Едно прашање за пеачите и нивните вокални способности

Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
Ако може да ми каже и мене некој,да не отварам нова тема :)

Тоновите на клипот одат од највисоките до најниските





1. The classic opening to "Hurt", a F#4.
2. The end G4 in "It´s now or never".
3. A very good G4 from "Unchained melody" (live version) from the Moody Blue CD.
4. Excellent G#4 from the opening of "Rags to riches".
5. An A4 from "Surrender", a rare high note from his early career, circa 1961.
6. An A4 which then lands on a G4, from "American trilogy" from the live Aloha Hawaii CD.
7. Very powerful A4 from "How great thou art" live from the CBS special in 1977. This picture actually shows an elvis impersonator, sorry for that, it fooled me! I wouldn´t have been fooled by his voice though!
8. The classic live ending to "How great thou art" where Elvis goes one way (up to Bb4) and JD Sumner goes another...elvis often repeated this ending and this clip is actually the 2nd ending.
9. A rare extra high note from a live version of "Rags to riches" from New year´s Eve 1976.
10. An A4 to B4 from the Elvis 1977 CBS special, song is "Hurt".
11. A fantastic B4 from his last concert, 26th June 1977, song is "Hurt".
12. A rare extra note from the "hurt" ending (which he often repeated, sometimes the whole song!), a short C5 (tenor high C). From Buffalo June 25th 1976.
13. a somewhat more sustained C5 from "America the beautiful" live 21st March 1976. the impersonator picture once again!
14. His highest full voice note ever, a C#5 (the last "You") from "Big Bossman" from 19th July 1975.

Now time for his lower register:
15. a G2 from "Teddy Bear".
16. a G2 from "He´ll have to go".
17. a short F2 from "Trying to get to you" from the 1977 CBS special.
18. here it starts to get debatable...some whispery E2:s with an occasional help from JD Sumner, the intro to "I got a woman" live.
19. same here but a D2 by JD which elvis possibly adds to.
20. Great clip from "It´s now or never" live june 1977 where Elvis does a short B4 and a short E2!
 
Член од
29 август 2008
Мислења
152
Поени од реакции
5
Елвис Присли е дефинитивно и очигледно Баритон. Не го гледај по неговиот распон, туку по тежината и бојата на гласот. Има длабока и тешка боја на гласот за да биде тенор.

Крајна линија: Баритон
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Слушнете го Стефан од Некст Тајм како пее, па после зборувајте каков вокал е.
Дечкото растура кога пее и само некој што не го слушал може да каже дека не го бива
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
92
Поени од реакции
2
Слушнете го Стефан од Некст Тајм како пее, па после зборувајте каков вокал е.
Дечкото растура кога пее и само некој што не го слушал може да каже дека не го бива
Погрешно..Јас сум го слушал додека свиреа у Кастро..Факт е дека може да фати високи тонови ама му фали сензибилитет,одмереност и техника..Вибратата му се недефинирани и без рамномерна резонација освен на високите тонови.
Точно знам кои песни му лежат.
Дечкото има распон и му треба бааги вежбање..а тоа дека е подобар од повеќето wanna be пејачи во Македонија точно е.
 
Член од
1 август 2009
Мислења
24
Поени од реакции
3
Елвис Присли е дефинитивно и очигледно Баритон. Не го гледај по неговиот распон, туку по тежината и бојата на гласот. Има длабока и тешка боја на гласот за да биде тенор.

Крајна линија: Баритон
tocno bariton ali sto e bitno ali najspecificen glas i ok za slusane, isto i tose da ne peese visoko pak ke go slusaa bidejki imase nesto u glasot toa e toa
po harizma tose e blisku do elvis

Слушнете го Стефан од Некст Тајм како пее, па после зборувајте каков вокал е.
Дечкото растура кога пее и само некој што не го слушал може да каже дека не го бива
Go slusav nema prijaten glas, i da vezba zaludno ke e... pee ali poveke vika
ja otpeal nekako italjanskata ali napadno zvuci podobar e do vlatce moral najuzasniot vokal
 

macaparket

Oфицијализиран Паркет!
Член од
16 јуни 2009
Мислења
281
Поени од реакции
14
Погрешно..Јас сум го слушал додека свиреа у Кастро..Факт е дека може да фати високи тонови ама му фали сензибилитет,одмереност и техника..Вибратата му се недефинирани и без рамномерна резонација освен на високите тонови.
Точно знам кои песни му лежат.
Дечкото има распон и му треба бааги вежбање..а тоа дека е подобар од повеќето wanna be пејачи во Македонија точно е.
Стефан вежба само за информација. Оди кај една оперска певица ја кажаа во Албум ама не ми текнува како се викаше. И кога Борис Трајанов и таа позната оперска певица го фалат вокалот зошто дискутираме волку.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Стефан вежба само за информација. Оди кај една оперска певица ја кажаа во Албум ама не ми текнува како се викаше. И кога Борис Трајанов и таа позната оперска певица го фалат вокалот зошто дискутираме волку.
Не се заебавај на форумов се сите стручњаци ...:smir:
 
Член од
29 август 2008
Мислења
152
Поени од реакции
5
Стефан вежба само за информација. Оди кај една оперска певица ја кажаа во Албум ама не ми текнува како се викаше. И кога Борис Трајанов и таа позната оперска певица го фалат вокалот зошто дискутираме волку.
Да, да знам за тоа...случајно имав можност да се запознаам со Мартин и Стефан предминатото лето и неколку денови да помуабетиме заедно, па разбрав дека одел на професор за пеење. Па да, што е факт дека пее високи ноти тоа да, еве на Нешто што ќе остане (евровизиската) го испеа C# тонот над Тенорско Ц...ама сепак не применува правилна техника на дишење за да ја зајакне резонанцата и воедно самиот глас, па некако звучи многу празно и како гласот да му е многу тенок (што ваљда ќе се подобри низ годиниве ако вежба кај професор).
 
Член од
20 јуни 2009
Мислења
126
Поени од реакции
4
Стефан го школува гласот кај професорката Милка Ефтимова.
Еве видео да слушнете нејзин коментар:
На 2:05

 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Дипломирав по скримови :) . Имаш многу начини на screams и growls не се врзувај на еден , провери ги сите . :)
a како ти се бендисува типов? си слушал Lost Horizon? Пример ова:
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
a како ти се бендисува типов? си слушал Lost Horizon? Пример ова:
Типот е одличен вокал меѓутоа е clean вокал , не користи scream слично како и Chuck Schuldiner во повеќе песни . Можат да испеат високи ноти и поради тоа звучи горе доле како скрим меѓутоа сепак не е .
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Типот е одличен вокал меѓутоа е clean вокал , не користи scream слично како и Chuck Schuldiner во повеќе песни . Можат да испеат високи ноти и поради тоа звучи горе доле како скрим меѓутоа сепак не е .
не сум до толку стручен, ама скоро сигурен сум дека не му се сите тонови во песната чисти........
 

Kajgana Shop

На врв Bottom