Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 мај 2010
Мислења
69
Поени од реакции
2
od 14ta glava statistika treba da se znaat 4te komponenti (trend, ciklichna, sezonska i rezidualna-definiciite) i Dragan kazha deka chesto go postavuvale kako prashanja : kako da gi dobieme posebnite elementi(komponenti)? so metod na podvizhni sredini i metod na najmali kvadrati, za tie prochitajte, da znaete sho se.... toa e se...
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.291
Поени од реакции
15.508
Веќе е касно за да ви го тупам дека на зефир ги имате, веќе 3 колоквиум помина...

Резултати Трговско Право - (клик)
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
144
Поени од реакции
0
kolegi so vkupno 73 poeni po trgovsko sto ocenka mozam da ocekuvam?
 
Член од
17 ноември 2009
Мислења
48
Поени од реакции
2
Колеги а во колку полагаме утре статистика,тие кај Калина шо сме?Нема на Зефир ништо ставено...:costumed4
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
Дали може некој да ми објасни како се решава 13.4 под а) ?
секако за статистика зборувам

:back:
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Very Nice Girl :D решаваш само според индивидуални индекси за да добиеш за колку % се зголемиле големините. според формулите Iq=q1/q0 i Ip=p1/po p1,q1 se P i Q od 2009, a Qo i Po od 2008...е и има грешка во Q за производ А од 2009 треба 14 а не 12:smir:
 

Fak

Член од
30 октомври 2009
Мислења
72
Поени од реакции
1
Ај нека каже некој дали треба да се учи за модифициран експоненјален тренд, сезонска компонента и циклични варијации(статистика тие што се кај Калина) зошто формулите у слајдовите немаат врска со предходните!!
 

*Smurfette*

He smurfs me, he smurfs me not
Член од
10 јуни 2006
Мислења
538
Поени од реакции
38
Ај нека каже некој дали треба да се учи за модифициран експоненјален тренд, сезонска компонента и циклични варијации(статистика тие што се кај Калина) зошто формулите у слајдовите немаат врска со предходните!!
Мене ми кажаа дека треба тие да се учат од на Славе учебникот
 
Член од
18 јануари 2008
Мислења
131
Поени од реакции
14
Да не знае некој кога ќе има Е-бизнис резултати ???
 
Член од
2 јуни 2008
Мислења
101
Поени од реакции
0
Ај нека каже некој дали треба да се учи за модифициран експоненјален тренд, сезонска компонента и циклични варијации(статистика тие што се кај Калина) зошто формулите у слајдовите немаат врска со предходните!!
модифициран и сезонска да (од кај славе), циклични варијации не
 
Член од
17 март 2007
Мислења
800
Поени од реакции
508
Ај некојшто е е-бизнис ако може да ми пушти приватна порака што точно се учи статистика ( целиот материјал за испит за сите колоквиуми)) а што не и од која книга се учи дали само од калина или има делови и од кај Славе

поздрав
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom