Едно дете-предност или недостаток?

Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
sebicnost --- eve zosto, se ostanuva za mene i platata na tatko mi, majka mi , penzijata na baba ili dedo , mojata plata , nema da davam za nisto, samo ke zemam i ke trosam,stanot na tatko mi, ke bidnam doteran , ke odam po odmori, kafani , diska, ubavo ke si go pominuvam zivotot, ke se ozenam so nekoja koga ke imam mnogu godini, ama samo pod uslov , ako e skoluvana, so dobro platena rabota , i dobro situirana, abe koj e budala da zeme nekoja sirotinja , i taka pak ubavo ke si pominuvame , doduse ke imeme edno dete ,kolku poradi starite a i da si se obezbedam da ne me ostavi,ovaa situiranata , pa neli e glupavo da se zamacis vo zivotot koga moze da si napravis da ti e prekrasen ,-- za mene ova e sebicnost
Ako gledas taka na rabotite, toa sto probuvame da opstoime vo opstestvoto e sebicno :)
I patem, ako imate dete ke se "obezbedis" nema da te ostavi ako ja nerviras ;)
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
88
Поени од реакции
16
Ne znam moze ne e nedostatok,no golema e prednosta da se ima dve ili poveke deca.Jas imam dve kerki i polno mi e srceto koga gi gledam kako se nerazdelni po cel den, i navecer gusnati si zaspivaat.Doaga momenti i koga se karaat i tepaat no sepak toa brgu se zaborava.Inace sega pomalata treba da trgne vo prvo oddelenie i uste sega e vozbudena sto ke bidevo ista smena so sestra i,i sto dada ke i pomaga.Se na se nemozam da zamislam sto bi pravele edna bez druga.
 
Член од
27 мај 2012
Мислења
186
Поени од реакции
112
Ма какво едно дете..
Сакам еден ден да имам 3 деца, не е важно дали ќе бидат машки или женски:).
Иначе познавам луѓе кои имаат само едно машко дете и не да е разгалено...:facepalm::facepalm:.
Нема ни култура ни ништо, се што сака му купаваат и тоа скапи работи и од него ќе биде утре човек, како не:facepalm:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.725
Поени од реакции
9.837
Ма какво едно дете..
Сакам еден ден да имам 3 деца, не е важно дали ќе бидат машки или женски:).
Иначе познавам луѓе кои имаат само едно машко дете и не да е разгалено...:facepalm::facepalm:.
Нема ни култура ни ништо, се што сака му купаваат и тоа скапи работи и од него ќе биде утре човек, како не:facepalm:
Не е оно криво,криви се тие што го направиле.
 
Член од
31 мај 2012
Мислења
228
Поени од реакции
146
Без разлика дали е едно машко или едно женско пак ќе биде разгалено, ако го разгалат родителите, ако не го разгалат нема врска што е едно, нема да биде разгалено.
Да се биде едно дете во семејството си има предности и мани.
Мани се тоа што е секогаш само, нема друштво дома, нема со кој да си игра цело време, нема од кого да бара совет и нема поддршка во секое време.
Предности: наследството нема да треба да го дели со никого:icon_lol:, си има своја посебна соба со еден кревет и на други предности не ми текнуваат во моментов.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.612
Поени од реакции
18.053
Разгаленоста не е проблем само на единците. Поголем проблем е осаменоста во раното детство која може да повлече поинакви проблеми од психолошка природа подоцна во животот, ко на пример анксиозноста.
 

Sapphire

Persona non grata
Член од
30 јануари 2011
Мислења
935
Поени од реакции
1.559
Јас мислам дека е недостаток,
еве јас сум една на мама и тато, секако и разгалена (по малце :P)
но зборот ми беше дека одсекогаш сум чувствувала некоја празнина, како некој да недостасува кому би можела да му кажувам се без да ме осудува.. било тоа постар брат кој ќе ме брани од лошите деца како мала и постара сестра која ке ми дава совети за љубовта :) како и да е сето тоа го немав, можеби и поради тоа денес не успевам доволно да се отварам пред луѓето и не верувам никому..
кога ке погледнем од една страна е предност затоа што никогаш ништо не делев со никого, а подобро да делев затоа што во животот можеби како дете ке ги имаш сите играчки само за себе но што ке се случи кога ке пораснеш и кога ке ти биде потребна помош а мама и тато ке ги нема, кој ке ти биде најблизок тогаш... пријателите како пријатели не можат да го завземат местото кое го има еден брат или сестра, затоа е тешко да бидеш еден знаејки дека нема на кого да се потпреш кога ти е тешко.
За среќа јас имам многу блиски роднини кои ги чувствувам како брат и сестра и за се сум се обраќала кај нив, но тоа не е тоа.
Затоа поука кон идните родители: не го оставајте детето само, па не е толку тешко да му подарите братче или сестра кое секогаш ке му ја дава соодветната поддршка.

- Благодарам! :гик:
 

Ivana*Antique

Чисто информативно
Член од
5 септември 2011
Мислења
312
Поени од реакции
144
Единка сум и ок ми е, само малце досадно, увек сама ама јбг, тоа е, кога би имала деца би сакала да си иам двечки :)
 

CUCULIGA

Баксуз
Член од
12 август 2012
Мислења
84
Поени од реакции
53
Повеќе предност според мене. Доколку родителите го воспитаат своето дете во вистински правец, разговараат со него и му посветуваат доволно внимание (не премногу), од голема корист е зашто таквите деца побрзо учат и сфаќаат работи, оти се опкружени со возрасни. Но, доколку го разгалат, ова не важи, тогаш преминува во арогантно и центар внимание суштество.
Исто единците имаат повеќе тешкотии во однос на социјализација со другите, не е дека не се социјализираат, ама најубаво им е кога се сами со себе, знаат да уживаат сами.
Единка сум и самата, а еден ден би сакала да имам 4 деца, едноставно ги обожавам и се надевам ќе најдам партнер кој ќе ме поддржи во размислувањето и реализација на идејата. :ROFLMAO:
 
Член од
10 април 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
едно или ниедно.
а може и да посвојам многу дечиња на кои им се стварно потребни родители.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
Имам едно машко дете.
Убаво на мајка и паметно на татко му:)
Му фали друштво се гледа колку е среќен со неговите братучетки.

Многу сакам деца....тоа е една од работите за која сум сигурна дека ке ја имам во животот...инаку не гледам која би била смислата
 
Член од
21 јуни 2012
Мислења
65
Поени од реакции
84
Едно дете е дефинитивно НЕДОСТАТОК катастрофа.
Јас сум немам ниту брат ниту сестра и понекогаш се чувствувам како да сум сама на светот поради тоа, тоа е голем недостаток и најголема грешка на секој родител без оглед на тоа каква е финансиската состојба.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Како може дете да биде недостаток. Аман бе, комплекси ќе набиете некому.
Да е живо и здраво, па ќе си најде другари, нема само да биде цел живот. Околу мене имам милион деца кои немаат браќа и сестри па еве ги ги гледам вени сечат. Бог да чува.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Јас имам едно дете,и ми е жал многу што останав на едно.Се развива во добро момче,но односот со внука од брат која е една и е малечка,е како брат и сестра.Нон стоп на телефон,оди ми дојди ми,само за него прашува кога нема да дојде.

Не останувајте на едно дете.....
--- надополнето: 3 јануари 2013 во 14:23 ---
Јас имам едно дете,и ми е жал многу што останав на едно.Се развива во добро момче,но односот со внука од брат која е една и е малечка,е како брат и сестра.Нон стоп на телефон,оди ми дојди ми,само за него прашува кога нема да дојде.

Не останувајте на едно дете.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom