Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
31 јули 2009
Мислења
40
Поени од реакции
2
Bev deneska i vo studentski prasanja i kaj prodekanot za nastava da prasam dali ke zapisuvan 2 godina po starata programa (-2 predmeta i se iscisteno do fevroari) ili po novata KTS programa i nikoj ne znaese sto da mi kaze.Taka da licno mislam deka nisto od KTS i ovaa godina , tie sto ne polozija poveke od dva predmeta vo prva mislam deka ke mora kvadrat.
Ali ne sakam na nikoj da mu unistuvam nades na 09.09 sigurno ke doznaeme.
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.926
Поени од реакции
486
И колку што прочитав 25 евра ќе биде по предмет, не по кредит, зашто ако е по кредит, тоа автоматски ти значи отпишување на студентот од факултет, никој не е луд да плаќа по 500-600 евра... ќе одам за еден саат на факс и ќе проверам за секој случај.


Мислам дека може... се плаќаат 50 евра :raz:
Имам другари на ПМФ кои ми кажаа дека кај нив еден кредит ќе чини некаде околу 1000 денари, така што мислам дека 25 евра ќе чини кредит, а не предмет. Затоа колеги поисплатливо ви е да учите :)
 

Lorddd

Титула - Лорд
Член од
18 март 2007
Мислења
1.067
Поени од реакции
53
Колеги а да ве прашам :) слушнав предавањата прва година Економија смер, почнувале од 2 до 6. Точно е ова?
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
75
Поени од реакции
3
Значи, јас го тупам тука два дена дека презапишувањето на предмети НАЈВЕРОЈАТНО ќе важи за сите, но ќе се знае дури во понеделник :) И колку што прочитав 25 евра ќе биде по предмет, не по кредит, зашто ако е по кредит, тоа автоматски ти значи отпишување на студентот од факултет, никој не е луд да плаќа по 500-600 евра... ќе одам за еден саат на факс и ќе проверам за секој случај.


Мислам дека може... се плаќаат 50 евра :raz:
Tака е колега и јас видов на факс кај ценовникот дека цената е по предмет и тоа се добива кога од сумата за државна квота се подели со вкупниот број на предмети, а од студенски прашања ми кажаа дека уште не се знае дали ќе биде така, од 9ти ќе се знае сигурно.:helou:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.985
Поени од реакции
5.604
Имам другари на ПМФ кои ми кажаа дека кај нив еден кредит ќе чини некаде околу 1000 денари, така што мислам дека 25 евра ќе чини кредит, а не предмет. Затоа колеги поисплатливо ви е да учите :)
Ете, веќе одговорила колешката пред мене... јас и денес прочитав за да се уверам... Полната цена на чинење на студиите за студентите во државна квота поделена со бројот на предметите ја дава цената за еден предмет за запишување на предметот по прв пат. Доколку предметот се запише по втор пат цената се множи со коефициент два :) Се чека соопштение од ректорат, кога ќе го добијат ќе бидеме известени :) Надежта последна умира :)
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Nekoe iskustvo za Ekonomija na investicii? Kako e predmetot,profeorot,kolokviumite...
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
151
Поени од реакции
3
fala :) inace ja koa izbirav na listot pisuese deka e-biznis e za leten semestar, a etika za zimski, taka da ne moze 2 izborni da mi se padnat odma, nekako mnogu kje mi se pogodi :) i sea na 15ti si doagjam u boris trajkovski salata ne na fakultet :) demek tamu kje sme se upoznavale so site profesori i dekani, pa ne mi trebaat site, samo nekoi:jaj:
Hm so e ova so boris trajkovski bre,se zezas ili ozbilno? I samo za prvacinja e?:kesa:
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.656
Поени од реакции
2.866
AKO MOZE ZA POMOS NEKOJ OD POSTARIVE DA ME SOVETUVA DALI DA SE PREBACUVAM NA MENADZMENT ILI DA OSTANAM NA EKONOMIJA ????
 
Член од
7 март 2009
Мислења
247
Поени од реакции
32
Nekoe iskustvo za Ekonomija na investicii? Kako e predmetot,profeorot,kolokviumite...

Добар е професорот, само мора да му идеш на предавања!! Ако идеш на предавања не би требало да имаш проблеми на колоквиум.

Иначе предметот си е гаден и тежок за учење.:smir: Затоа не го оставај на испит.:vozbud:

AKO MOZE ZA POMOS NEKOJ OD POSTARIVE DA ME SOVETUVA DALI DA SE PREBACUVAM NA MENADZMENT ILI DA OSTANAM NA EKONOMIJA ????
Зависи од тоа што сакаш да учиш, општо за Економијата или конкретно за раководење со фирма.
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.656
Поени од реакции
2.866
abe i dvete raboti mi se intersni zatoa se mislam ali vaka koj e potezok smer i sto kako me intersira za dvata smera posto ekonmija mi se glea tapa nekako
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
AKO MOZE ZA POMOS NEKOJ OD POSTARIVE DA ME SOVETUVA DALI DA SE PREBACUVAM NA MENADZMENT ILI DA OSTANAM NA EKONOMIJA ????
Абе и јас кога бев прва мислев од економија да се префрлам на финансиски ама останав, мислам дека не згресив.
Друзе сега незнам сега со новава програма како се предметиве, провери. Ако ти е за учење речиси исто е. Со финансиски менаџмент на пример имаме исти скоро 15 предмети, на предавања ќе бидете во помали групи и тоа.
Смерот Економија не е за потценување како што викаат многу, или бил полесен. Бидејки има помалце студенти, зошто такви се некои од предметите, колковиумите може и да бидат со пишување.
Ако се префрлаш добар избор ти е менаџмент или финансиски.
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.656
Поени од реакции
2.866
abe finansiski nemoze ali ja sakam na menadzment, e sea toa so mi smeta e pisuvanjeto na kolokviumi i ispiti toa mi e preckata mene ili ona sto me tera da se prefrlam
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom