Европско првенство 2018 Хрватска- Општа тема

Каков стил на ракомет очекувате да се игра на првенството


  • Вкупно гласачи
    85

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.487
Поени од реакции
15.500
Полска 2006 финале со Германија, 2004 Словенија лимитирaна до крај финале, можи беа домакини ама си искористија, лани Словенците и ред други да не ги набројвам ....
Полска 2007 имаше дрим тим во споредба со нашиот,Словенија 2004 имаше пак подобар тим и плус беа домаќини(дополнителна судиска помош),ланската Словенија со Доленец на секоја можна позиција беше поквалитетна од нашата(освен кај Кире нормално) со поширок ростер и далеку подобри голмани....трите примери ти се неосновани бидејќи спомнуваш екипи што се пак каде каде поквалитетни од нас.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
1.958
Поени од реакции
2.550
Немање менталитет е со никаква Чешка да водиш пет разлика на 10 минути до крај, да почнат да ти се тресат рачината и да изгубиш на крај. Од село да се соберат деца ќе успеат да додржат 5 разлика некако.

И Франција и направи на Шпанија 5-0 и и се доближи на -2 или -1 па овие си ја задржаа предноста до крај.

Како кога се работи за послаби репрезентации секогаш успеваат да победат. Не е до немање квалитет, има квалитет во овие ракометари, но кога ќе дојде да се игра со појак противник, или каде притисокот е голем тогаш му се тресат рацете, му паѓа топката од рака и добиени натпревари се губат. Тоа е менталитет, а не квалитет
 
Член од
17 август 2014
Мислења
1.713
Поени од реакции
1.152
Одлично напишано!
Нека стои уште еднаш вака посебно цитирано, можеби ќе му влезе на некого во црпката.

Кога ќе напишат луѓево, сме немале менталитет. :ROFLMAO:
Пример за немање менталитет е екипа составена од Хансен, Лазаров, Карабатич, Дувњак, Штербик итн. да губи константно од екипа од рангот на нашата репрезентација.

Не може доколку Леванте изгуби од Реал Мадрид, да кажат дека проблемот бил во менталитетот. Не, баш напротив толкав е квалитетот.

Не знам дали се свесни тие што пишуваат за менталитетот дека без Лазаров Македонија беше по квалитет убедливо најслаба репрезентација во втората група. Не другари, тука не е проблемот во менталитетот, туку во просечниот ни тим.
Ajde eve bez Lazarov napravi sporedba na reprezentacijata na Ceshka so nashata, nema pozicija na koja imaat podobar igrach od nashite, koga zborvam za mentalitet mislam na 18-12, 40 minuta a nashite igraat kako da e 59 minuta, pa nesmeat da ima takvo opustajne vo odbrana makar sme vodele i 15 razlika, go nemame toa vo nas da mu ja unishtime na protivnikot sekoja posledna nadezh za pobeda kako skandinavskite ekipi, e toa e toj luzerski mentalitet.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
4.663
Поени од реакции
8.069
Гледај ја нашата бековска линија во тие моменти. Талески, Велковски и Миркуловски (на 20% ради повредите). Плус стави го духот Торко заедно со очајните Гоце и Манаскоф како убедливо најслаба стартна двојка од крила на првенствово. Едноставно после ерупцијата на нивниот голман за класа беше послаба нашата постава спрема таа на Чешка. Зачинето со лошите одлуки на Раул за форсирањето на Прибак и ладењето на Кузмановски.
Но, од мене нема никакви замерки за Раул, човекот е гениј, нели после битка се сите генерали.
Удри најобична математика, во голман не шиеја 200%, во крила исто, на бековската исто, останува само Столе. Додади тука и неискуство на Талески и Велкоски, кое повеќе се одразува во крајните минути и тоа е тоа.
Ама не, до менталитетот е.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
1.713
Поени од реакции
1.152
Голман
Десно крило
Лев бек
Среден бек

Може и лево крило.
Samo desno krilo bi rekol, Zdrahala > Mirkulovski :eek: malomorgen..plus bekap Kuzmanovski.
Taleski vo top 5 najdobri beka na prvenstvovo.
Golman so ogled na to kako branea nashite golmani ova prvenstvo bi rekol deka sme na isto nivo.
Levo krilo ne ni pram sporedba.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Samo desno krilo bi rekol, Zdrahala > Mirkulovski :eek: malomorgen..plus bekap Kuzmanovski.
Taleski vo top 5 najdobri beka na prvenstvovo.
Golman so ogled na to kako branea nashite golmani ova prvenstvo bi rekol deka sme na isto nivo.
Levo krilo ne ni pram sporedba.
Па Здрахала дае 900 гола на првенствово, MВП на цело Еуро ти ми се чудиш дали е боље од Жути.
Талески топ 5 најдобри бека ок, нема потреба од понатамошна дискусија.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.024
Поени од реакции
930
Одлично напишано!
Кога ќе напишат луѓево, сме немале менталитет. :ROFLMAO:
Не може доколку Леванте изгуби од Реал Мадрид, да кажат дека проблемот бил во менталитетот. Не, баш напротив толкав е квалитетот.
Немање менталитет кај твојов пример би било во случај кога Леванте ќе води 2-0 до 85та минута и ќе ги гази Реал, а до 90+ да изгубат 2-3. Тоа е немање менталитет, да ти се тресат нозете од водство против појак, и да не ти е сигурна било која разлика. Немање менталитет беше со Германија , каде што водевме скоро цела утакмица и на крај Столе ја усра, промаши небитно, се дешава. (Да беше Манасков мајки шајки ќе му испоебеа зашо утнал у 59:59 ) Немање менталитет беше со Чешка каде што водиш 5 разлика и на крај губиш 1. (Подобро што го утна пеналот, немаше да се мучиме да играме со данска :D ). Немање менталитет и паника беше со данска што примивме гол у последна секунда. Тоа е тоа што не двои од останатите, може со малку среќа да се стигне до топ 5 како во Србија. Само што и таа среќа треба да ја заслужиш. Не може да дадеш статива гол у 60та минуата за победа, ако не си способен да напраиш напад за помалку од 10 секунди. Иако голманите наши имаа солидни партии, играчите играа ко да им се ампутирани рацете. (Шпанија/Чешка)
 
Член од
17 август 2014
Мислења
1.713
Поени од реакции
1.152
Vlatko Mitkov da imashe nad 100 shuta ke dadeshe 50 gola..
- Spored EHF Taleski e vo top 5 najdobri beka na prvenstvovo (valjda spored prikazhana igra), site znaeme deka ima podobri od nego koj ne bea na listata, Gudmundsson, Mamic, Djordic i drugi ama nebeshe ni bekot na Ceshka, taka da Taleski > Hrstka toa mi e poentata.
Inache zboruvajki za mentalitet i kvalitet, eve Vardar sezona 2014 ako ne se lazham so Flensburg, beshe na cekor do polufinale so 10 pati poslaba ekipa od taa koja ja imame sega.
 
L

Löwe

Гостин
Vlatko Mitkov da imashe nad 100 shuta ke dadeshe 50 gola..
- Spored EHF Taleski e vo top 5 najdobri beka na prvenstvovo (valjda spored prikazhana igra), site znaeme deka ima podobri od nego koj ne bea na listata, Gudmundsson, Mamic, Djordic i drugi ama nebeshe ni bekot na Ceshka, taka da Taleski > Hrstka toa mi e poentata.
Inache zboruvajki za mentalitet i kvalitet, eve Vardar sezona 2014 ako ne se lazham so Flensburg, beshe na cekor do polufinale so 10 pati poslaba ekipa od taa koja ja imame sega.
Hrstka e krilo be prijatele. Dzabe diskutirame.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.507
Што е добро кај Талески не ми е јасно. Поради кои причини Талески моментално би требало да се смета за добар играч?
 
На врв Bottom