Економска политика на Македонија

Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Нормално, се шалам за фискалните...појма немам како би било решено. Ама ќе има можност најверојатно за злоупотребува. Инаку тоа се облаците на лајонесс...нешто како коорпоративни обврзници од фирма која продава промет на други фирми по пирамидален принцип. Во пракса има сличности со поврат на ДДВ.
Ама добро звучи нели :pos::D.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Тепачки за фискални ќе има. Шала на страна меркава е добра за намалување на сива економија за друго ќе видиме во пракса. Во принцип некаде прерачунав просечен граѓанин ќе зема 3-4000 годишно, е сега исто така добро е за тие што ќе сакаат да се подноват со нова кола или стан. На таквитге крупни инвестиции ќе падне гратис добар одмор.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.095
Дедеве има само за нов стан, тоа веќе го споменавте. За старите има данок на промет. И тоа дедевето, ако меркава нема врска со социјални категории граѓани, е 5%. За во просек стан од 50000 евра, ќе му вратат цели 375 евра ;)
Едноставно е, не може држава да си дозволи да се откажува преголеми суми кај еден од главните инструменти за полнење на буџетот. Ова дури и кај производите со многу високи цени и дд од 18% не е некој голем удел. За возило од 20000 евра, со ддв од 18%, тоа "враќање" би било нешто над 500 евра. А кој може да си дозволи и колкупати вакви производи и колку му значат тие 300-500 евра во таа сума, не знам.[DOUBLEPOST=1547493918][/DOUBLEPOST]И една многу битна работа, ако веќе барам влакно. Фискалните бледеат. За некој месец ништо нема да се чита :)
Но ок, да видиме
 
Последно уредено:

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.234
Оваа со фискалните е одлична вест за мајка ми, она од секаде и за денарче што се вика зима фискална сметка, само проблем е што ќе ги сонува тие 30к денари,
денеска се што купила е од Б поточно 5%, само ќесата е од 18%, и заработила цели 2-3 денари со тоа што ја зачувала фискалната сметка,
малку се шалев со неа и викам дека ќе има враќање на ДДВ собирај сметки, она ми вика па што не го укинат зашо да собирам сметки,
и викам, ама мамо само 15% од тие 18%, и ми вика е многу ќе врнале.

На 1000-ка од 7,5 до 27 денари му доаѓа, ако претпоставиме дека работничко просечно семејство има помали приходи од 30к, ама ајде ќе ставиме 360к годишно, просечно му доаѓа 2700-9720 денари, имајќи во предвид дека поголемиот дел ќе оди за храна (која е 5%), просечно семејство ќе “ќари“ 3-4к ден. додека некој “богаташ“ со 90к плата ќе може да заработи 8-29к,
како беше оноа со зголемување на даноците ќе ги вратиме парите кај богатите, зошто сега не стават прагови, пример
до 10к 100% враќање
до 30к 70% враќање
до 90к 30% враќање
до 200к 20% враќање
над 500к да нема враќање.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.764
Голем дел од постовите ја утињата главната поента на мерката - зголемување на наплатата на ДДВ. Проценката е дека јавните приходи ќе се зголемат преку враќањето на 15 од ддв бидејќи секој граѓанин на некој начин ќе биде инспектор и ќе спречува сива економија во замена за некоја иљадарка на крај на годината. Ваквата мерка би требало да има голем ефект надвор од Скопје кај што наплатата на ДДВ е мизерна. Инаку не знам дали воопшто ја прочитавте објавата или само си коментирате од насловот ама нема да се собираат фискални сметки туку секој граѓанин ќе си има своја персонализирана данок бек картица. Ова сериозно го загрозува бизнис моделот на фб и гугл и може да и донесе добри јавни приходи преку продажба на потрошувачки податоци. Нормално нема да се деси тоа ама, кога веќе фб и гугл ми ги користат информациите, мене воопшто не би ми сметало да ми ги искористуваат податоците за маркетинг ако тоа значи дека прибраните средства од тоа би се искористиле за здравство, образование и сл. (секако дека нема, туку ќе се искористат за патни трошоци и бенефиции за закрепостените ни политичари).
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Зар мислите некој од властодршциве ќе ви враќа данок? Тие гледаат и тоа шо го имате да ви го земат. И сега уште повеќе народ кога ќе се стегни нема да троши поради несигурност, смена на име, политичка криза...[DOUBLEPOST=1547566374][/DOUBLEPOST]Ајде проста логика, буџетот е во дефицит не е во суфицит. Што значи не можат да дозберат данок за да го наполнат па затоа се задолжуваат. Од него одат пари за пензиски и здравствен фонд...

Абе немој да ме јебеш бре :icon_lol:, пари ќе враќале.
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Голем дел од постовите ја утињата главната поента на мерката - зголемување на наплатата на ДДВ. Проценката е дека јавните приходи ќе се зголемат преку враќањето на 15 од ддв бидејќи секој граѓанин на некој начин ќе биде инспектор и ќе спречува сива економија во замена за некоја иљадарка на крај на годината. Ваквата мерка би требало да има голем ефект надвор од Скопје кај што наплатата на ДДВ е мизерна. Инаку не знам дали воопшто ја прочитавте објавата или само си коментирате од насловот ама нема да се собираат фискални сметки туку секој граѓанин ќе си има своја персонализирана данок бек картица. Ова сериозно го загрозува бизнис моделот на фб и гугл и може да и донесе добри јавни приходи преку продажба на потрошувачки податоци. Нормално нема да се деси тоа ама, кога веќе фб и гугл ми ги користат информациите, мене воопшто не би ми сметало да ми ги искористуваат податоците за маркетинг ако тоа значи дека прибраните средства од тоа би се искористиле за здравство, образование и сл. (секако дека нема, туку ќе се искористат за патни трошоци и бенефиции за закрепостените ни политичари).
Абе јасно ни е нас што е работата, ама цело време ли ќе се работи како повеќе пари да се земат пари од народот. Ги стегнаа работите со даноците, да не може да се мрдне, денарче да не се испуште.
Народ буџет полни, они на нивни сметки го празнат, тендери мендери.

А кога ќе почне да се работи народот до повеќе пари да допре? Кога ќе бидат оние фамозни 500 евра плата?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.095
Јас го изумив делот со картички. Сепак, имаме малку лоши искуства со картички.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Абе јасно ни е нас што е работата, ама цело време ли ќе се работи како повеќе пари да се земат пари од народот. Ги стегнаа работите со даноците, да не може да се мрдне, денарче да не се испуште.
Народ буџет полни, они на нивни сметки го празнат, тендери мендери.

А кога ќе почне да се работи народот до повеќе пари да допре? Кога ќе бидат оние фамозни 500 евра плата?
Јас отворив тема како да се добие нешто од државата. Имаше многу опонирачки па и малку навредливи коментари...треба да шират информации како да се добие нешто од државата. Веќе ако ни зимаат пари треба да се трудиме што повеќе да добиеме дали во кеш дали во услуги или поволности.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.943
Според мене, во држава како оваа, што ја боли цеф за своите граѓани и обврските и должностите кои кон нив ги има, е скроз безумно да се бараат фискални.
Ја увек им нагласувам да не ми даваат фискална коа купувам било што.
Мојата логика е следна - ја ти давам пари, ти ми даваш стока/услуга. Толку.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Според мене, во држава како оваа, што ја боли цеф за своите граѓани и обврските и должностите кои кон нив ги има, е скроз безумно да се бараат фискални.
Ја увек им нагласувам да не ми даваат фискална коа купувам било што.
Мојата логика е следна - ја ти давам пари, ти ми даваш стока/услуга. Толку.
Јас увек им барам и ако нема ги пријавувам во УЈП. Кога јас морам да давам фискални и да ме дерат зошто би замижал за некој кој се прави курназ и со тоа автоматски ми е нелојална конкуренција.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.764
Јас увек им барам и ако нема ги пријавувам во УЈП. Кога јас морам да давам фискални и да ме дерат зошто би замижал за некој кој се прави курназ и со тоа автоматски ми е нелојална конкуренција.
Истово и јас ќе го пишев. Повеќе пати не утепувала нелојална конкуренција, па затоа и секогаш барам фискални и ми се свиѓа меркава.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Истото и јас би го пишал, само ова не е функционална држава. Ајде порано политичарите лажеа и затскриваа, сега отворено лажат и ти кажуваат дека лажат :icon_lol:.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.234
Морам да го цитирам овој податок во вистинската тема.
Одлепиле скроз нема пилот во авионот.

624,49 милиони евра странски инвестиции, каде ли само влегоа, да не се тоа парите што ги купуваа 80-те пратеници + владата, баш ми е чудно каде се овие пари.

Ама ајде да речеме дека влегле, затоа да направеме колкав ќе биде растот на БДП,
за оние што не разбираат/знаат, странските инвестиции влегуваат во БДП-то,
значи нашето БДП е некаде 10 милијарди (да не го тнчеме во децимали) и во 2017г имаше 0,00000000001% раст,
разликата во странските инвестиции е 442,76 милиончиња или некој 4,42% од БДП,
што кажува тоа, дека за 2018г имаме раст на БДП од 4,42%+ растот на домашното стопанство и дека ќе имаме раст од над 6%, еј боље сме од Кина.

Секако ќе бевме како Кина, само уште тоа со странските инвестиции да беше точно,
сите светски институции предвидуваат нешто над 2,5% (дали и толку постојано намалуваа), што испаѓа дека домашната економија е во пад од 2% ако се точни инвестициите.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Морам да го цитирам овој податок во вистинската тема.

624,49 милиони евра странски инвестиции, каде ли само влегоа, да не се тоа парите што ги купуваа 80-те пратеници + владата, баш ми е чудно каде се овие пари.

Ама ајде да речеме дека влегле, затоа да направеме колкав ќе биде растот на БДП,
за оние што не разбираат/знаат, странските инвестиции влегуваат во БДП-то,
значи нашето БДП е некаде 10 милијарди (да не го тнчеме во децимали) и во 2017г имаше 0,00000000001% раст,
разликата во странските инвестиции е 442,76 милиончиња или некој 4,42% од БДП,
што кажува тоа, дека за 2018г имаме раст на БДП од 4,42%+ растот на домашното стопанство и дека ќе имаме раст од над 6%, еј боље сме од Кина.

Секако ќе бевме како Кина, само уште тоа со странските инвестиции да беше точно,
сите светски институции предвидуваат нешто над 2,5% (дали и толку постојано намалуваа), што испаѓа дека домашната економија е во пад од 2% ако се точни инвестициите.

2+2=5 и објасни му сега ти на Црпнатиот и неговиот економски тим дека не е така.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom