Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Ако сака некој ок , ако не пак ок , инаку се скапав од барање и нишо....
почни си од 500та страна па наваму, зашто ако идеш од последнава на назад поспоро ќе најдеш:coffee:
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Финансиски менаџмент-некои информации може?
(за тука е постов така??)
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.244
Поени од реакции
8.316
И јас сум од оние кои годинава завршија па ме интересираше нешто... Пошто некаде средниот успех ќе ми биде многу добар тоа афтоматски не ми дава надеж на безгрижно запишување на факултет т.е по претцизно се двоумам помеѓу смер Менаџмент и Е- бизнис. според тој конкурсот што го имам ме колебаат малите бројки на студенти што се примаат односно 64 државна квота и 63 редовно кофинансирање дали некој може да ми каже информација како течеше лани запишувањето и какви ми се можностите да влезам во квота редовно кофинансирање?
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
И јас сум од оние кои годинава завршија па ме интересираше нешто... Пошто некаде средниот успех ќе ми биде многу добар тоа афтоматски не ми дава надеж на безгрижно запишување на факултет т.е по претцизно се двоумам помеѓу смер Менаџмент и Е- бизнис. според тој конкурсот што го имам ме колебаат малите бројки на студенти што се примаат односно 64 државна квота и 63 редовно кофинансирање дали некој може да ми каже информација како течеше лани запишувањето и какви ми се можностите да влезам во квота редовно кофинансирање?
ако ти е за сигурица поднеси си за менаџмент. таму сигурно влегуваш. за е-бизнис не знам баш.
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.244
Поени од реакции
8.316
ако ти е за сигурица поднеси си за менаџмент. таму сигурно влегуваш. за е-бизнис не знам баш.
Е бизнисот беше само опција која ми ја лупнаа у глава другари... менаџментот ме привлекува! А зашто на менаџмент сигурница? :) мене баш ми е страв пошто се 120 места а еден од попопуларните смерови!
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Е бизнисот беше само опција која ми ја лупнаа у глава другари... менаџментот ме привлекува! А зашто на менаџмент сигурница? :) мене баш ми е страв пошто се 120 места а еден од попопуларните смерови!
па обично на финансиски менаџмент и е-бизнис е гужвата. ти можеш и да се запишеш на друг смер, па после прва година да си смениш што сакаш (пр менаџмент) и онака во прва се исти предмети.
 
Член од
18 декември 2009
Мислења
21
Поени од реакции
0
здраво ако има некој прашана по финансиски менаѓмент или менаѓмент на мал бизнис
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
153
Има ли некој прашања статистика од испит , или можни комбинации да ми ги прати , и дали знаете дали од оваа година за сигурно ќе се укине запишувањето квадрат на година ....

--- надополнето ---

Чекам брз одговор драги колеги
Hmm,pa jas sum prva godina i kako sto razbrav,a mislam deka dobro razbrav nema veke da ima kvadrat,sea neznam dali toa ke vazi i za tie sto se vtora,treta godina.Od sega ne treba uslov da se fajka za naredna godina od ednostavni pricini sto tie ispiti koi ne ti se polozeni kolku i da se ke si gi prijavis pak nareden semestar,so toa sto mozes da prijavis ispiti so vkupen zbir od 35 krediti maksimum,znaci ako ti ostanale 3 predmeti,istite tie gi prijavuvas u vtora godina i imas pravo da gi polagas na kolokviumi,no i ke treba da zemas pak potpisi za niv i plus sekoj ispit mora da go prijavis u istiot semestar koga si go slusal/a,znaci ako ti ostanal matematika naredniov semestar go prijavuvas,toj ispit e mislam 9 krediti i imas pravo do 35 da prijavis od vtora godina ispiti,ama ne e zadolzitelno ako sakas samo matematika prijavi go itn.Se nadevam neso ti e pojasno,a ako ne prasaj ke se obidam poednostavno i poslikovito toa da ti go objasnam :):):):):)))))))))))
 
Член од
31 мај 2010
Мислења
35
Поени од реакции
0
Знае ли некој, или мозеби памти кои задаци од кои теми паднаа на последниот испит Математика..?
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
Па иако кај нас сеуште не е развиен е-бизнисот,таму каде што е, секоја фирма има посебен сектор за е-бизнис..
Инаку немам информации за тоа која економска гранка е во просек најплатена ако знаеш пиши.
И според досегашните мои искуства и информации знам постари колеги кои со завршен економски факултет на смерот менаџмент работат во кладилници или колонијали за 10-12к,а од друга страна пак со смерот надворешна трговија работат како сметководители..така да можеби и смерот не е многу релевантен кај повеќето.
Кај нас е таква ситуацијата каде што твојата стручна подготовка започнува по самото влегување на работното место..Ако е така зашто воопошто се мачиме 4 години.Затоа сметам дека е-бизнис е релативно добар смер,поради тоа што мислам дека тука можеш да ќариш најногу од образование и вештини..поз
Прво не ми одговори на прашањето, што мислиш дека ќе работиш ? Нешто од технички или економски карактер, бидејќи реално со е-бизнис не си стручен ниту во едното ниту во другото... едноставно, не ми е јасно зошто некој би те ангажирал тебе, а не би вработил на пример некој од електро или пмф ?

Второ, не е точно дека секоја фирма има посебен сектор за е-бизнис и тоа од проста причина што голем број на индустрии немаат ама баш никаква поврзаност со интернетот. Од друга страна, секоја фирма е законски обврзана во поглед на финансиското сметководство.

А репликата е насочена токму кон проблемот кој го посочуваш - завршил менаџмент, работи сметководство; не дека е крај на светот, ама која е поентата да студираш нешто ако не го работиш тоа во иднина ? Имам чувство дека токму тоа се случува често на економски, а особено на смерот е-бизнис, и тоа не во контекст дека не вреди или дека не чини, напротив убеден сум дека ќе се најде некој што ќе успее многу во тој правец, туку во насока на пронаоѓање на причините зошто баш сите сакаат да се запишат таму, а коментарите од типот "другарите ми го начукаа тоа е-бизнисот во глава" некако се повеќе ми укажуваат дека станува збор за заблуда поттикната од маалски муабети и елементарно непознавање на предметот. Повторно ќе кажам, да не се навреди некој, зборувам генерално, секако дека не сите се изгубени германци...
 
Член од
31 мај 2010
Мислења
35
Поени од реакции
0
Прво не ми одговори на прашањето, што мислиш дека ќе работиш ? Нешто од технички или економски карак.....
Shapeless ми личиш на постар колега па би те замолил доколку знаеш да ми кажеш во втора година колку изборни се запишуваат. Во прва имавме 2. Однапред ти благодарам
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
145
Поени од реакции
5
Прво не ми одговори на прашањето, што мислиш дека ќе работиш ? Нешто од технички или економски карактер, бидејќи реално со е-бизнис не си стручен ниту во едното ниту во другото... едноставно, не ми е јасно зошто некој би те ангажирал тебе, а не би вработил на пример некој од електро или пмф ?

Второ, не е точно дека секоја фирма има посебен сектор за е-бизнис и тоа од проста причина што голем број на индустрии немаат ама баш никаква поврзаност со интернетот. Од друга страна, секоја фирма е законски обврзана во поглед на финансиското сметководство.

А репликата е насочена токму кон проблемот кој го посочуваш - завршил менаџмент, работи сметководство; не дека е крај на светот, ама која е поентата да студираш нешто ако не го работиш тоа во иднина ? Имам чувство дека токму тоа се случува често на економски, а особено на смерот е-бизнис, и тоа не во контекст дека не вреди или дека не чини, напротив убеден сум дека ќе се најде некој што ќе успее многу во тој правец, туку во насока на пронаоѓање на причините зошто баш сите сакаат да се запишат таму, а коментарите од типот "другарите ми го начукаа тоа е-бизнисот во глава" некако се повеќе ми укажуваат дека станува збор за заблуда поттикната од маалски муабети и елементарно непознавање на предметот. Повторно ќе кажам, да не се навреди некој, зборувам генерално, секако дека не сите се изгубени германци...
1.Донекаде си во право и ова е еден од главните аргументи против смеров.Поради овој факт планирам да посетувам курсеви за веб дизајн во некоја од Ит Академиите,па така полека полека да се насочувам кон некоја струка во која ќе знам што работам и ќе имам шанси за понатамошно надградување на своите знаења..Другиве смерови освен Ф.М. некако не нудат некоја стручна подготовка,пракса,ограничени се и не се некако перспективни,шо знам.
2.Јас ги кажав причините поради кои го сметам е-бизнисот за добар смер,а за другите кои можеби одат на тој смер чисто од маалски муабети(каде што се согласувам со тебе дека постои оваа појава:)) ич не ми е гајле :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Се согласувам со shapeless во се што кажа до сега(и не е постар колега)...
Е-бизнис сектори во Америка, во Македонија Е-бизнис сектор ќе го сочинува еден човек кој што покрај таа работа ќе биде и продавач и сопственик.
Ако не се лажам се донесе закон за интерна ревизија во сите(најверојатно поголеми) фирми, али не сум баш запознаен.
Друго, можеш и со било кој смер да бидеш сметководител, воопшто не е тешко, имаш фирмички кои што имаат "просто" сметководство и на кои што не им требаат финансиски извештаи, али тоа е веќе стварно "просто" сметководство а замисли ти си учел 4 години на друг смер за на крај да работиш нешто друго. Ондак идете сите на земјоделски, на крај курсче по сметководство, и опааа сметководители.. И лана 91 математика и сметководство немаат допирни точки, ова на сите ви е увртено во глава, само потребно е логички да размислуваш и ништо повеќе.
Што се однесува до другите смерови, не сакам да коментирам, секој со својата среќа() после(и за време на) дипломирањето :)
И сите што прашувате што да се запишете, запишете се она што СТВАРНО сакате да го студирате(учите)!!!! Ако ви е само ради она економски факултет ондак све ви е исто кој смер ќе го изберете.
Се изнапишував малце повеќе после подолго време.
 
Член од
7 април 2010
Мислења
59
Поени од реакции
1
Ај нека пише некој кога се уписите и кои документи се потребни
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
153
Pa kako sto razbrav 17-18.08,a za dokumenti mislam deka:diploma,svidetelstva,izvod,drzavjanstvo
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom