Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
31 јануари 2008
Мислења
56
Поени од реакции
1
A nekoj od vtora sto ide na smetkovodstvo ........... kako e tretiot kolokvium, kazal li profesorot nesto za kolokvium, tesko li e?
 
Член од
21 декември 2008
Мислења
171
Поени од реакции
5
Kazete mi sto mislite za ova 1. Da nema asistenti i demonstratori
2. Profesorite sami da gi drzat predavanjata, vezbite i ispitite
3.Profesorite so zvanja d-r na nauki ke moze da dobijat posebni pokacuvanja dokolku objavuvaat naucni trudovi vo svetskite naucni spisanija
4. Studentite ke gi ocenuvaat profesorite
Zaradi ogromnite shpekulacii za profesorite na drzavnite fakulteti verojatno ova ke bide edna merka na procistuvanje na fakultetite.
"

Ova se izmenite vo visokoto obrazovanie
pa ova e ludost neli?:toe:
Verojantno ovie sto go nosat zakonot nemaat poim za toa sto se slucuva niz fakultetite deka asss se poveke znacanji od profesorite. Ma koj e toj profesor koj ima nervi da se rasprava so studenti i takasite se nad 55 godini, do 12 sami sebe po 12 cel svet go mrazat.
I sakame da rabotime spored ECTS ali verojatno nezname sto e toa.
Ovie moraat da idam da se obucat za ECTS pa da nosata zakoni:tapp:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.989
Поени од реакции
5.615
Капиталиста, асистенти уште ќе има, само нема да се викаат асистенти, туку ќе бидат како стручни помагачи. Затоа сите асистенти одат на пост-дипломски.
До втора година предавањата главно ги држат професори, не знам како е понатаму, така да нема ништо да се измени. Во ред е да добиваат покачување ако објавуваат научни истражувања во странски научни списанија, ама сепак треба да проверат колку е успешна таа статија и во кое странско списание е таа објавена. И ова четвртото е најдобро, се разбира, доколку се спроведе како што треба. Ќе видиме после како ќе се однесуваат професорите спрема нас. А студентите кои се запишаа оваа година полагаат баш по ECTS, а една од најдобрите поволности на овој начин на студирање е тоа што не може да пишат квадрат.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Kazete mi sto mislite za ova 1. Da nema asistenti i demonstratori
2. Profesorite sami da gi drzat predavanjata, vezbite i ispitite
3.Profesorite so zvanja d-r na nauki ke moze da dobijat posebni pokacuvanja dokolku objavuvaat naucni trudovi vo svetskite naucni spisanija
4. Studentite ke gi ocenuvaat profesorite
Zaradi ogromnite shpekulacii za profesorite na drzavnite fakulteti verojatno ova ke bide edna merka na procistuvanje na fakultetite.
"

Ova se izmenite vo visokoto obrazovanie
pa ova e ludost neli?:toe:
Verojantno ovie sto go nosat zakonot nemaat poim za toa sto se slucuva niz fakultetite deka asss se poveke znacanji od profesorite. Ma koj e toj profesor koj ima nervi da se rasprava so studenti i takasite se nad 55 godini, do 12 sami sebe po 12 cel svet go mrazat.
I sakame da rabotime spored ECTS ali verojatno nezname sto e toa.
Ovie moraat da idam da se obucat za ECTS pa da nosata zakoni:tapp:
1.Аисистентите се секогаш генерално подобри од демонстратори.
2. Асистентите нема да се укинат.
3. За ова со покачувањево не се секирајте многу многу, Таки можда ќе земи некој динар плус... другите...:D
4. Формално студентите и сега ги оценуваат професорите.
Е по ова мислам малце различно. Не мислам дека студентие треба да ги оценуваат професорите пред се поради некомпетентноста по одонос на материјата.
Евалуација од страна на професори на професорот се сведува на многу неповолна ситуација поради што се многу маааалку и нема да работи системот (секој со секој се знае, и ќе се договорааат и попуштаат)....
Затоа мислам дека е најдобро комбиниран модел
- Евалуација на опфатот на материјата од страна стручни лица (професори од економски факултетит)
- Евалуација на пренесувањето на материјата од страна на независни набљудувачи со одредена експертиза по педагогоија кои ќе одат на предавање и ќе судат колку го бива професорот. За да успее ова би требало апсолутно независни педагози кои ќе ротираат по разни факултети и ќе одат на разни лекции и ќе ја оценуваат способноста на професрот да
*задржи внимание
*ја поедностави материјата
*интерактивност и сл.
За да има објективни оценки, една група од 20 педагози, без знаење на професорот, посетуваат најмалце 60% од предавањта на професорите со тоа што нон стоп се мешаат и ротираат за да се постигне објективност и да нема "фаќање на набљудувачите".
- Дополнителна студенткса евалуација ама не како досега на заокружување, туку анонимни печатени евалуации - како што има по банките де пофалби и поплаки.

Се надевам не ја претерав со идеава моја
 
Член од
21 декември 2008
Мислења
171
Поени од реакции
5
Ne deka ja pretera... toa moze da senapravi niz svetot i se pravi niz svetot, megjutoa ne i kaj nas.
Kaj nas se e vo pogresna nasola.
Pa koga ke postoja pak na fakultet sto e vazno dali ke gi vikaat asistenti ili Strucni rabotnici. Toa ti e isti K**** u razlicno pakuvanje:vozbud:. Samo eksperimentirame neshto
 
Член од
9 октомври 2008
Мислења
90
Поени од реакции
3
Zdravo kolegi,sega go citav statutot na univerzitetot i ima nekoi izmeni
dodiplomskite studii ke traat tri godini a fakultetot treba da gi adaptira programite zaklucno so 31.12.2008
Dali znae nekoj nesto za ova? Jas sum vonreden student,retko odam na fakultet i ne sum vo tek.
Gledam deka veb stranata na fakultetot e vo rekonstrukcija,se zbori li na fakultet deka ke ima nekakvi promeni?
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.989
Поени од реакции
5.615
Пред еден месец еден асистент сликаше нешто во читалната и јас му викам да не правите нова web страна, а тој ми одговори:"ние имаме web страна", значи не прават нова страна.
А веќе со години некои личности кажуваат дека имаат намера пријавувањето на испити, добивање резултати и слични ствари да оди електронски. Колку тоа ќе се направи и кога ќе се случи тоа, прашање на време. Се надевам пред да завршам факултет :)
 

Lorddd

Титула - Лорд
Член од
18 март 2007
Мислења
1.067
Поени од реакции
53
Ајде едно прашање малце настрана од колоквиумите, испитите. Сакам да се запишам на Екомонски и ме интересира дали од тие оваа година што се запишаа, имаше некој така еве со 3-4 четворки од сите четири години, а добра матура успеаа да влезат во приватна квота?
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Пред еден месец еден асистент сликаше нешто во читалната и јас му викам да не правите нова web страна, а тој ми одговори:"ние имаме web страна", значи не прават нова страна.
А веќе со години некои личности кажуваат дека имаат намера пријавувањето на испити, добивање резултати и слични ствари да оди електронски. Колку тоа ќе се направи и кога ќе се случи тоа, прашање на време. Се надевам пред да завршам факултет :)
Немој бе така!

Сакаш 30 години да студираш ??? :pos2::pos2::pos2:
 
Член од
4 февруари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
1
Ајде едно прашање малце настрана од колоквиумите, испитите. Сакам да се запишам на Екомонски и ме интересира дали од тие оваа година што се запишаа, имаше некој така еве со 3-4 четворки од сите четири години, а добра матура успеаа да влезат во приватна квота?
За запишвење оваа година колку шо знам јас најмала конкуренција имаше на маркетинг смерот. Таму во државна квота влегоа со над 86 бода ми се чинит... од друга страна пак на финансиски менаџмент ги одбија тие шо имаа под 90 бода.... така да се' зависит на кој смер ќе аплицираш.
 
Член од
30 октомври 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0
ne mi e jasno sega nie od vtora sto iame ostanato predmet od prva za u fev, ke imame li pravo vo fevruarska da polagame od vtora ili nisto??? :toe:
pozdrav
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Знае ли некој за 3 колоквиум управувачко дали само 7 и 8ма тема треба да се учат, дали ке биде со шифрарник или ке има некое екстра прашање плус за раскажување......бидејќи Марина кажуваше ама ништо како што треба не објасни

ne mi e jasno sega nie od vtora sto iame ostanato predmet od prva za u fev, ke imame li pravo vo fevruarska da polagame od vtora ili nisto??? :toe:
pozdrav
нема да можеш ништо да полагаш од втора
 

*Pr|nCeSs*

Whatever I do... I didn`t do it!
Член од
12 февруари 2006
Мислења
162
Поени од реакции
1
Знае ли некој да ми каже дали можам да платам два потписа у еден семестар?
Фала
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom