Едно прашање за пеачите и нивните вокални способности

Член од
29 август 2008
Мислења
152
Поени од реакции
5
Не забележав нити една тема во врска со ова, па би сакал да поставам прашање до нашите искусни музичари од Кајгана доколку знаат или барем можат да проценат каков тип на вокал (тенор, баритон или бас) се следниве пеачи:

- Steven Tyler од Aerosmith
- Тоше Проески
- James Hetfield
- Axl Rose
- Стефан од Next Time
- Dave Mustaine од Megadeth

Би сакал да знаам каков тип на вокал се пеачиве доколку можете да ми кажете. Најмногу ме интересира за Тоше Проески и едвај го чекам вашиот одговор
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не забележав нити една тема во врска со ова, па би сакал да поставам прашање до нашите искусни музичари од Кајгана доколку знаат или барем можат да проценат каков тип на вокал (тенор, баритон или бас) се следниве пеачи:

- Steven Tyler од Aerosmith
- Тоше Проески
- James Hetfield
- Axl Rose
- Стефан од Next Time
- Dave Mustaine од Megadeth

Би сакал да знаам каков тип на вокал се пеачиве доколку можете да ми кажете. Најмногу ме интересира за Тоше Проески и едвај го чекам вашиот одговор
За овој и јас ќе ти кажам - никаков.
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Вака, лаички би претпоставил дека сите се тенори, освен можда Тоше и Хетфилд кои се баритони.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Не забележав нити една тема во врска со ова, па би сакал да поставам прашање до нашите искусни музичари од Кајгана доколку знаат или барем можат да проценат каков тип на вокал (тенор, баритон или бас) се следниве пеачи:

- Steven Tyler од Aerosmith
- Тоше Проески
- James Hetfield
- Axl Rose
- Стефан од Next Time
- Dave Mustaine од Megadeth

Би сакал да знаам каков тип на вокал се пеачиве доколку можете да ми кажете. Најмногу ме интересира за Тоше Проески и едвај го чекам вашиот одговор
Sorry za oftopik ali kako mozese da go vmetnes Stefan od Next Time vo ovaa lista so vrvni pejaci?
 

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
19
Lele mori majko stefan od Next time ja ke ti kazam so vokal e. SUTRAK
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
ХАХАХАХАХАХАХАХААХАХХАХХХХХАХАХАХХАХАХХАХАХАХАХАХАХХАХХАХХАХАХХААХХА
Абе стефан од некст тајм мора да учел пеење во времето на идиотизмот и ренесансата
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Tose e tenor, t.e. bese... Znam poso imav raboteno so nego ( ne sam, sekako) pa imam slusnato... Za drugive ne znam, a i slabo gi slusam...Axl Rose i Stefan od Next Time mi se ist tasak, dvajcata degeni.....Drugive so si gi nabrojal me mrzi da gi analiziram i baram na net da gi slusam......
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Не забележав нити една тема во врска со ова, па би сакал да поставам прашање до нашите искусни музичари од Кајгана доколку знаат или барем можат да проценат каков тип на вокал (тенор, баритон или бас) се следниве пеачи:

- Steven Tyler од Aerosmith
- Тоше Проески
- James Hetfield
- Axl Rose
- Стефан од Next Time
- Dave Mustaine од Megadeth

Би сакал да знаам каков тип на вокал се пеачиве доколку можете да ми кажете. Најмногу ме интересира за Тоше Проески и едвај го чекам вашиот одговор
Сите се тенори, за тој стефан не знам зошто го немам чуено.
Е да...ексл е алт...тоест пичка.:)
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Ne mora da znachi deka se iskluchivo tenori.Vrven peach opfaka golem opseg na oktavi.Toa e negov izbor,toa shto mu lezi najmnogu,toa i ke go pee.Poznavam luge shto idele vo hor shto mozat da bidat i prv(bas) i vtor(bariton) i tret(tenor) glas.Ova e moe "laichko" mislenje.Iskustvo so glasovi imam koga odev vo hor i peachka vo sredno pa si velam deka neshto nauciv od tamu.:smir:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Ne mora da znachi deka se iskluchivo tenori.Vrven peach opfaka golem opseg na oktavi.Toa e negov izbor,toa shto mu lezi najmnogu,toa i ke go pee.Poznavam luge shto idele vo hor shto mozat da bidat i prv(bas) i vtor(bariton) i tret(tenor) glas.Ova e moe "laichko" mislenje.Iskustvo so glasovi imam koga odev vo hor i peachka vo sredno pa si velam deka neshto nauciv od tamu.:smir:
И јас пеев во хор во средно и јас ја знам разликата. Ама има уште една работа што јас ја знам...тоа е гласовите на луѓево...освен оној мрфутон од некстајм
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
И јас пеев во хор во средно и јас ја знам разликата. Ама има уште една работа што јас ја знам...тоа е гласовите на луѓево...освен оној мрфутон од некстајм
A primer nekoj od ovie da posaka ne moze da pee bas ili bariton? Normalno deka nema da zvuchi sovrsheno no ako e vistinski peach mislam deka moze,ili?Seriozno ne znam i neam navlezeno vo tematikava.Ednostavno sho i da mi kazesh ke bidesh vo pravo :)
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Збориме кога нормално пее, значи без интенции да биде бас, баритон или слично.

Природниот глас на Тоше беше баритон, и тоа од врвна класа.
 
Член од
14 мај 2007
Мислења
167
Поени од реакции
0
Не би рекол дека Тоше е баритон. Борис Трајанов е баритон. Тоше можеше да фати многу високо. Имаше на документарецот за него еден од продуцентите или диригент беше рече дека неговиот глас е со огромен распон и го спореди со Павароти, а Павароти е тенор
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Не би рекол дека Тоше е баритон. Борис Трајанов е баритон. Тоше можеше да фати многу високо. Имаше на документарецот за него еден од продуцентите или диригент беше рече дека неговиот глас е со огромен распон и го спореди со Павароти, а Павароти е тенор

Tacno ... Eve i cist primer... Ja sviram u mandolinski orkestar i imav prilika da sorabotuvam so dvajcata... Ima edna italijanska pesna... Se vika "Tu ca nun ciagne" ... So Tose , pred 4 godini ja svirevme u tonalitet E-dur, a so Boris Trajanov pred mesec dena u tonalitet C-dur...Koj se razbira malce u muzika kje me sfati ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom