Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 август 2010
Мислења
96
Поени од реакции
33
И мене ме интересираше дали е можно тоа со влечењето на предметите, ете на пример математика во 4 та тек да го запишеш. Ама зависи во која квота бил другар ти, бидејќи и кај нас ако си во државна квота ќе платиш околу 1500 денари за предмет со 8 кредити. И плус на машински и на електро предметите им носат по помалку кредити пошо имаат повеќе предмети, така да неможе да се споредува со кај нас.
А што се однесува ако ти останат еве 2 сега математика и етика, ќе можеш да избациш 2 предмети и овие на нивно место да ги ставиш ама пак исто ке си плаќаш околу 300 евра зависно колку кредити си запишала.
значи вака, јас сум со 600 евра , со кофинансирање. Сеа ако избацам 2 и ако ги убацам овие 2 толку од прилика пак ке ми искочи или пак плус 90евра за мат. пошто е 9 кредити и плус 75евра за етика пошто е 7.5 кредити? уф so fuckin' confused!
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
17
значи вака, јас сум со 600 евра , со кофинансирање. Сеа ако избацам 2 и ако ги убацам овие 2 толку од прилика пак ке ми искочи или пак плус 90евра за мат. пошто е 9 кредити и плус 75евра за етика пошто е 7.5 кредити? уф so fuckin' confused!
исто ке ти искочи, бидејќи веќе не ја плаќаме партиципацијата 300 евра што е, туку плаќаме колку кредити ќе упишеме, значи кога ќе ги презапишеш овие 2 тоа ти се 165 евра и уште 2 предмети ако запишеш овој семестар по 8 кредити тоа ти се 160 евра, значи вкупно ќе платиш 325 евра, а ако запишеш математика етика и уште еден само предмет од 2 ра ќе платиш околу 245 евра.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
значи вака, јас сум со 600 евра , со кофинансирање. Сеа ако избацам 2 и ако ги убацам овие 2 толку од прилика пак ке ми искочи или пак плус 90евра за мат. пошто е 9 кредити и плус 75евра за етика пошто е 7.5 кредити? уф so fuckin' confused!
Зависи колку кредити ти се другите, значи максимум можеш 35 кредити x 10 евра = 350 евра, али мислам дека не може да ти искочат 35 кредити, види си на смерот задолжителните што ќе ги полагаш и плус етика и математика, собер им ги кредитите помножи со 10 и воала.
 
Член од
21 август 2010
Мислења
209
Поени од реакции
7
Дечки дај бе кажете макроекономија што да учам. Пошто сите положија останавме само неколку будали :kesa:
 
Член од
5 јануари 2009
Мислења
39
Поени од реакции
0
Dali nekoj moze da mi odgovori ako nadvoresna trgovija mi ostane,a e vo leten semestar so ogled na rabotava so kreditite ,dali ke imam sansa pak da go polagam vo januari bez da go prezapisuvam predmetot? Fala odnapred pozdrav
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
I polozi li samo so crtickite???Nekako mene mi e se zbunuvacko,mnogu podelbi:)I kazi dali se pagaat poelbi ili ima i definicii????PLs.
Ретко кога има дефиниции, се положува и со цртичките и со болдираните поими (ретки се во книгата)
 
Член од
24 август 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
колги бе дајте помош за економика на претпријатие, многу е од книга, плис плиииис најмногу
 

асфалт

UNCENSORED
Член од
8 август 2005
Мислења
804
Поени од реакции
23
едно прашање за кредит-трансфер - ако ти остане еден предмет после 4-та година, и после ке треба да плаќаш цела петта година за да го полагаш само предметот или само кредитите ги плаќаш?
 
Член од
16 август 2010
Мислења
147
Поени од реакции
3
едно прашање за кредит-трансфер - ако ти остане еден предмет после 4-та година, и после ке треба да плаќаш цела петта година за да го полагаш само предметот или само кредитите ги плаќаш?
Да и мене ова многу ме интересира
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Кај ви е логиката?
Нормално дека само кредитот го плаќаш, зарем не разбравте до сега дека нема години?
 
Член од
19 август 2010
Мислења
54
Поени од реакции
0
Зависи колку кредити ти се другите, значи максимум можеш 35 кредити x 10 евра = 350 евра, али мислам дека не може да ти искочат 35 кредити, види си на смерот задолжителните што ќе ги полагаш и плус етика и математика, собер им ги кредитите помножи со 10 и воала.
Што доколку презапишам предмет во државна квота, дали цената е 10 евра по кредит или пак 3,3 според некоја логика.......и тоа 35 кредити фактички е за преку цела година или ....:toe: доколку го презапишам математика кој што има 9 кредити , би платил 9х10=90 евра или 9х3,3=30 евра . . ?
 
Член од
8 февруари 2010
Мислења
25
Поени од реакции
1
dobro be lugje nema nekoj so polagase matematika sea i znae dali ima rezultati????????? ko so gleam site ste zainteresirani za prezapisuvanje predmeti, semestri, bla bla a nikoj nema da se najde so sea polagal matematika?!?!?

--- надополнето ---

za tie sto se od skopje: dodeka razglabate tuka sto kako ke idevte na faks i ke doznaevte sto e so ekts
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom