Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Nekoooooj bilo koj da mi gi kaze naslovite na lekciite znaci od kade do kade bilo za vtor kolokvium, i od kade do kade za 3, zboram za delovna etika :(:nesvest:
Не знам зашто ќе са ти за 3 колоквиума кда више факултето е со 2 :toe:

И јас пак - дајте луѓе помагајте со изборните, кои се такој полесни, да не се мучу многу со учење (и да са у зимски семестар). Фала! :smir:
 
Член од
21 август 2010
Мислења
209
Поени од реакции
7
Ај баш да ни кажеш што ќе ти кажат ја му објаснував на раководителот па види сега ти со кој ќе се расправаш
Ајде стискајте палци да се погоди некој образован таму, па се ќе ви раскажам :)
 

ripcence7

ripcence
Член од
26 јануари 2010
Мислења
61
Поени од реакции
0
Не знам зашто ќе са ти за 3 колоквиума кда више факултето е со 2 :toe:

И јас пак - дајте луѓе помагајте со изборните, кои се такој полесни, да не се мучу многу со учење (и да са у зимски семестар). Фала! :smir:
Zasto ke polagam ispit i mi se ispomesaa nekoi listovi :)
 
Член од
11 август 2010
Мислења
96
Поени од реакции
33
Не знам зашто ќе са ти за 3 колоквиума кда више факултето е со 2 :toe:

И јас пак - дајте луѓе помагајте со изборните, кои се такој полесни, да не се мучу многу со учење (и да са у зимски семестар). Фала! :smir:
избери си еколошки менаџмент и трговско и капата на страна
 
Член од
16 август 2010
Мислења
147
Поени од реакции
3
И јас така те советувам трговско и еколошки ако ти треба за зимски, а за летен ако ти затреба е-бизнис обавезно :pipi:
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Втора ќе биду иначе, и еколошки ќе га имам предвид, фала, у прва више га зема трговско и си помина супер, ама за е-бизнис жалу што га одбра поради тој што многу време губеш на вежби, мораш да си присутан, па делеш поени, и отворените прашања ми идеа на нерви, па мораш се на памет да учеш :tapp: Освен еколошки менаџмент, други предлози за у зимски (социологија, теории на соц развој на пр.)
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Сега ќе бидам прва година би сакала да ве прашам како оди сега со изборот на изборните предмети? Дали на почетокот се бираат за сите семестри, или пред секој семестар се бира изборен предмет. И дали може да се избере било кој или има за секоја година посебни предмети, зашто на страната на економски се дадени сите предмети на едно место и тоа ме буни. На пр. трговско право може да се избере само во прва година или во било која?
 
Член од
16 август 2010
Мислења
147
Поени од реакции
3
Втора ќе биду иначе, и еколошки ќе га имам предвид, фала, у прва више га зема трговско и си помина супер, ама за е-бизнис жалу што га одбра поради тој што многу време губеш на вежби, мораш да си присутан, па делеш поени, и отворените прашања ми идеа на нерви, па мораш се на памет да учеш :tapp: Освен еколошки менаџмент, други предлози за у зимски (социологија, теории на соц развој на пр.)
За социологија мислам дека не е добра идеја да го земеш иако е помал материјалот, така ми кажале, а многу ми е жал што си се разочарал за е-бизнис мене ми се виде добро, а еколошки ако бираш за да ти биде уште полесно глеј да си го фатиш на колоквиуми и песна ќе си пееш после. На испит е потежок :smir:
 
Член од
13 август 2010
Мислења
32
Поени од реакции
3
Колеги имам една дилема околу изборните предмети, сега ќе бидам втора година, сакам да изберам англиски, но во зимски семестар го имаме англиски 2, а во летен англиски 1, па некој од постарите колеги да каже дали ќе имам проблем ако прво го учам англиски 2 а потоа 1?
Фала однапред
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Сега ќе бидам прва година би сакала да ве прашам како оди сега со изборот на изборните предмети? Дали на почетокот се бираат за сите семестри, или пред секој семестар се бира изборен предмет. И дали може да се избере било кој или има за секоја година посебни предмети, зашто на страната на економски се дадени сите предмети на едно место и тоа ме буни. На пр. трговско право може да се избере само во прва година или во било која?
При упис одма бираш 2 предмети. Е сега до лани можеше да земеш 2 во едниот семестар или по 1 во двата семестри, ама сеа со оглед на тоа дека не може да имаш повеќе од 35 кредити во еден семестар, ќе мора 1 со 1 да земеш.

Можеш било кој да земеш, не е важно од која година се.
 
Член од
31 мај 2010
Мислења
35
Поени од реакции
0
Па така ми кажа продеканот за настава и во архива коа поднесував во зимскиот период за промена.

Ај ако не ти е тешко објасни ни(ми) како се менаува департман, поокнкретно јас немам полозено математика, и најверојатно нема да го полозам овој пат.. па ке треба да го преазапишам.. Прашањето ми е дали и како мозам да сменам смер после 3 семестар? Треба да преполагам нешто? Да платам? Да сменам квота? Или? Те молам пиши мнооооооогу ми е вазно :) ОДнапред ти благодарам
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
153
Сега ќе бидам прва година би сакала да ве прашам како оди сега со изборот на изборните предмети? Дали на почетокот се бираат за сите семестри, или пред секој семестар се бира изборен предмет. И дали може да се избере било кој или има за секоја година посебни предмети, зашто на страната на економски се дадени сите предмети на едно место и тоа ме буни. На пр. трговско право може да се избере само во прва година или во било која?
Trgovsko pravo zemi si najbolje e i ekoloski menadzmenat,prviov epten e lesen go polagav,a vtoriot vikaat i toj bil,ali ne go polagav nego taka da za trgovsko ti garantiram:):):):)))))))
 
V

Viktor g

Гостин
Trgovsko pravo zemi si najbolje e i ekoloski menadzmenat,prviov epten e lesen go polagav,a vtoriot vikaat i toj bil,ali ne go polagav nego taka da za trgovsko ti garantiram:):):):)))))))
Море луѓе каков еколошки менаџмент незнаете ако не го фатиш на колквиуми на испит ти е многу зезнато зш е на раскажување макар што и на заокружување ќе ти извади некој прашања во стилот го читав ли јас ова , па дури на еден од колквиумите има прашање што има на КОРИЦАТА на книгата така што ако Рики не оди во пензија земиси социологија или социјален развој имаш прашања а ако ти даде на раскажување само треба да пишуваш било што на пример ја положив со волкот и црвенкапа за втор колк и за трет на прашање за реформи во пензиски систем му ја напишав снежана и 7 џуџиња и полозив со 7 па сега види
 
Член од
31 јули 2010
Мислења
111
Поени од реакции
23
Ај ако не ти е тешко објасни ни(ми) како се менаува департман, поокнкретно јас немам полозено математика, и најверојатно нема да го полозам овој пат.. па ке треба да го преазапишам.. Прашањето ми е дали и како мозам да сменам смер после 3 семестар? Треба да преполагам нешто? Да платам? Да сменам квота? Или? Те молам пиши мнооооооогу ми е вазно :) ОДнапред ти благодарам
Па според оние информации кои ги имам сега за сега важи следново:Департмент можеш да смениш така што ќе поднесеш молба во архивата на факултетот и ќе чекаш извесен период за да ти ја одобрат.Со новиот кредит трансфер систем повеќе не е услов да се исчисти цела година па да можеш да се префрлиш од еден на друг департмент(значи без разлика шо немаш положено математика можеш да поднесеш молба).После трет семестар неможеш да смениш смер,туку сега на почеток на годинава,а доколку сакаш после четврт семестар да смениш смер тогаш ќе мора да ги преполагаш оние предмети кои ги имаш како услов за да се префрлиш на тој смер.Се плаќа 500 денари според новиот ценовник.Квота не се менува.Поздрав и со среќа :)
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
А, е-бизнис лани беше 400 евра државна, сите други беа 200 евра. Ако се префрлеш на е-бизнис, значи ли дека ќе си продужеш со 400 евра да си плаќаш, без да гу надоместуеш разликата од прва година од 200 евра?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom