Европскиот суд ја осуди Бугарија за ОМО Илинден

Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
SLaCk напиша:
bez pritisoci veruvam deka ke ima poveke od 5.000 clenovi OMO Ilinden.
2001 г, парламентарни избори - независен каднидат на ОМО-Илинден - около 800 гласа.
2003 г, локални избори, около 800 гласа за ОМО - тогаш партиjaта уште не беше забранета

Те това е реалниот броj на омовците. Не е jaсно какви малцински права не им се почутиват - малцински права на 800 души ?
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
shopski напиша:
2001 г, парламентарни избори - независен каднидат на ОМО-Илинден - около 800 гласа.
2003 г, локални избори, около 800 гласа за ОМО - тогаш партиjaта уште не беше забранета

Те това е реалниот броj на омовците. Не е jaсно какви малцински права не им се почутиват - малцински права на 800 души ?
така е шопски у право си. што знаат тие дибеците у Европскиот суд
 
Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
другарче напиша:
така е шопски у право си. што знаат тие дибеците у Европскиот суд
На дибеците од европскиот суд сичко им е jaсно - влиjaнието на омовците е незначително, и они не можат да бидат опасност за териториалната целост на Бугариja, дури и да сакат. А такви изjави, за отцепуванье, некои од них имат.

Претензии кон демкратичността на македонските избори има и до сега, за бугарски избори не е имало никогаш след 1991 г.
Та на 'дибеците' им е jaсно за што иде реч, аjде да не се лажеме.
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
shopski напиша:
На дибеците од европскиот суд сичко им е jaсно - влиjaнието на омовците е незначително, и они не можат да бидат опасност за териоториалната целост на Бугариja, дури и да сакат.

Претензии кон демкратичността на македонските избори има и до сега, за бугарски избори не е имало никогаш след 1991 г.
Та на 'дибеците' им е jaсно за што иде реч, аjде да не се лажеме.
епа ајде да не се лажеме. престани да ги вртиш работите. што сакаше да кажеш ти уствари? дека ако имало само 800 гласа за ОМО не треба да постојат и може да ги тепате и омаловажувате?
 
Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
другарче напиша:
епа ајде да не се лажеме. престани да ги вртиш работите. што сакаше да кажеш ти уствари? дека ако имало само 800 гласа за ОМО не треба да постојат и може да ги тепате и омаловажувате?
едно не ми е jaсно какви са малцинските права за 800 души /или за 3000 или за 5000 /..а oбjaсни аку можеш

А аку го спазват законот, зошто да не немат партиja омовците
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
shopski напиша:
едно не ми е jaсно какви са малцинските права за 800 души /или за 3000 или за 5000 /..а oбjaсни аку можеш

А аку го спазват законот, зошто да не немат партиja омовците
абе провокатор еден, што не ти е јасно на тебе? не ми поставувај прашања на мене туку на Европскиот Суд, тие ве осудија не јас. и не ми одговори на прашањето што ти го поставив
другарче напиша:
што сакаше да кажеш ти уствари? дека ако имало само 800 гласа за ОМО не треба да постојат и може да ги тепате и омаловажувате?
 
Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
другарче напиша:
абе провокатор еден, што не ти е јасно на тебе? не ми поставувај прашања на мене туку на Европскиот Суд, тие ве осудија не јас. и не ми одговори на прашањето што ти го поставив
С 800 гласа не можат да имат партиja, законот е за сите еднаков и не може да постоjат како партиja со такво мало влиjaние.
А аку некoj ги тепа /такви случаи има од припадници на ВМРО/, коj им пречи да омовците да ги судат, колку jaс можам да судим некоj аку ме тепа, толку и омовците

а одговори сега какви са малцинските права за 800 души ? ке одговориш ли ? :)))
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
shopski напиша:
С 800 гласа не можат да имат партиja, законот е за сите еднаков и не може да постоjат како партиja со такво мало влиjaние.
нов закон ви е тоа, не туку трескај без врска. партијата им беше укината од друга причина
shopski напиша:
А аку некoj ги тепа /такви случаи има од припадници на ВМРО/, коj им пречи да омовците да ги судат, колку jaс можам да судим некоj аку ме тепа, толку и омовците
ах да бе, кој им пречи.... :pop:
shopski напиша:
а одговори сега какви са малцинските права за 800 души ? ке одговориш ли ? :)))
па веќе одговорив али ајде за тебе да ти сервирам нешто па после да мислиш како да го извртиш муабетот. правата на 800 души се исти како и на сите други.
 
Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
другарче напиша:
па веќе одговорив али ајде за тебе да ти сервирам нешто па после да мислиш како да го извртиш муабетот. правата на 800 души се исти како и на сите други.
точно е, правата са исти...за 800 души например останалите 260 000 не са должни да учат македонски jaзик во училиште аку самите не го сакат..
се рабравме, така ми изгледа ;)))

не разбрах коj им пречи на омовците да одат на суд като некоj ги тепа..Никола Григоров го судиа за обида :))), не за тепанье
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
shopski напиша:
точно е, правата са исти...за 800 души например останалите 260 000 не са должни да учат македонски jaзик во училиште аку самите не го сакат..
се рабравме, така ми изгледа ;)))
јок не се разбравме

како што реков погоре.... го вртиш и ќе го вртиш муабетот на друга страна... провокаторче бугарско :)
 
Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
другарче напиша:
јок не се разбравме

како што реков погоре.... го вртиш и ќе го вртиш муабетот на друга страна... провокаторче бугарско :)
сичко е jaсно по прашаньето за омовците..бугарската држава ке им плати колку е присудил судот и толку. решено прашанье, нема никакви проблеми.
законот за 5000 е нов, ама он далеку не е направен зарад ОМО, а од совсем други причини
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
shopski напиша:
сичко е jaсно по прашаньето за омовците..бугарската држава ке им плати колку е присудил судот и толку. решено прашанье, нема никакви проблеми.
ех колку е убаво така, натеравте некои луѓе крв да проплукаат додека ја истераат правдата на видело и сеа нема проблем. ах тие бугарски логики секогаш ме фасцинираат.

shopski напиша:
законот за 5000 е нов, ама он далеку не е направен зарад ОМО, а од совсем други причини
никаде не се ни спомна дека новиот закон е заради ОМО не мора да се браниш од далеку :) ама ај ќе видиме што ќе биде кога ќе соберат омовци 5000 членови, дали после пак ќе имаат голготи кон меѓународни судови. и те молам не ми објаснувај како немаат доволно членови, ќе одимаат ќе видиш :) ќе соберат сеа парички и ќе си купат членови :baeh:
 
Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
другарче напиша:
ама ај ќе видиме што ќе биде кога ќе соберат омовци 5000 членови, дали после пак ќе имаат голготи кон меѓународни судови. и те молам не ми објаснувај како немаат доволно членови, ќе одимаат ќе видиш :) ќе соберат сеа парички и ќе си купат членови
А кoj ке им даде пари, повекето од омовците са невработени..преди години, jугословенското посолство во Софиja им плакьаше по 150 долара на месец да чистат гробовите на српски воjници на софиjските гробишта

Немаат спонсор сега, државата маjка е бедна...тиражот на Народна вольа е мал...

Не е проблемот за 5000 членови, по бугарските закони независни кандидати влегуват во парламент по лесно од партиja..условието е да има кoj да гласа, а за омовците нема.
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
а невработени биле омовците а? ако, ако, почнуваш да ги отвараш картите на маса :)

а пари ќе се најдат не се секирај, ќе прати вујче од америка. и ќе гласаат луѓето за омовци зашто да не... ќе се изкурназат нашите ќе увидат дека е подобро да се биде малцинство :)

него почнавме да забегуваме надвор од темата....
 
Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
другарче напиша:
а невработени биле омовците а? ако, ако, почнуваш да ги отвараш картите на маса :)

.
това дека много омовци за невработени не е таjна, имат криминални досиета /судени за кражби/, немат образование, неписмени са, немат професии..коj ке земе таков човек на работа

сите карти са отворени, сичко се знае. решено прашанье. :)))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom