Езотерија, Окултизам - А. Кроули, П. Дунов, Д. Фортуне ...

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.651
Поени од реакции
11.679
малку пинав од црвеното па сешто ми се мота низ глава моментално
И вино е потребно.
Не постои религија (го заборавив исламот, тој мора да е нешто спротивно од другите, не бидува инаку :D ) на Земјата во која виното не е дел од ритуалот!
Си има причина за тоа... ;)
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.651
Поени од реакции
11.679
Крвта на џизус во светиот грал, локај и мудрувај, или јас сум и виното а телото ми е гралот што го држи :cautious:
Ако пиеш од крвта на Исус, нема да имаш ништо со мистериите, бидејќи тоа е истата ТУЃА крв која ја искористија оние во Египет за да ги обележат столбовите на своите влезни врати со туѓа крв за да смртта ги одмине, со тоа одделувајќи се од мистериите заради стравот да бидат едно со човештвото и мистериите на највнатрешното - бидејќи туѓа крв пролеаја за своите црни ритуали незнајќи што прават. :)

„... во своите осамени тврдини се молат на погрешна месечина. И се обврзуваат себе си заедно со заклетва, и со голема клетва.
... и во нивните котли тие создаваат горчливо вино на заблудата, измешано со отровот на нивната себичност.“

А и секако, има „вино“ и вино... како беше она: да не го мешаме старото вино со ново ниту пак ново вино во стари мешини, ќе добиеш оцет...

Бирајте мудро со што го опивате највнатрешното...
Алкохолот е најмалиот проблем за вашата интоксикација на физичкото, ако со погрешни ствари го изгасите „пламенот што гори во срцето на секој човек, и во јадрото на секоја ѕвезда“. ;)
 
D

Drexel

Гостин
Бирајте мудро со што го опивате највнатрешното.
Јас да пијам од џизусова крв? Ма нема шанси..јас само јаболки јадам од забранети дрвја и минувам од несвесност во свесност за себе! Нема друг начин освен да се гризне, мада денес децата какви се сакаат пита од јаболки да им зготвиш за да мириса убаво оти онака органски не ја јадат а истите роваат за organic food :ROFLMAO:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.651
Поени од реакции
11.679
Па и тоа со јаболкницата дека е „забранетото“ дрво - да се чуди човек од кај доаѓаат овие сказни низ вековите...
Можеби бидејќи кога ќе пресечеш јаболко напречно се добива пентаграм? :D
Луѓето порано имале многу слободно време по се изгледа...
 
D

Drexel

Гостин
Па и тоа со јаболкницата дека е „забранетото“ дрво - да се чуди човек од кај доаѓаат овие сказни низ вековите...
Можеби бидејќи кога ќе пресечеш јаболко напречно се добива пентаграм? :D
Луѓето порано имале многу слободно време по се изгледа...
Ах тој пентаграм во јаболкото, не им кажувај нема да ги јадат сега...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.651
Поени од реакции
11.679
Ах тој пентаграм во јаболкото, не им кажувај нема да ги јадат сега...
Тоа нема да промени ништо... та саде таму ли има пентаграми? :)
Нека ја прошетаат Македонија и манастирите - ќе најдат на многу чудни места уште почудни симболи :)
 
H

Hyperion VI

Гостин
можда е... добро сум ситуиран и го заболе
Не е тоа Гурка,ептен бев „енохизиран",ивкова испадна оваа мојта.
Сепак нека ти е вечна,за многу години.
А со другарчето од Облешево можно и да сме седеле на иста маса,а да не знам дека е он :)
Како и да е сепак треба да ги зачуваме принципите на окултизмот и сѐ да биде во најдобар братски дух .
„Ние го градиме светот,ние сме иднината"
П.С.Останете ми со добро здравје,сите без исклучок.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.651
Поени од реакции
11.679
Гостинот збори „бил уморен, размислувал нешто и не си чуствувал рацете“ !!!
Мора да е „спонтан астрален процес“ :D
Како седев така и размислував за торта, немав брашно и шеќер - ама некако имав торта!

Или што: „Се спушти раката на божественото и бев обеземен...“ - стандард сказните на оние кои имале визии во дамнина :)

Ах, затоа вели „се е можно во астрал“ - сигурно тоа недостасува на физичкото тело!

Што е езотерија од ова и што со целиот муабет кога не слушаме „како до тоа“? :D
Ова е жално, чисто исмевање на луѓето кои западнале во теории на заговори и лавиринтите на умот - не е убаво.
А овој копитарот собира пари заради гледаност со повикување секакви луѓе да зборуваат сешто - заради таа потреба од гледаност/пари!
Али, да се надеваме карма ќе заврши работа некогаш :)

П.С.
Се мислам дека токму тоа е „езотеријата“ во овие видеа, што го нема одговорот “како до тоа?“
:coffee:
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Гостинот збори „бил уморен, размислувал нешто и не си чуствувал рацете“ !!!
Мора да е „спонтан астрален процес“ :D
Како седев така и размислував за торта, немав брашно и шеќер - ама некако имав торта!

Или што: „Се спушти раката на божественото и бев обеземен...“ - стандард сказните на оние кои имале визии во дамнина :)

Ах, затоа вели „се е можно во астрал“ - сигурно тоа недостасува на физичкото тело!

Што е езотерија од ова и што со целиот муабет кога не слушаме „како до тоа“? :D
Ова е жално, чисто исмевање на луѓето кои западнале во теории на заговори и лавиринтите на умот - не е убаво.
А овој копитарот собира пари заради гледаност со повикување секакви луѓе да зборуваат сешто - заради таа потреба од гледаност/пари!
Али, да се надеваме карма ќе заврши работа некогаш :)

П.С.
Се мислам дека токму тоа е „езотеријата“ во овие видеа, што го нема одговорот “како до тоа?“
:coffee:
На секој 5 мин реклама... тоа е, да заработи некоја пара.

Туку ако го ислуша цело не знам дали го фати моментот кога гостинот опишувајќи го патешевствието у астралот кажа - и тогаш се разбудиффф.

:coffee:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.651
Поени од реакции
11.679
На секој 5 мин реклама... тоа е, да заработи некоја пара.

Туку ако го ислуша цело не знам дали го фати моментот кога гостинот опишувајќи го патешевствието у астралот кажа - и тогаш се разбудиффф.

:coffee:
Не знам што ти треба ф на крајот. Кога е „разбудив“, со в. :)
Изгледа и тоа е некоја шега како „љубов“ што пишувате тука како сарказам дека многу љубов имате во себе - а се мислам дека немате ни за себе не пак за другите :) А „телото ви е храм на светиот дух“ кое вие го уништувате беспотребно и со размисли и со... ех :(

Има љубов и љубов де... ако бирате мудро, ќе биде добро!

Ама тоа е мое мислење, можеби и јас ќе се „разбудам“ од астрал и сето ова ќе е искуство само во астрал.
Кој ќе ти каже... :)

Не споделувај видеа каде што некој за пари да направи ништо не те подучува туку дури и исмева потајно луѓе кои ги интересира тоа! Правиш лоша услуга за оние за кои си споделил вакви глупости од копитари како овој...
Се нема потреба од тоа.
Ако не знаеш што добро да споделиш - не мора да пишуваш на теми само за да се пишува. Знаеш тоа нели? :)
Така ќе дојдат на ред и дргуи теми кои „умреле“ во минатото, а кои ќе може да се поврзат со оваа тема и да се најдат одлични дообјаснувања... ;)
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Не знам што ти треба ф на крајот. Кога е „разбудив“, со в. :)
Изгледа и тоа е некоја шега како „љубов“ што пишувате тука како сарказам дека многу љубов имате во себе - а се мислам дека немате ни за себе не пак за другите :) А „телото ви е храм на светиот дух“ кое вие го уништувате беспотребно и со размисли и со... ех :(

Има љубов и љубов де... ако бирате мудро, ќе биде добро!

Ама тоа е мое мислење, можеби и јас ќе се „разбудам“ од астрал и сето ова ќе е искуство само во астрал.
Кој ќе ти каже... :)

Не споделувај видеа каде што некој за пари да направи ништо не те подучува туку дури и исмева потајно луѓе кои ги интересира тоа! Правиш лоша услуга за оние за кои си споделил вакви глупости од копитари како овој...
Се нема потреба од тоа.
Ако не знаеш што добро да споделиш - не мора да пишуваш на теми само за да се пишува. Знаеш тоа нели? :)
Така ќе дојдат на ред и дргуи теми кои „умреле“ во минатото, а кои ќе може да се поврзат со оваа тема и да се најдат одлични дообјаснувања... ;)
Хепта можеби они стварно одат во астралот, тоа што ти не си успеал не значи дека се шарлатани.

А зошто да не си пишувам со ф бе хепта? На тест по граматика сме?

Љубоффффф.
:coffee:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.651
Поени од реакции
11.679
Хепта можеби они стварно одат во астралот, тоа што ти не си успеал не значи дека се шарлатани.

А зошто да не си пишувам со ф бе хепта? На тест по граматика сме?

Љубоффффф.
:coffee:
Не е за граматика, за геомантија и гематрија е работата! :love:
Ама познато ти е тоа... затоа и реков она за љубовта и себе си и храмот...

„Можеби“ не се користи да му кажеш на друг што успеал, а што не...
Ама ајде, можеби па одат во астрал вака со рецептот, јас уште не сум успеал :(

Претежно оние „кои зборуваат“ на вакви видеа (со ваков избор на зборови) - не постигнале ништо во однос на овие ствари (иако не знам што треба да се постигне според тебе?). Самата визија, „издигнување на нивоата“? Знаење на ритуалите и симболите? Што?
Бидејќи нема смисла ништо од кажаното, освен нафрлани старо-еонски фрази и симболи и муабетите од балканските „мистерии“ од 90те заедно со Црна ружа, астрал, демони, секс и останатото од тоа време... :)
Има разлика и ... но, не мислам да ја расправам со тебе тука.

Ќе оставиме секој сам да има искуство во овие ствари! Да, сам да дојде до заклучок дали работите што се расправаат се вака „едноставни“ и рецептот е изморен (не знам кај ми е глата), размисли за сешто проблеми во животот, нечуствување раце и ете волшебно - астрал!
Ќе треба да се проба како оди тоа - да побарате што се е потребно, што се треба да имате, да можете - за да продрете.

Ми се допаѓа рецептот инаку од видеово, примамлив!
Ќе го пробам за да и јас да успеам таму каде што другите како овој успеваат ;)
Сакам да се разбудам од астрал - одморен, не како што пишуваат авторитетите по книгите!!!

Многу посериозни умови (во минатото и сега) од овој што расправа тука зборувале за овие ствари, малку потајно (но што да се прави) и многу поразлично од ова тука...
Затоа реков, ако немаш што да кажеш за вакви теми - не мора глупости и видеа кои не водат никаде ниту подучуваат нешто... барем малку... да споделуваш иронично и со сарказам!
Со видео не може премногу, но што е тука е, тоа е ограничувањето.

Забавното не значи и полезно ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom