Евро Баскет - завршница

Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Од кај и ова? Моментално во Македонија најмногу надеж има токму во кошаркарсакта федерација и лигите почнувајќи од 11 години деца... Кире Николовски е пример како него има уште неколку што веќе на следно ЕП кајшто сме директно пласирани сигурен сум дека ќе имаме одличен младински потенцијал... Така беше и со Дамјан и со Војдан...
У право си е Види Фотос за жал, од младиве браќата, кире и толку осве ако во надежи не ги сврстиме Симоновски и Димчевски или Јане Петрески кој не го ни земаа другото се све 30+.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Бобанче, детенце.. Немој да мислиш дека ми е криво што Македонија е на врвот на Екс Ју Кошарката, предраго ми е, вакво чувство не сум имал никогаш кога се работи за Македонски национален тим, било кошарка, било ракомет, било фудбал итн... Ова е бајка, во најдобрите четири сме, со шанса да играме за Медал...

Во овој случај Србија е во втор план, ќе ми беше мило да се пласираа во полуфиналето, ама без Величковиќ, без Тепиќ и Рашиќ, Крстиќ под инекции, лоша организирана игра на самобендисаниот Теодосиќ, 10 изгубени негови топки, шут за три од каде сака и кога сака, и Шпанија со вакви проблеми не би влегла повеќе од ова... Имав надеж, го почнаа првенството добро, ама почнаа пехови со повреди, малку полош распоред на натпревари и толку... Србија скоро секое СП или ЕП е на врвот, да си гледаме сега Македонија, оти овој успех не се случува секое ЕП, сега па којзнае кога... Адреналин 100-ка... Ми е мило што живеам во време кога оваа наша државичка пишува Историја во кошарката, дај Боже да биде така и во другите спортови...

И да Бобанче, детенце, твојот ник само замачкува очи... додека Македонија на ова ЕП играше во почетната фаза, ти гледаше Германија на стримови... На ланското СП во фудбал, секој втор пост ти беше "Deutschland über alles" (за некој што незнае, "Германија пред се' ")... Ако Германија ти е пред се', тоа значи и пред Македонија, а ти најпаметен солиш памет на форум, WTF?...

И за крај, каде е Германија, нели ќе се бореше за медал? Избегнуваш да го одговориш ова прашање, се криеш како пи*ка... И сега начека поволен момент Србија загуби, па да напишеш некој пост... Амеба...
Што ти е бе, јас ли сум детенце, кој ме бараше мене кога губеше Германија, сакав да се пошалам на исти начин сега а ти се напнуваш. :rolleyes: Мене баш ми е гајле дали тебе те радува ако тепа Македонија, битно Србија ти ја посраја, и ќе не гледате во Лондон.

И да поради Новицки навивав за Германија, но јбг потфрлија, но не се избрукаа барем ко вас фаворитите за медал. :rolleyes:

А ти сега мислиш начека поволен момент па да ме наречеш амеба, тоа го покажува фактот дека боли дека сме подобри од вас и со вреѓање сакаш да го надохнадиш
чуството кое те тера да се скриеш у глувчја дупка и да не излезеш до наредното европско, за кое ќе играте квалификации!!!

И да, Македонија и Германија не играа во исто време, па да ја гледам Германија. На стрим ги гледав 70% од натпреварите кога имав слободно време. Носиш глупи заклучоци а мене ме нарекуваш амеба!!!:rolleyes:
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
173
Поени од реакции
79
Што ти е бе, јас ли сум детенце, кој ме бараше мене кога губеше Германија, сакав да се пошалам на исти начин сега а ти се напнуваш. :rolleyes: Мене баш ми е гајле дали тебе те радува ако тепа Македонија, битно Србија ти ја посраја, и ќе не гледате во Лондон.

И да поради Новицки навивав за Германија, но јбг потфрлија, но не се избрукаа барем ко вас фаворитите за медал. :rolleyes:

А ти сега мислиш начека поволен момент па да ме наречеш амеба, тоа го покажува фактот дека боли дека сме подобри од вас и со вреѓање сакаш да го надохнадиш
чуството кое те тера да се скриеш у глувчја дупка и да не излезеш до наредното европско, за кое ќе играте квалификации!!!

И да, Македонија и Германија не играа во исто време, па да ја гледам Германија. На стрим ги гледав 70% од натпреварите кога имав слободно време. Носиш глупи заклучоци а мене ме нарекуваш амеба!!!:rolleyes:
==========================================================================

ПОСРАА Е ДОСТА ПРЕЦИЗНО (y), НО СЕПАК БЛАГО (и на крајот ГОРЧЛИВО :mad:) !



16.09.2011
EUROBASKET 2011

Turning Point: There simply wasn't one as Greece put Serbia to the sword right from tip-off to establish a 20 point cushion inside the first seven minutes.
Game Heroes: There were plenty of contenders for Greece with Ioannis Bourousis claiming a game high 27 points, Antonios Fotsis finishing with 16 points and 8 rebounds while Nick Calathes claimed a double-double of 10 points and 10 assists.

Stats Don't Lie: Serbia giving up 34 points in the first quarterincluding a combined 14 second chance points and points off turnovers tells the story.


Appearances can be deceiving... It was Nick Calathes's Greece that walked all over Milos Teodosic's Serbia in the 1st quarter, with a 34-8 lead after the first ten minutes

A devastating first quarter blowout proved decisive as Greece grabbed the last spot at the FIBA Olympic Qualifying Tournament next summer.
Serbia simply never got started as Greece tore them to shreds early and led from tip to buzzer in a comfortable 87-77 victory.
The Greeks dominated right from the tip-off, scoring nine of the first eleven points to force Serbia head coach Dusan Ivkovic into calling time-out inside three minutes.
It failed to stop the rot and his team struggled at both ends of the floor as they failed to start. Greece was playing with more defensive intensity while it was raining threes offensively, thanks mainly to the Serbian perimeter defence being missing in action.
Ioannis Bourousis, Antonios Fotsis and Nikos Zisis all dropped three-balls to increase the lead to 20-4 as Coach Ivkovic called his second time with barely five minutes having elapsed.
There was still plenty of time for it to get worse for Serbia and it did -spectacularly so- as they gave up an eye-popping number of points to trail 34-8 heading into the second period.
With their Olympic ambitions hanging by the finest of threads, it was always going to need a comeback of epic proportions to realise them.
Marko Keselj tried his best to ignite the revival, sinking back to back triples from the same corner spot as Serbia finally began to find some kind of rhythm and acceptable defence to record a 12-4 run.
However Bourousis, Zisis and Fotsis were doing a good job of steadying things for Greece and keeping them way out in front at 48-26 by the end of the half.
As hard as they tried, Serbia could make little impression as they searched desperately for a game-changing run during the third period.
However by early in the fourth quarter, they managed to at least ask Greece some questions by reducing a one-time 26 point deficit to ten points at 65-55 with eight minutes still remaining.
After a time-out by coach Ilias Zouros, Greece never seriously looked in danger of throwing the game away as they showed the composure they needed to close out the game comfortably.
It was a strong team performance by Greece and while the usual suspects grabbed the headlines, the likes of young gun Kostas Papanikolaou did much of the dirty work with eight rebounds and plenty of endeavour off the ball.
As for Serbia, they just gave themselves too high of a mountain to climb after such a disastrous start.
===========================================================================

ПОЗДРАВ ОД DJ FOTSIS до лепо друштво, со нумерата, која одлично се надополнува со насловот на FIBA !


http://www.youtube.com/watch?v=NnPPTuV5vP8
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Ајде Франција! Паркер вајда ќе биде подобар во втор дел. И Батум слабо денес.
 

DarkLord

Невиден малер
Член од
27 јануари 2007
Мислења
941
Поени од реакции
247
Со кој може да се носиме од Франција или Русија за 3то место?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Каква Франција, давајте ја Русија во полуфинале!

п.с. Ова французиве се црнци бе мајку му стара...
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Ако може некој да најде видео после натпреварот за моментот кога на црнчето му испадна мастиката од уста (откако закуца Батум) :pos::pos:
 
А

Анноун

Гостин
Ајде бе , не дремете како млади невести :) . Отварајте тема Русија - Македонија (за бронзен медал :vozbud:)
 

D_T

Чорбаџи Димко
Член од
8 март 2009
Мислења
2.119
Поени од реакции
1.571
Игорче ја отече со Ред Фоксес.... од уста не ги вади, а и од очи :icon_lol:
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.807
Поени од реакции
15.899
Ај на здравје.
Финале : Франција - Шпанија 20 часот
Меч за трето место : Македонија - Русија 16.30 часот
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Игорче жали што не сме имале можност да ги видиме чирлидерките на паузава сега.. Ѕвер !!
 

ЛеоЛе07

Не биди трол
Член од
8 октомври 2010
Мислења
879
Поени од реакции
375
34:8! Србите губеле од Грциве во прва четвртина! Ова било многу забавно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom