Едгар Алан По

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Океј е, апсолутно ти ја сфаќам поентата и разбирам зошто реагираш така. Во литературата има еден куп лаици кои коментираат без аргументи, не знам зошто ама веројатно ја доби таа слика од моите постови. :)

Инаку, Вилијам Вилсон ми е еден од омилените раскази на По (како што разбрав инспирација на Достоевски за делото „Двојник“). Барав на youtube ама не можам да најдам изведба за него. Ако случајно некој најде нека ја постира тука, баш ме интересира како би изгледало тоа.
 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
843
Поени од реакции
1.781
Океј е, апсолутно ти ја сфаќам поентата и разбирам зошто реагираш така. Во литературата има еден куп лаици кои коментираат без аргументи, не знам зошто ама веројатно ја доби таа слика од моите постови. :)

Инаку, Вилијам Вилсон ми е еден од омилените раскази на По (како што разбрав инспирација на Достоевски за делото „Двојник“). Барав на youtube ама не можам да најдам изведба за него. Ако случајно некој најде нека ја постира тука, баш ме интересира како би изгледало тоа.


Има по нет неколку аматерски филмчиња инспирирани од расказот еве погледни ги може ке ти послужат.


Ова е така најдобро од тие што сум ги гледал и топло ти го препорачувам Spirits of the Dead francuski film od 1968, за мене ремек дело. После слободно можеме да дискутираме :)
 
H

HITCH

Гостин
A Dream Within a Dream

Take this kiss upon the brow!
And, in parting from you now,
Thus much let me avow-
You are not wrong, who deem
That my days have been a dream;
Yet if hope has flown away
In a night, or in a day,
In a vision, or in none,
Is it therefore the less gone?
All that we see or seem
Is but a dream within a dream.
I stand amid the roar
Of a surf-tormented shore,
And I hold within my hand
Grains of the golden sand-
How few! yet how they creep
Through my fingers to the deep,
While I weep–while I weep!
O God! can I not grasp
Them with a tighter clasp?
O God! can I not save
One from the pitiless wave?
Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
impresivno...neznam dali ste primetile,ama Po e edinstveniot pisatel i poet koj ostvaril takva vrska so smrtta,ja opishuva na tolku poseben nacin sto go budi instinktot za zivot i smrt kaj nas,ne stava vo misla...ni se vovlekuva pod koza,zatoa e i tolku omilen,ne povrzuva so samite sebe,so ona najprirodnoto,najcistoto i najiskvarenoto vo nas,bez prerasudi kon sopstvenite misli,koi site gi imame ,no ne raskazuvame za niv.
neznam kolku od vas imale prilika da ja citaat zbirkata raskazi -maskata na crvenata smrt...
toa e neshto neopislivo....tolku cuvstva,tolku mnogu misli i potrebi izneseni na videlina,pred cel svet bez cuvstvo na sram ili strav,tolku mnogu dejstvija obvieni so site covecki necistotii,voedno i so neverojatna intelegencija.....ne stava pred ogledalo,ne soocuva so samite sebe i svetot okolu nas ......impresivno....
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Ноември месец, врнеше, а јас се качив во 24ка и терав накај факултет. И си стојам така во автобус и до мене имаше две деца и правеа муабет за книги за у школо. И девојчево му спомна на машкото демек им дале нешто од По. И тука почнаа да коментираат како Едгар бил наркоман, дрогираш, не знаел ни тој што пишува и уште се` и сешто. Јас се запрепастив. Колку се само луѓево проѕирни. Не им е важна пораката која ја носи некое дело, смислата на тоа и она што сакал да го покаже авторот, ама битно е дека се дрогирал, пијанчел и не знам што ли не. Се симнав изнервиран и цел ден киснев нервозен на факс.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Ноември месец, врнеше, а јас се качив во 24ка и терав накај факултет. И си стојам така во автобус и до мене имаше две деца и правеа муабет за книги за у школо. И девојчево му спомна на машкото демек им дале нешто од По. И тука почнаа да коментираат како Едгар бил наркоман, дрогираш, не знаел ни тој што пишува и уште се` и сешто. Јас се запрепастив. Колку се само луѓево проѕирни. Не им е важна пораката која ја носи некое дело, смислата на тоа и она што сакал да го покаже авторот, ама битно е дека се дрогирал, пијанчел и не знам што ли не. Се симнав изнервиран и цел ден киснев нервозен на факс.
Мене ми е битно тоа, па?
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Ноември месец, врнеше, а јас се качив во 24ка и терав накај факултет. И си стојам така во автобус и до мене имаше две деца и правеа муабет за книги за у школо. И девојчево му спомна на машкото демек им дале нешто од По. И тука почнаа да коментираат како Едгар бил наркоман, дрогираш, не знаел ни тој што пишува и уште се` и сешто. Јас се запрепастив. Колку се само луѓево проѕирни. Не им е важна пораката која ја носи некое дело, смислата на тоа и она што сакал да го покаже авторот, ама битно е дека се дрогирал, пијанчел и не знам што ли не. Се симнав изнервиран и цел ден киснев нервозен на факс.
mozebi seto toa doprinelo za sozdavanjeto na negovite dela,a koj umetnik ziveel normalen zivot?velicinata na negovite dela dovolno zboruva za nego,seto toa negovo odnesuvanje ne e najbitnata tema za muabet
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
mozebi seto toa doprinelo za sozdavanjeto na negovite dela,a koj umetnik ziveel normalen zivot?velicinata na negovite dela dovolno zboruva za nego,seto toa negovo odnesuvanje ne e najbitnata tema za muabet
Епа тоа е она што мене ме нервира, што луѓето прво ќе го осудат поради неговиот живот кој го водел, а не го ценат делото кое го створил. Едгар Алан По не е разбирлив за сите, ама тој не ни сакал да го сфатат сите. Ако сакал сите да го сфатат што сака да каже можел на друг начин, ама немаше да се вика уметност тоа.
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Епа тоа е она што мене ме нервира, што луѓето прво ќе го осудат поради неговиот живот кој го водел, а не го ценат делото кое го створил. Едгар Алан По не е разбирлив за сите, ама тој не ни сакал да го сфатат сите. Ако сакал сите да го сфатат што сака да каже можел на друг начин, ама немаше да се вика уметност тоа.
tocno...
umetnosta e sekogash nesvatliva za onie koi neznaat da gledaat vo dlabocina,zatoa mnogu umetnicki dela vo vremeto na nivnoto prvo pojavuvanje vo javnost bile osuduvani,a sega koga svesta e po malku na povisoko nivo kaj lugeto se smetaat za neprocenlivi,za zal seushte ima luge koi se povrshni i neznaat da ja cenat umetnosta,da i se voshituvaat i da ja razberat pricinata za postoenjeto na istata
 
Член од
27 јули 2011
Мислења
216
Поени од реакции
94
Ме радува кога гледам дека сеуште има луѓе што читаат добра поезија:)еве нешто мое омилено од По читајте и уживајте:
Alone
From childhood's hour i have not been
As others were; i have not seen
As others saw; i could not bring
My passions from a common spring.
From the same source i have not taken
My sorrow; i could not awaken
My heart to joy at the same tone;
And all i loved, i loved alone.
Then-in my childhood, in the dawn
Of a most stormy life-was drawn
From every depth of good and ill
The mystery which binds me still:
From the torrent, or the fountain,
From the red cliff of the mountain,
From the sun that round me rolled
In its autumn tint of gold,
From the lightning in the sky
As it passed me flying by,
From the thunder and the storm,
And the cloud that took the form
(When the rest of Heaven was blue)
Of a demon in my view.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
tocno...
umetnosta e sekogash nesvatliva za onie koi neznaat da gledaat vo dlabocina,zatoa mnogu umetnicki dela vo vremeto na nivnoto prvo pojavuvanje vo javnost bile osuduvani,a sega koga svesta e po malku na povisoko nivo kaj lugeto se smetaat za neprocenlivi,za zal seushte ima luge koi se povrshni i neznaat da ja cenat umetnosta,da i se voshituvaat i da ja razberat pricinata za postoenjeto na istata
Ти некако многу неписмена за да ја одредуваш свеста на луѓето. (Се извињавам што навредувам, али ме испровоцира.) Реченици со мали букви; после запирка на тастатура се притиска спејс; несфатлива е правилно, а не несватлива; не знаат, а не незнаат; а делот po malku na povisoko нема да го коментирам.
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Ти некако многу неписмена за да ја одредуваш свеста на луѓето. (Се извињавам што навредувам, али ме испровоцира.) Реченици со мали букви; после запирка на тастатура се притиска спејс; несфатлива е правилно, а не несватлива; не знаат, а не незнаат; а делот po malku na povisoko нема да го коментирам.
moze treblo da obrnesh vnimanie na toa sto go pisuvam, a nekako go pishuvam
 

Kajgana Shop

На врв Bottom