Економски факултет (reloaded)

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.238
Поени од реакции
6.763
Ne sme ti nie krivi sho te fatile so mobilka :D ne se kurchi :icon_lol:
па и ја не сум ти крив за комплексите у животот,не се курчам уопште. ти прв така ми одговори на мое убаво поставено прашање,па ти одговорив во ист стил.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.796
па и ја не сум ти крив за комплексите у животот,не се курчам уопште. ти прв така ми одговори на мое убаво поставено прашање,па ти одговорив во ист стил.
Booo prostotiluk...

Ti pisha Tomek pogore deka kaznata e 3 ispitni sesii da ne go polagash predmetot a jas sakav da ti kazham da si proverish za vo slucaj da ne si kaznet da ne dremesh dzabe i da ne go polagash predmetot.
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.238
Поени од реакции
6.763
Booo prostotiluk...

Ti pisha Tomek pogore deka kaznata e 3 ispitni sesii da ne go polagash predmetot a jas sakav da ti kazham da si proverish za vo slucaj da ne si kaznet da ne dremesh dzabe i da ne go polagash predmetot.

Па паметен,прво не ми кажа баш. Океј,не сакам да продолжам за банални работи да се расправам,фала ти у секој случај. Уште едно прашање,кај се наоѓа архивот?​
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Кажете како е сметководство на испит? На што да се фокусирам? Паѓаат од Либро?
 
C

Castiel

Гостин
Кажете како е сметководство на испит? На што да се фокусирам? Паѓаат од Либро?
jaс така го положив ..скоро ист тест ко од либро ми се падна...али ипак нели поубаво е да си научиш пошо ова не е баш 100 % сигурно
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
jaс така го положив ..скоро ист тест ко од либро ми се падна...али ипак нели поубаво е да си научиш пошо ова не е баш 100 % сигурно
Абе како што гледам всушност сите прашања што се паѓаат по полагањата им се извадени од збирката. Е сега очигледно има одреден број на прашања што ги вртат во круг секоја година.

Сепак, малку ми е страв, полагам за точно една недела, а денес почнувам со учење. Се надевам ќе успеам за 6 дена да стигнам да го спремам, ептен се нервирам кога го учам.
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.359
Абе како што гледам всушност сите прашања што се паѓаат по полагањата им се извадени од збирката. Е сега очигледно има одреден број на прашања што ги вртат во круг секоја година.

Сепак, малку ми е страв, полагам за точно една недела, а денес почнувам со учење. Се надевам ќе успеам за 6 дена да стигнам да го спремам, ептен се нервирам кога го учам.
Ехеее за една недела 5 пати ќе ја поминеш книгата. Сметководство брзо се спрема, за ден-два. :)
 
Член од
23 декември 2013
Мислења
10
Поени од реакции
3
Ајде некој од постарите колеги нека кажи искуство со Применета економија и Управување со системи...????
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Шо е казната ако те фатат со телефон на препис?
Како што кажа членот погоре до пред еден семестар казните беа доста лоши, и директно дисциплинска мерка ти пишат и цела година така у курац немаш право на никој од УКИМ да полагаш. Сега е друго, според мене логично би било директно од септември да си го презапишиш предметот, со оглед на тоа што немаш право ниту јуни ниту август да полагаш. Е сега дали ќе можеш од септември на колоквиуми пак да го полагаш, или ќе мораш на испит јануари не знам, ама пологично би било наредниот јануари со оглед што ти следува казна три сесии. :)

P.S архивот се наоѓа пред студентски, измеѓу огласните табли, по тиа вратите, не знам точно коа канцеларија беше.
 
Член од
22 јануари 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, сакам да прапшам кои два предмети (од 3 изборни) би ги препорачале да ги одберам за втор семестар: Организациско однесување, Социологија или Еколошки енаџмент? Е сега изборен па за послесно да се помине....
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
619
Поени од реакции
947
Ајде некој од постарите колеги нека кажи искуство со Применета економија и Управување со системи...????
Применета е прилично тежок предмет, но интересен, а и професорот предава многу добро, да идеш на предавања од тоа се добиваат + поени, на колоквиум ти се прашања на заокружување и 2 есејски на испит 4 есејски, и строг е професорот при оценување.
Системи од оваа година ќе прадава Предраг така да со него нз како, а предмет ко предмет е полесен од Применета (може така беше од професорката дека беше стара ) ама многу е тежок за разбирање и поглуп предмет сум немала, без врска се.
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
65
Поени од реакции
23
Ај споделете мислење и искуство за предметите Монетарна економија и Јавни финансии, какви се колоквиумите, присуство дали е задолжително и дали е корисно да се оди, општо како предмети какви се тешки/лесни...?
--- надополнето: 22 јануари 2014 во 18:56 ---
Ај споделете мислење и искуство за предметите Монетарна економија и Јавни финансии, какви се колоквиумите, присуство дали е задолжително и дали е корисно да се оди, општо како предмети какви се тешки/лесни...?
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Здраво, сакам да прапшам кои два предмети (од 3 изборни) би ги препорачале да ги одберам за втор семестар: Организациско однесување, Социологија или Еколошки енаџмент? Е сега изборен па за послесно да се помине....
Организациско!

Инаку некој искуство од Економска статистика и Меѓународна економија, знам дека за Меѓународна нема добри зборови да слушнам но сакам нешто предлози како да се уче, прв пат ќе имам пишување на факултет па сакам да знам што конкретно сака дотичната.
 
Член од
27 февруари 2011
Мислења
297
Поени од реакции
227
Ај споделете мислење и искуство за предметите Монетарна економија и Јавни финансии, какви се колоквиумите, присуство дали е задолжително и дали е корисно да се оди, општо како предмети какви се тешки/лесни...?

За јавни финансии што да кажам, освен дека повторно ќе ви биде Михаил, па така мислам дека скоро се си знаеш што да очекуваш. Книгата овој пат е поголема, бидејќи е стара, ама пак, јас ти препорачувам само да ја прочиташ, а да учиш од презентации.

За монетарна не знам баш што да кажам, бидејќи го сменија професорот, мене ми предаваше Гоцко, додека сега ви предава Горан Петрески. Професорот е малку досаден на предавања (не дава бодови за присуство), така да слободно можеш да го прескокнеш, додека тестовите му се зезнати, но распрашај се дали има прашања, зашто инаку тешко вадење добри резултати.
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
65
Поени од реакции
23
За јавни финансии што да кажам, освен дека повторно ќе ви биде Михаил, па така мислам дека скоро се си знаеш што да очекуваш. Книгата овој пат е поголема, бидејќи е стара, ама пак, јас ти препорачувам само да ја прочиташ, а да учиш од презентации.

За монетарна не знам баш што да кажам, бидејќи го сменија професорот, мене ми предаваше Гоцко, додека сега ви предава Горан Петрески. Професорот е малку досаден на предавања (не дава бодови за присуство), така да слободно можеш да го прескокнеш, додека тестовите му се зезнати, но распрашај се дали има прашања, зашто инаку тешко вадење добри резултати.
Зезнати во смисла бара ептен логика, дава слични одговори или? Бар малце од малце да знаеме што да очекуваме :unsure:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom