Една недела метење улици за казна од 50 евра

H

HITCH

Гостин
еј баш ми се бендисува жими се ај нека направат така и за сообраќајни прекршоци ако може баш да го видам татко ми како го мете бул.Јане Сандански :pos2::pos2::pos2:
 

Black Rose

дете на цвеќето
Член од
12 февруари 2007
Мислења
1.972
Поени од реакции
38
Велиш нема трета алтернатива ( затвор ) ... а шо ако некој нема пари ( или не сака да плати ) а од друга страна одбие да мети улици...како ќе го натераат да плати ( ако е невработен на пример ) или како ќе го натераат да мети улици со сила??? Иначе vone е во право...најчиста работа е да одбиеш да платиш или да чистиш...бидејќи ако е вака како шо е напишан законов тогаш никој ни ќе плаќа ни ќе мети улици бидејќи во казнените мерки на законов нема предвидено казна затвор...затоа луѓе слободно плукајте си по улици и прајте си ајвар кај сакате бидејќи никој нема да можи да ве натера да платите или да чистите улици ако вие сами нејќите...нарочно ги спомнав плукањето и правењето ајвар бидејќи баш тие 2 одредби од законот се најидиотски...иначе сум апсолутно против фрлање на ѓубре по улици и општо било каде на јавен простор и за таа работа законот си е ок
Нема потреба од сила, може да се воведе трета казнена мерка далеку поригорозна од првите две, па да бараш да метеш или да платиш. Од две зла човекот го бира помалото :wink:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Нема потреба од сила, може да се воведе трета казнена мерка далеку поригорозна од првите две, па да бараш да метеш или да платиш. Од две зла човекот го бира помалото :wink:
Не оди тоа така...и точно се знае колку еден затворски ден заменува од паричната казна.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Продавам панталони изработени според најновиот закон.Има посебни специјални џебови за пикавци , за мастики , најлониран џеб за рокање шлаими , и резерварче за вршење на мала нужда.Истовремено работам на следниот проект а тоа е овозможување на прикачување на подвижен кенеф. Цената е 100 евра или само две плукања на улица :)
 
Член од
26 февруари 2008
Мислења
305
Поени од реакции
61
Brat da mi nabavis edni od tie pantalonite.I taka imam navika da plukam pa dobro kje mi dojdat.So mesto dve kazni daj mu 100 evra na covekot i nemas gajle..
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
За нас македонците само вака, со казни може да ни дојде умот, инаку ќе си останеме исти цел живот:toe:
 

Грмуш

Пичкмајчин
Член од
11 октомври 2007
Мислења
1.118
Поени од реакции
90
А може да метам една недела улица без да направам прекршок и после да ми платат 50 евра хахахаа:pos2:
 

bella

*HOT*
Член од
8 јуни 2008
Мислења
407
Поени од реакции
27
mislis samo na nas Skopjanive ke ni dojde umov zosto izglea zakonive samo vo skopje vazat :toe: :toe: :toe:
Грешка си и во другите градови,на пр.во Велес казниле неколку луќе за отпушоци фрлање и отпадоци,а слушнав и дека се поставени канти на секој чекор!
Но,иако казните се големи за нашите македонски плати,сметам дека ќе функционира тоа,зошто ако не не удрат по џеб нема да ни дојде паметот!
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Грешка си и во другите градови,на пр.во Велес казниле неколку луќе за отпушоци фрлање и отпадоци,а слушнав и дека се поставени канти на секој чекор!
Но,иако казните се големи за нашите македонски плати,сметам дека ќе функционира тоа,зошто ако не не удрат по џеб нема да ни дојде паметот!
Ако трае до недела мислам дека ке биде нов рекорд во РМ ,во спроведување на некој закон :wink:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Донесоа ли закон за забрана на прдење на јавни места?
 

Грмуш

Пичкмајчин
Член од
11 октомври 2007
Мислења
1.118
Поени од реакции
90
Како што соопшти попладнево владиниот Сектор за односи со јавност, од вкупниот број казни, 260 реализирало Министерството за внатрешни работи, а 30 спровеле комуналните инспектори.
Солидно се спроведуваат законите!
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Како што соопшти попладнево владиниот Сектор за односи со јавност, од вкупниот број казни, 260 реализирало Министерството за внатрешни работи, а 30 спровеле комуналните инспектори.
Солидно се спроведуваат законите!
Браво, браво.......само кога би биле исто толку ревности во спречувањето на нарушувањето на јавниот ред и мир во ноќните часови!
И за тоа имаше закон ми се чини?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom