Европскиот суд ја осуди Бугарија за ОМО Илинден

Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
shopski напиша:
това дека много омовци за невработени не е таjна, имат криминални досиета /судени за кражби/, немат образование, неписмени са, немат професии..коj ке земе таков човек на работа

сите карти са отворени, сичко се знае. решено прашанье. :)))
човек просто да се зачуди како необразовани и неписмени луѓе без професии стасаа до Европски суд и победија :pos:
сичко се знае шопски точно е и ако ти тука нешто другачие сакаш да не убедуваш. а прашањето не е решено, има уште многу да се решава околу него и уште многу кнедли ќе голтате околу тоа прашање
 
Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
другарче напиша:
човек просто да се зачуди како необразовани и неписмени луѓе без професии стасаа до Европски суд и победија :pos:
сичко се знае шопски точно е и ако ти тука нешто другачие сакаш да не убедуваш. а прашањето не е решено, има уште многу да се решава околу него и уште многу кнедли ќе голтате околу тоа прашање
Хаха, коминтерновски малцинства во Бугариja нема..и никаде во ЕУ нема.
На такви како тебе почитатели на омовците сум предлагал и друг пат тука - влегуваш во некоj интернет форум на Благоевград, Сандански, Петрич и ги прашаш : абре вие Македонци ли сте или Бугари ? Ке добиеш одговори.
Никoj обаче не сака да го направи овоj експеримент. :)) Причина - не сака да ja принае голата вистина. Ти сакаш ли ? :))))

на бугарски форуми такви глупости като бан, цензура и бришенье нема
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Големиот пријател на Шопски, Бенџамин Дизраели, своевремено рекол:

Ги жалам луѓето што читаат весници и си мислат дека со тоа дознале што се случува во политиката“.

Уште повеќе се за жалење тие што читаат бугарски весници и што мислат дека со тоа дознале нешто за ОМО Илинден...

Шопски очигледно не знае ништо друг освен приказните од фабрикуваните дезинформации. Ниту се сретнал со некој член на ОМО, ниту разговарал со нив, ниту знае кои се - туку само пренесува рекла-казала приказни. 5000? 300? двајца? Еднаш една бројка, еднаш друга, еднаш финансирани од Србија, еднаш од Црвенковски, еданш пијаници, еднаш бедници - уште што ти не ќе слушнеме. Само прерипнува нешто доста важно: за која од седумте организации со исто име е финансирана од Бране, која од Србија, која е вистинска, а која монтирана, и кој “член на ОМО“ е платен провокатор да труби на цел глас “ние сме србски мекерета“.

Приказната е класична и кај нас го имаше истото - “доказите“ дека ДПМНЕ е финансирана од Бугарија, за кои подоцна се разбра дека се монтирани од државните служби. Во бугарската “демократија“ тешко да ќе пробие некој податок за активноста на тајните служби против “Илинден“...

Навистина мачно е да бидеш во кожата на овие луѓе што, кои, иако оставени на цедило по предавството што им го приреди владата на Љ.Георгиевски, и покрај бескрајните притисоци и масовната хистерија што сега слободно се разгорува во Бугарија, сепак наоѓаат храброст да се борат и да постигнуваат резултати. Секоја чест!
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
shopski напиша:
Хаха, коминтерновски малцинства во Бугариja нема..и никаде во ЕУ нема.
На такви како тебе почитатели на омовците сум предлагал и друг пат тука - влегуваш во некоj интернет форум на Благоевград, Сандански, Петрич и ги прашаш : абре вие Македонци ли сте или Бугари ? Ке добиеш одговори.
Никoj обаче не сака да го направи овоj експеримент. :)) Причина - не сака да ja принае голата вистина. Ти сакаш ли ? :))))

на бугарски форуми такви глупости като бан, цензура и бришенье нема
шопски ме фасцинираш човек... не ми е јасно што правиш ти во животот за да имаш доволно време да правиш вакви неосновани провокации по форуми.

а за експериментот што го спомнуваш, што ќе докаже тоа? која глупост би бил тој експеримент не си ни свесен. или свесен си ама ајде да кажеш нешто да исполниш дневна норма за пораки :)
 
Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
другарче напиша:
шопски ме фасцинираш човек... не ми е јасно што правиш ти во животот за да имаш доволно време да правиш вакви неосновани провокации по форуми.

а за експериментот што го спомнуваш, што ќе докаже тоа? која глупост би бил тој експеримент не си ни свесен. или свесен си ама ајде да кажеш нешто да исполниш дневна норма за пораки :)
като нема аргументи, се почнува со лични навреди..нормално така реагира слабата страна во еден спор :))) та и ти :)))
 
Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
Павел Липранди напиша:
Шопски очигледно не знае ништо друг освен приказните од фабрикуваните дезинформации. Ниту се сретнал со некој член на ОМО, ниту разговарал со нив, ниту знае кои се - туку само пренесува рекла-казала приказни.
признавам дека сум живеjaл две години во Петрич и за тоа време омовец на живо не видех ! факт ! прав си.

ти видел ли си жив Бугарин од Благоевградска област ?
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
shopski напиша:
като нема аргументи, се почнува со лични навреди..нормално така реагира слабата страна во еден спор :))) та и ти :)))
не си нормален бе шопски.... кажи каде виде лични навреди од моја страна?
 
Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
другарче напиша:
не си нормален бе шопски.... кажи каде виде лични навреди од моја страна?

хаха, а направи го експериментот де..или не ja сакаш вистината ? :je: :je: :je:
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
shopski напиша:
хаха, а направи го експериментот де..или не ja сакаш вистината ? :je: :je: :je:
абе тролски овај шопски... што сакаш да кажеш, дека членовите на еден форум се репрезентативен примерок на целата популација во тие места? :pop:

не се мачи да ми даваш одговор, штотуку најдов една опција на форумов која се вика „Додајте го shopski во Вашата листа за игнорирање“, одлична е
 
Член од
22 септември 2005
Мислења
58
Поени од реакции
0
другарче напиша:
абе тролски овај шопски... што сакаш да кажеш, дека членовите на еден форум се репрезентативен примерок на целата популација во тие места? :pop:

не се мачи да ми даваш одговор, штотуку најдов една опција на форумов која се вика „Додајте го shopski во Вашата листа за игнорирање“, одлична е
На баш целата не, но во право е шопски - овие луге се добар пример за тоа какви се чувствата кон македонизмот во Пиринско - плус тоа овде не важи аргументот за "репресии" и т.н. бидејки и "омовци" понекогаш пишуват во овие форуми.........
 
Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
другарче напиша:
абе тролски овај шопски... што сакаш да кажеш, дека членовите на еден форум се репрезентативен примерок на целата популација во тие места? :pop:

не се мачи да ми даваш одговор, штотуку најдов една опција на форумов која се вика „Додајте го shopski во Вашата листа за игнорирање”, одлична е
не сакаш да ja признаеш вистината и тоа е тоа :)))) е кое е репрезентативно - попис, избори :)))

Во Пиринска Македониja Maкедонци са само омовците, тоа никоj не може да го игнорира. Гола вистина.

Може и друго - каков е проблемот на некоja МК телевизиja да тури една камера во центарот на Благоевград и да зададе на лугето истото прашанье ? И да го покаже во МК што са снимали.
За 15 години демокрациja не е се наjде таква телевизиja, нема и да се наjде. Причина - ке се покаже шокираштата вистина дека во Пиринско Македонци нема. Снимат омовците, тоа може, пречки нема.
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
komunist напиша:
На баш целата не, но во право е шопски - овие луге се добар пример за тоа какви се чувствата кон македонизмот во Пиринско - плус тоа овде не важи аргументот за "репресии" и т.н. бидејки и "омовци" понекогаш пишуват во овие форуми.........
ихааа, до прееска омовците беа цитирам „со криминални досиета /судени за кражби/, немат образование, неписмени са, немат професии“, а одеднаш и за интернет знаат и по форуми одат да си дискутираат :pop:

инаку комунист фала што ме подсети и тебе да те акнам на листа за игнорирање :icon_lol:
 
Член од
22 септември 2005
Мислења
58
Поени од реакции
0
другарче напиша:
ихааа, до прееска омовците беа цитирам „со криминални досиета /судени за кражби/, немат образование, неписмени са, немат професии“, а одеднаш и за интернет знаат и по форуми одат да си дискутираат :pop:

инаку комунист фала што ме подсети и тебе да те акнам на листа за игнорирање :icon_lol:
надвор от Македониjа интернетот не е некаков проблем ...... знам дека за вас е почти луксус и само мал дел знаат што е тоа................

инаку фала за честта, срекен сум дека ме ставаш во оваа листа. искрено благодарам :):):)
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Инаку, еве уште еден пример за тоа како во Бугарија се почитуваат човековите права:

Судот во Стразбур ја осуди Бугарија поради случајот Неделков

Европскиот суд за човековите права во Стразбур ја осуди Бугарија поради условите под кои бил уапсен Иво Неделков, осуден во 2004 година за аферата Ист-Вест Интернешнал, јавува Бгнес.

На 15 септември 2004 година Неделков бил прогласен за виновен за оштетување на повеќе од 5.000 корисници и осуден на осум години затвор.

Европските судии констатирале неколку прекршувања на Европската конвенција за човековите права, посебно правото на тужениот да биде изведен пред судија.

Судиите од Судот во Стразбур подвлекуваат дека притворот бил зголемен на една година и осум месеци, иако бугарските власти не го оправдале прекувременото задржувањето на Неделков со соодветни аргументи.

Судот посочува дека софискиот суд одбил да се произнесе по жалбата на тужителот поради пречекорувањето на максималниот рок за притвор.

Европскиот суд за човекови права одредил Бугарија на тужителот да му исплати 3.000 евра за морална штета и 2.500 евра за судски трошоци.


-Шопски и комунист, безпредметно е било што да кажете во одбрана на вашата почитувана татковина, фактите и предметите пред судот во Стразбур кажуваат многу повеќе одколку што вие и вам сличните можат на овој и други форуми да нашкртаат за цел живот!
 
Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
Mandrak напиша:
-Шопски и комунист, безпредметно е било што да кажете во одбрана на вашата почитувана татковина, фактите и предметите пред судот во Стразбур кажуваат многу повеќе одколку што вие и вам сличните можат на овој и други форуми да нашкртаат за цел живот!
Аку е за суденье во Страсбург, па Бугариja е на прво место по броjот на заведените тужби. Тоа значи развиено демократско општество, лугето знаjaт да си барат правата и не ги е страв да судат државата.

Нека ни судат уште омовците, па и они ги имаат сите права, нема никакви проблеми :)))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom