Езотерија, Окултизам - А. Кроули, П. Дунов, Д. Фортуне ...

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.261
Поени од реакции
78.902
Тагнувај ме ако зборуваш со мене, не биди курвиски расположен да морам да те следам што глупости ќе вратиш низ дискусииве :)

Ни Кроули не знае ништо што ти е кај смее да знае - само ти биди мирен/смирен и гледај си WWII :)
Јас замислувам како ти читаш Кроули и се нервираш од неговите зборови бидејќи знаеш дека истите тие зборови и размисли стигнуваат до други, кои немаат исти размисли како тебе, негативни за Телема и Кроули - јер христијанин...

А не знам како да ти помогнам... :) Алкохол да се напиеш да се смириш :)

П.С.
Што се мешаш во работи кои не треба да се мешаш и не ги разбираш? Ти се мешам јас во тенкови и кој како требало да нападне во Втора светска? Не. :D
Бидејќи знам што знам а што не... но тебе те носи христијанската догма вкопана во духот да ми дрдориш глупости...
Aj с'кн таму :D
- ако зборувам со тебе да те тагнам
- да си гледам Втора Светска само
- алкохол да се напијам
- да не се мешам у ствари што не ги разбирам


Не можам сите желби да ти ги испофаќам. Дај вака на лист со точки полесно ми е.

И дај намали доживљај, не ти е твоја темава, а ни форумот.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.657
Поени од реакции
11.686
Ќе тагнуваш ами како... кукавица не си нели? Ако имаш размисла своја за нечие мислење и имаш храброст да ја глаголаш: ќе тагнеш нормално!

Не е мој форумов, но зошто правиш истото за кое се жалеше од претходните членови кои ја упропасуваат темава ( и подфорумот ) со глупи забелешки и муабети, исто како ти, заради подмолни проклети причини? Се нема потреба од тоа јас мислам...

Диши... прво инсинуираш како некакви центри на моќ (зборуваш потајно за О.Т.О., бидејќи претходниот муабет од членот е за Книгата на Тот) диктираат каков ќе биде преводот, па потоа Кроули и останато бладање...
Како така? Кај ти се доказите? Кај тргна со тие догматски бладања по темава? :)
Не може бре сине така...

Да те просветлам (а и другите на темава) во врска со „центрите на моќ“ на кои ти им се поклонуваш и си дел од нивната игра за жал:

Да, центри на моќ што диктираат какви преводи и што ќе има во книгите имало и има и сега: тоа се христијанските догматски цркви и исламските центри со кои се мразите до последниот атом!
Двете големи спротивставени религии кои не се грижат за доброто на човештвото, туку само за доброто на организацијата!
Или со нив или против нив.
Тоа важи за нив, што и како ќе се толкува и како ќе се дејствува и како ќе се преведува пишаното: но ти тоа не го додаваш во коментарите што ги нафрлаш бидејќи... не е во твој прилог. Доволно знаеш за стариот завет и каков е преводот што го имаш денес!

Затоа ти викам гледај си светската војна, знаеме дека за тебе христијанство до гроб, се дргуо е зло :) Уживај, да не се повторуваме постојано...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.261
Поени од реакции
78.902
Никого не тагнувам и ме боли уво дали некој мене ме тагнува кога збори за мене.

Темава не е на телемитите и шерифување овде - само ако си модератор. Другото е листа на желби, како што беше мојата желба да прекинат со глупости овие од плажа.

Ако е твојата проценка дека мојот муабет е несоодветен, можеш да ме пријавиш. Друго не гледам што можеш да сториш околу тоа. Нит е темава твоја, нит си ти некаков авторитет да кажуваш што е соодветно а што не. Едноставно, губиш време.

Топол поздрав е ужасно ужасен лик, кој не ви треба у организација, колку и да сте очајни по нови членови.
Диши... прво инсинуираш како некакви центри на моќ (зборуваш потајно за О.Т.О., бидејќи претходниот муабет од членот е за Книгата на Тот) диктираат каков ќе биде преводот, па потоа Кроули и останато бладање...
Како така? Кај ти се доказите? Кај тргна со тие догматски бладања по темава? :)
Не може бре сине така...
Овде, не знам за што збориш. Малку повеќе параноја те фатила, што не е чудно за лица кои се занимаваат со езотериска пракса без добра подготовка.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Никого не тагнувам и ме боли уво дали некој мене ме тагнува кога збори за мене.

Темава не е на телемитите и шерифување овде - само ако си модератор. Другото е листа на желби, како што беше мојата желба да прекинат со глупости овие од плажа.

Ако е твојата проценка дека мојот муабет е несоодветен, можеш да ме пријавиш. Друго не гледам што можеш да сториш околу тоа. Нит е темава твоја, нит си ти некаков авторитет да кажуваш што е соодветно а што не. Едноставно, губиш време.

Топол поздрав е ужасно ужасен лик, кој не ви треба у организација, колку и да сте очајни по нови членови.
Овде, не знам за што збориш. Малку повеќе параноја те фатила, што не е чудно за лица кои се занимаваат со езотериска пракса без добра подготовка.
Браво Берик, браво :bravobe:
Сам си зема за право да ме наречеш ужасен лик, но залудно би било човек да се расправа со тебе оти го знам твојот "моќен" статус на форумов и со еден збор на твоја желба ќе ме банираат. Твојот карактер нема да го коментирам, но смири тензија, намали ја суровоста, оти јас со Хепта правам муабет и не ни се мешај...едноставно, не ги чепкај ликовите кои не ти се допаѓаат, лошотилукот ти излегува на виделина.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.261
Поени од реакции
78.902
но залудно би било човек да се расправа со тебе оти го знам твојот "моќен" статус на форумов и со еден збор на твоја желба ќе ме банираат.
Живти све! Мојот моќен статус на форумот?

Ако сакаш верувај ако не, секако не мораш, али ја никад никого не сум го пријавил, а со форумското уредништво у овие 15-тина години комуницирам у просек, еднаш у три години, обично заради технички причини.

Ти нит ќе сконташ нешто од телема, нит ти треба тебе тоа. Напротив, сметам дека може дури и штетно да биде по тебе.
Тука секако, морам да истакнам дека јас немам право никому да кажувам што да прави. Совет е тоа само.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.657
Поени од реакции
11.686
@pozdrav eden topol , зол христијанин е @Beric Dondarrion - треба да го читаш од порано, кога „мноштвото“ беше привидение за правилно.
Таков животот го направил... за Телемити, за муслимани - за сите саде зло има во умот и не може поинаку...

Пробав само да му укажам дека на она што се жалеше дека го прават други тука и тој го прави...

Езотеријата, дали е Кроули, дали е Елифас Леви, дали е Форчн - ќе боди во очи на поголемиот дел од човештвото уште долго и со нас и после нас :)

П.С.
@Beric Dondarrion нема зошто да те пријавам, не правиш ништо против правилата на форум. За омраза не се пријавува и за лажење и криење. Јас само надополнувам за твоите ставови за да бидат појасни ;)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Живти све! Мојот моќен статус на форумот?

Ако сакаш верувај ако не, секако не мораш, али ја никад никого не сум го пријавил, а со форумското уредништво у овие 15-тина години комуницирам у просек, еднаш у три години, обично заради технички причини.

Ти нит ќе сконташ нешто од телема, нит ти треба тебе тоа. Напротив, сметам дека може дури и штетно да биде по тебе.
Не се замарај воопшто со мене и не се грижи дали нешто ќе ми делува штетно.
Хепта културно ми одговори на прашањето а ти што улета клизечи со инсинуации демек бара членови за во организацијата е прашање за посматрање.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.261
Поени од реакции
78.902
Не се замарај воопшто со мене и не се грижи дали нешто ќе ми делува штетно.
Хепта културно ми одговори на прашањето а ти што улета клизечи со инсинуации демек бара членови за во организацијата е прашање за посматрање.
мое мислење е дека не си ти за телема

а ти ако сакаш и у ИСИС моеш да се учлениш, не сум ти ја тутор, нит старател
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
мое мислење е дека не си ти за телема

а ти ако сакаш и у ИСИС моеш да се учлениш, не сум т ја тутор, нит старател
Не барав мислење од тебе, ниту пак да ми делиш "комплименти" каков лик сум.
Сам се буташ каде што не ти е место, само со една цел, а тоа е да омаловажиш некого, да навредиш, да го исмееш....
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.261
Поени од реакции
78.902
Не барав мислење од тебе, ниту пак да ми делиш "комплименти" каков лик сум.
Сам се буташ каде што не ти е место, само со една цел, а тоа е да омаловажиш некого, да навредиш, да го исмееш....
Нема везе. Баш сум познат како пристоен, прибран и учтив. Бон-тон ми е модус операнди со сите кои го заслужуваат.

Тоа само кон тебе сум таков.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Нема везе. Баш сум познат како пристоен, прибран и учтив. Бон-тон ми е модус операнди со сите кои го заслужуваат.

Тоа само кон тебе сум таков.
Со мене и уште едно десетина члена..пред малку ги спомна @мкд владе , @bijons ...без причина сакаш да се рчкаш ....очигледно ти е досадно.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.261
Поени од реакции
78.902

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.190
Поени од реакции
21.333
Ne prelistav nanazad mnogu ama da prasam, dali Rudolf Steiner vekje bese del od diskusijata ili e poznat i dali ima mislenja za nego i toa sto go kazuval?


Vo centralna Evropa dosta lugje koi simpatiziraat so negovite teorii, blago receno.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom