Европскиот суд ја осуди Бугарија за ОМО Илинден

Член од
15 јануари 2006
Мислења
25
Поени од реакции
0
Mandrak напиша:
Нема проблем во тоа дали некој Ќе ја тужи Македонија. Белорусија е сеуште далеку од земја кандидат за прием во Е.У., Албанија сака, но изгледа ќе се помачи уште малку додека дојде до кандидатски статус, а Македонија веќе го доби статусот, така да воопшто не би било благотворно доколку ваква или слична тужба се најде упатена кон нејзе пред судот во Стразбур. Нема значи воопшто никаква логика во она што го пишуваш, недостасува малку здраво размислување по случајов кое очигледно е вон капацитетот на личности кои не само што не познаваат логика, туку и не се свесни за тоа.
A sto vrska ima pom/u EU integraciite i sudot vo Strasburg? Bash bi sakal da znam!
Osven sekako toa deka meshash babi i zabi..........

Fakt e deka s/u Chehia ima zavedeni nai-mnogo tuzbi, s/u Makedonia i Belarus - nema. Ispagja deka Makedonija i Belarus se nai-demokratski drzavi! Tolku.
 
Член од
15 јануари 2006
Мислења
25
Поени од реакции
0
Mandrak напиша:
Ако малку повнимателно прочиташе, ќе видеше дека веста е објавена од софиската телевизија Европа, значи од бугарски медиум. Очигледно дека не ги следиш ни медиумите во сопствената држава, затоа не си воопшто компетентен да судиш за други држави.Кога некој не ја познава состојбата кај себе дома, дефинитивно неможе да му се подсмева на комшијата.
Definitivno moze i posebno na makedonskite "medii" koga "citirat" drugi medii. Ako vie si mislite deka vashite medii ve informirat korektno - problemot si e samo VASH........
 

Konstantin

Филозоф
Член од
6 мај 2005
Мислења
244
Поени од реакции
0
antimisir напиша:
Izgleda ne si videl i sto pishuvash:

"Golemiot broj tuzbi ne znaci demokratsko opstestvo kopuk eden. Golemiot broj tuzbi znaci obratnoto. Izgubenite slucai vo Strazbur za sekoaj drzava pa i za tvojata znacat deka nesto ne stima vo vaseto "evropsko i demokratsko" opstestvo."

A izgleda ne si gi videl i presudite, da? Nema tamu NIKAKVI malcinstva.....
Makedonija se sto dosega ima izgubeno vo Strazbur e izgubeno zaradi nefunkcioniranje na sistemot, odnosno nemoznosta G.R.A.G.A.N.I.N.O.T da gi ostvari svoite demokratski prava vo svojata S.O.P.S.T.V.E.N.A drzava.
Dosega nikoj vo Strazbur ne ja dobil Makedonija zatoa sto drzavata mu gi skratila nacionalnite, jazicni, verski ili nekoi slicni kolektivni ili licni prava.
Nema zdruzenie sto ke ja dobie tamu, pa ni POA na Jovan ni bilo koja druga.
Znaci strazburskite slucai od Makedonija pokazuvaat vo koj segment ova drustvo ne funkcionira, a bugarskite porazi vo Strazbur kazuvaat deka tamu seuste ziveat senista od minatoto, netolerancija kon drugiot i strav od izednacuvanje i pravoto na sloboda na site gragani na taa drzava, samo so dzabe komu najdov da zboram pa i ja.?
 
Член од
15 јануари 2006
Мислења
25
Поени од реакции
0
Konstantin напиша:
Makedonija se sto dosega ima izgubeno vo Strazbur e izgubeno zaradi nefunkcioniranje na sistemot, odnosno nemoznosta G.R.A.G.A.N.I.N.O.T da gi ostvari svoite demokratski prava vo svojata S.O.P.S.T.V.E.N.A drzava.
Dosega nikoj vo Strazbur ne ja dobil Makedonija zatoa sto drzavata mu gi skratila nacionalnite, jazicni, verski ili nekoi slicni kolektivni ili licni prava.
Nema zdruzenie sto ke ja dobie tamu, pa ni POA na Jovan ni bilo koja druga.
Znaci strazburskite slucai od Makedonija pokazuvaat vo koj segment ova drustvo ne funkcionira, a bugarskite porazi vo Strazbur kazuvaat deka tamu seuste ziveat senista od minatoto, netolerancija kon drugiot i strav od izednacuvanje i pravoto na sloboda na site gragani na taa drzava, samo so dzabe komu najdov da zboram pa i ja.?
Isto i Bugarija - dosega nikoj vo Strazbur ne ja dobil Bugarija zatoa sto drzavata mu gi skratila nacionalnite, jazicni ili verski prava. Inaku mnogo luge gi dobili vo Strasburg Italija, Germanija, Czehia i mn. drugi, ama ne i Makedonija bideiki Makedonija e demokratska zemja!
 
Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
Mandrak напиша:
Меѓу другото, Бугарија ќе мора своето законодавство и начин на спроведување на законите да го прилагоди кон европските стандарди бидејки е факт дека и по ова паршање заостанува зад земјите аспиранти за прием во регионот. Неможе само да се повикува некој на почитување или непочитување на некој закон ако тој закон ги нарушува човечките права, како што е случајот со правото на македонското национално малцинство во Бугарија.
Добро утро, бугарското законодавство веке е сообразено со европските стандарти и е много по-напред од Македониja..МК уште не е почнала никакви правни реформи во таа посока.

Kaто некоj обjасни какви малцински права требе да има едно малцинство од 3000 души, тогаш ке видиме :))) тоа го нема во европските стандарти

При тоа oвие 3000 не са на едно место, а са равномерно населени во еден регион, како на практика да им се реализират малцинските права не знае никoj...

Омовците ja осудиа Бугариja за право на здружаванье, ама не и за некакви малцински права
 

Konstantin

Филозоф
Член од
6 мај 2005
Мислења
244
Поени од реакции
0
antimisir напиша:
Isto i Bugarija - dosega nikoj vo Strazbur ne ja dobil Bugarija zatoa sto drzavata mu gi skratila nacionalnite, jazicni ili verski prava. Inaku mnogo luge gi dobili vo Strasburg Italija, Germanija, Czehia i mn. drugi, ama ne i Makedonija bideiki Makedonija e demokratska zemja!
Moja greska izvini, OMO Ilinden i OMO Ilinden Pirin, bea od Ouzbekistan....OK se povlekuvam od muabetov i im se izvinuvam na site koi sum gi dovel u zabluda.
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
44
Булгари!!!
Ај одговорете кратко и јасно па да завршиме со муабетот.
Дали се поднесени тужби против Бугарија од наведените организации и друштва?
 
Член од
15 јануари 2006
Мислења
25
Поени од реакции
0
Konstantin напиша:
Moja greska izvini, OMO Ilinden i OMO Ilinden Pirin, bea od Ouzbekistan....OK se povlekuvam od muabetov i im se izvinuvam na site koi sum gi dovel u zabluda.
Demek OMO Ilinden ja tuzia Bugarija zaradi malcinski prava, da?
Saka ti se, a.........
hehehehehehe
:):):):):):)
 
Член од
15 јануари 2006
Мислења
25
Поени од реакции
0
humanoid напиша:
Булгари!!!
Ај одговорете кратко и јасно па да завршиме со муабетот.
Дали се поднесени тужби против Бугарија од наведените организации и друштва?
Da, se podneseni!

Ajde sega ti otgovori kratko i jasno - dali tie tuzbi imat neshto obshto so malcinski ili verski prava?
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
44
antimisir напиша:
Da, se podneseni!

Ajde sega ti otgovori kratko i jasno - dali tie tuzbi imat neshto obshto so malcinski ili verski prava?
Благодарам на одговорот.

Тужбите докажуваат дека им се ускратени некои права на овие луѓе(малцински, граѓански...)

За подетални информации на страната на ОМО Илинден и страната на европскиот суд за човекови права.
 

Konstantin

Филозоф
Член од
6 мај 2005
Мислења
244
Поени од реакции
0
humanoid напиша:
Благодарам на одговорот.

Тужбите докажуваат дека им се ускратени некои права на овие луѓе(малцински, граѓански...)

За подетални информации на страната на ОМО Илинден и страната на европскиот суд за човекови права.
Ama toa go dokazuvaat tuzbite vo Strazbur i vo Makeodnija, vo Bugarija postoi drug space-continium. Tamu zakonite na fizikata i opstestvara ne vazat. Tamu ako OMO tuzi toa e zasto nemaat druga rabota, a ne zasto im se skrateni pravata.
 
Член од
15 јануари 2006
Мислења
25
Поени од реакции
0
humanoid напиша:
Благодарам на одговорот.

Тужбите докажуваат дека им се ускратени некои права на овие луѓе(малцински, граѓански...)

За подетални информации на страната на ОМО Илинден и страната на европскиот суд за човекови права.
Mojot otgovor mislam ne beshe takov: "За подетални информации на страната на ОМО Илинден и страната на европскиот суд за човекови права"

Kako i da e - ne tuzbite, a RESHENIETO na sudot go dokazuva toa, no.....
Imash li doblest TI da odgovorish na toa sto te prashav?
Da povtoram?
Imat li vrska tuzbite na OMO Ilinden so malcinski ili verski ili jazichni prava?
Da ili ne?
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
antimisir напиша:
Mojot otgovor mislam ne beshe takov: "За подетални информации на страната на ОМО Илинден и страната на европскиот суд за човекови права"

Kako i da e - ne tuzbite, a RESHENIETO na sudot go dokazuva toa, no.....
Imash li doblest TI da odgovorish na toa sto te prashav?
Da povtoram?
Imat li vrska tuzbite na OMO Ilinden so malcinski ili verski ili jazichni prava?
Da ili ne?
Мислам дека одговорот е во првиот пост на оваа тема, ако читаше, не ќе прашуваше.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
antimisir напиша:
A sto vrska ima pom/u EU integraciite i sudot vo Strasburg? Bash bi sakal da znam!
Osven sekako toa deka meshash babi i zabi..........

Fakt e deka s/u Chehia ima zavedeni nai-mnogo tuzbi, s/u Makedonia i Belarus - nema. Ispagja deka Makedonija i Belarus se nai-demokratski drzavi! Tolku.
Нема баби има само жаби:pos:
-Сакав всушност да кажам дека не оди баш во прилог на која и да е земја кандидат за прием во Е.У. си дозволи против себе тужби од страна на свои граѓани пред судот за човекови права во Стразбур.
 
Член од
15 јануари 2006
Мислења
25
Поени од реакции
0
Mandrak напиша:
Нема баби има само жаби:pos:
-Сакав всушност да кажам дека не оди баш во прилог на која и да е земја кандидат за прием во Е.У. си дозволи против себе тужби од страна на свои граѓани пред судот за човекови права во Стразбур.
Аха, а на земите членки им оди во прилог, да?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom