Еден од боговите

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Тенгра, бог на алтајските народи, tекстовите го опишуваат како “возвишен, небесен, вечен, и обдарен со сила

“Кога беше создадено горе синото небо, а долу темната земја, помеѓу нив беа синовите човечки“


И тука имаме раздвојување на земјата од небото и ги создаде луѓето. Тенгра кој дава земји и титули “Тенгри што дарува царства, и кој мене ме постави за каган...“
Интересно е што Тенгрра немаше свои храмови ниту пак беа правени идоли (слики од него), а посебно е длабока мислата зошто:

“Целата вселена е божји дом, зошто тогаш да се одбележи посебно место во кое чвек би одел (да се моли) Како и другите богови, Тенгра своето незадоволство го покажува со глад, поплави, комети, немаштии....“[FONT=&quot][/FONT]
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
нема проблем има во понудата цел магацин на богови...
Кришна?
A што пак со Кришна "црн" свирач на флејта кој мисли дека е инкарнација на Вишну,роден од влакно од косата на Вишну..(повеќе ми личи на генетички инженеринг)..ставен во Девака.
Знам има доста сличности помеѓу многу Богови..нивото раѓање,животот смртта и воскресението,и да најслични морам да признаам се Исус и Кришна. Но....
Јустин Маченик(160-165) тврдел дека Ѓаволот го копирал христијанството читајќи ја инднината однапред, и така создавал пагански религии-слични на христијанството - со цел да ги заведе луѓето од вистинскиот пат.
Tертулијан(160-225) го тврдел истото.
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Хиндуизмот е сепак најстара жива религија (со многу приврзаници - милијарда верници), значи има во неа нешто што најдолго од сите привлекла и убедила голем дел од популацијата да веруваат

ПС
Ако не ги земеме в обзир оие неколку стотина милиони пагани кој уште му се клањаат на сонцето, месечинта, пурпурната змија, светиот тапир, кралскиот орел.... во последните 10.000 години континуирано
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Јустин Маченик(160-165) тврдел дека Ѓаволот го копирал христијанството читајќи ја инднината однапред, и така создавал пагански религии-слични на христијанството - со цел да ги заведе луѓето од вистинскиот пат.
Tертулијан(160-225) го тврдел истото.

Стварно веруваш во ова ?

Као нешто бак то тхе фјучр спешал едишан религиос вержн ?

Јустин Маченик(160-165) тврдел дека Ѓаволот го копирал христијанството читајќи ја инднината однапред, и така создавал пагански религии-слични на христијанството - со цел да ги заведе луѓето од вистинскиот пат.
Tертулијан(160-225) го тврдел истото.

Стварно веруваш во ова ?

Као нешто бак ту д фјучр спешал едишан религиос вержн ?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
SWEDEN напиша:
Стварно веруваш во ова ?

Као нешто бак ту д фјучр спешал едишан религиос вержн ?
Не баш ама и тоа е запишано како и се друго. Значи користиме литература..:smir:
А што е финтата со двата исти постови...
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Mi se rasipa vremeplovot pa ispadnaa dva :)

Ti iskreno veruvas vo sve sto e zapisano ?

Abe kaj e avtorot na temive ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.998
Го снема, си отиде. И текстовите у една папка ги набута и си ги зема. Штета.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Дали Зевс... Елом.... Кришна... Озирис... Маниту... Буда... Тор... Сварог...
го создале човекот или законот за гравитација и уште милијарда други работи?
Izvini.....zakon za gravitacija? Vo Biblijata? LOL


Inaku, da, sekoj od ovie razlicno Bogovi ja sozdal planetata i sve zivo na nea. Sea zavisi od geografskiot region, nekoi velat deka brat i sestra se tepale pa se sozdalo sve, drugi deka bratot ja ubil sestrata (ili drugiot brat) pa od delovite na teloto e sve sozdadeno itn.......Jahve e regionski Bog sto po slucajnost i politicki igri se pretvoriul u ova sto e denes.
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Еден од боговите сум јас...Messiah...Fabullous...кажете ме како сакате,битно факт е дека иам натприродни моки и позитивна енергија...или барем ја си мислам дека иам.Прилично сум сигурен дека ги поседувам уствари.Ама ме чеша стапот.И така...кој ме знае ге бодврди.Ај џао.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom