Една недела метење улици за казна од 50 евра

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Не верувам дека ќе се спороведе овој закон, само се крева некоја голема фама, како што беше и со тој законот дека инспекција може да те застане до 15 метри од некоја продавница и да ти побара фискална. Законот минимално ќе се спроведува и ќе служи како заплашување за да се подигне нивото на културата на народот.
 

Black Rose

дете на цвеќето
Член од
12 февруари 2007
Мислења
1.972
Поени од реакции
38
Абе ќе им дадам 50 евра и нека се носат у пм.Сигурен сум дека 90% од луѓето нема да метат за да ги отплатат парите.А сепак мислам дека закониве се некако многу строги и ќе видиме дали ќе се спроведуваат.
Строги? Плукање и секнење нос насекаде, отпадоци на секој чекор за тебе е пријатна глетка? Ситница па и ти....

"Дечко, кој ти дозволи да си ја миеш колата? Не знаеш дека е забрането?"
- Поддржано од законот за јавна чистота. :uvo:
Важи и за на твој имот?

казните се смешни:pos2::pos2: па како што народ нема пари ке мете што друго ке прави
Zaebancija ili majtap e toa?Nekoj doma ne metat a ne pa po kazna toa da go rabotat?Vo sekoj sluchaj bi bilo interesno ovoj zakon da se sprovede,malce da se nauchat lugeto na kultura a koga nekoj ke mete po kazna togash sosedite ke si pravat vicovi so nego,neli na tuga maka e najlesno da se smeesh :vozbud:.
Нема ништо смешно во казните, напротив законот требаше да биде донесен со години понапред. Прво, некои не секнат нос во дневната соба, ама го прават тоа на улица. Во сопствен стан можеш да правиш што сакаш, не сметаш на никој, надвор нанесуваш штета на илјадници кои живеат во истата средина. Второ, барем имаш опција, подобро би било да бидеш приморан да платиш, а немаш финансиски средства?

Фино лепо сите ќе си се однесуваме во согласност со законот, па ќе нема никаква потреба некој да те исмева, иако нема ништо смешно ако помогнеш во одржувањето на јавната чистота, али јебига менталитет на македончето....

Крајно време беше за малку инвентивност од страна на државата, прашање е колку ќе се применува законот.
 
U

UnholY

Гостин
Конечно спроведување на законик кој требаше да биде поставен и спроведен во употреба многу порано.
Пензионерските балгамите со размер на вирови, незибежно е естетски да ти ги подобрат патиките при секое излегување на прошетка.
Еквивалентни се на 150, а не на 50 евра.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Најлошото е тоа што додека метеш не смееш да плукаш во стил: пу да ти ебам работата , го изеде одма со нова партија :)
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
1.436
Поени од реакции
45
Најлошото е тоа што додека метеш не смееш да плукаш во стил: пу да ти ебам работата , го изеде одма со нова партија :)
Ама затоа ќе има нови правилници за законов со кој онај кој еднаш плукнал има право бесплатно да плукни уште еднаш или па по некоја поевтина варијанта на пример 500 денари, колку за административни трошоци.
 

Mr.Miyagi

Drk ma chop!
Член од
9 септември 2008
Мислења
69
Поени од реакции
5
Oti ne mi e smeshno? Jas prashuvam oti mi trebaat pari be. ha... ha :nesvest:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ниту метам ниту пак би ја платил евентуалната казна, три дена во шутка и решен проблем, а има и големи шанси и тие три дена да не ги одлежиш, од овие со сообраќајни прекршоци слушам кога се јавуваат во шутка за да одлежат три-четири дена ги бркале од таму, исто ко да одлежале, нема место едноставно.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Ама затоа ќе има нови правилници за законов со кој онај кој еднаш плукнал има право бесплатно да плукни уште еднаш или па по некоја поевтина варијанта на пример 500 денари, колку за административни трошоци.
Не верувам , може има алтернатива тогаш , да ти дозволат бесплатно да го излижеш тоа што си го плукнал.Ама пак тука ми мати памет ддв кој ке плати за извршена услуга :raz: .:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom