Европарламентот гласаше за прием на Хрватска во Унијата

Член од
24 март 2010
Мислења
15.180
Поени од реакции
25.826
Аjде да се обзаложим,дека Црна Гора ке е наредната членка после Хрватска и таа ке е во униjaта не покасно от 2019?
Црна Гора сега во декември ке получи датум за преговори и ке ги почне през 2012 година. Преговорите средно одат мегу 6-7 години-се разбира влиjaе капацитета на државата и от проблемите ако се создадат от други држави.
Прифаќам. Бирај на што сакаш да се обложиме.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Искрејно државниот долг на Хрватска е многу голем, што корист ќе има ЕУ од нејзе? :D
Можеби ќе им ги земат островите за џабе....
Motto (unofficial): "We'll be in the EU in 2054 - 100 years before Serbia."

 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
И шо саа, ке стануваме хрвати за пасоши? А па ако Србиа и Албаниа влезнат не сакам да мислам шо ке стане.

Ето шутка конечно.;)
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
И шо саа, ке стануваме хрвати за пасоши? А па ако Србиа и Албаниа влезнат не сакам да мислам шо ке стане.

Ето шутка конечно.;)
Србија нема шанси за влез поради Косово,Албанија поради внатрешната политичка разеднинетост и билатералниот спор со Грција околу морското разграничување.И да има разврска пак ќе им најдат маана па пак ќе им постават некој апсурден услов кој не го ни има во правилата за зачленување.

А и не ми смета хрватски пасош ако веќе морам да имам пасош од ЕУ земја.Хрватскиот народ барем ме почитува како Македонец,што не можам да го речам за 90% од бугарскиот народ.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.196
Поени од реакции
5.129
Србија нема шанси за влез поради Косово,Албанија поради внатрешната политичка разеднинетост и билатералниот спор со Грција околу морското разграничување.И да има разврска пак ќе им најдат маана па пак ќе им постават некој апсурден услов кој не го ни има во правилата за зачленување.

А и не ми смета хрватски пасош ако веќе морам да имам пасош од ЕУ земја.Хрватскиот народ барем ме почитува како Македонец,што не можам да го речам за 90% од бугарскиот народ.
И Хрватска немаше шанси , но се договорија со Словенија , и ете ги ќе станат членка.

Хрватски пасош не ќе можеш да земеш , едино бугарски.
 
M

Muranyi

Гостин
Србија нема шанси за влез поради Косово,Албанија поради внатрешната политичка разеднинетост и билатералниот спор со Грција околу морското разграничување.И да има разврска пак ќе им најдат маана па пак ќе им постават некој апсурден услов кој не го ни има во правилата за зачленување.

А и не ми смета хрватски пасош ако веќе морам да имам пасош од ЕУ земја.Хрватскиот народ барем ме почитува како Македонец,што не можам да го речам за 90% од бугарскиот народ.
Тука би ги додал и Македонија,Босна и Косово ако можеме да го сметаме за држава.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
И Хрватска немаше шанси , но се договорија со Словенија , и ете ги ќе станат членка.

Хрватски пасош не ќе можеш да земеш , едино бугарски.
Хрватска влезе затоа што Германија и само Германија го има последниот збор.

Е сега,за моето аргументирање треба соодветна музика и кореографска сцена.

Ако ЕУ сака некој во друштвото им,тогаш може да ја пикне земјата,па дури и Грција да е блокирачот.Ова најдобро ми го објасни еден другар Романец кој врзува крај со крај работејќи мизерна работа во романската администрација.Романија како кандидат многу слабо ги исполнуваше условите за влез-висок степен на корупција(и ден денес е на исто ако не и повисоко ниво),руинирана економија(и ден денес им е таква и таа тенденција расте)-ова се главните работи кои мораш да ги средиш ако сакаш полесно да дишеш кога одиш кон ЕУ.Но се случи за помалку од 10 години Романија да влезе,без никој да става вето,ама баш никој.Дури и Унгарија,најголемиот им непријател(за повеќе гугл ти е пријател) не зуцна.А можеа,имаа свои причини.И така една Романија со срање економија,корумпирана влада,судство,патишта бетер од нашите,а само замокот-парк на Дракула е инфраструктурално среден колку толку(hey,it's Dracula after all,them tourists aint gonna walk by themsleves) стана полноправна членка на ЕУ.ЕУ имаше интерес за Романија само за да го прошири своето влијание подалеку на исток(исто како НАТО кога повеќето бивши СССР земји влегоа).Само за тоа Романија влезе и ништо друго.А таму е исто,чекај тоа е претерување,таму е полошо.Владата,без оглед која партија освоила мнозинство масовно краде од ЕУ фондовите,ни евро не е инвестирано во корисни проекти,младите пошто имат ЕУ пасош бегаат во Британија,Шпанија и Италија за подобро утре,а емиграциониот бран никако да се намали.Германија си ги бара парите назад,Романија нема пари-па од кај ќе ги има,којзнае кај завршиле,а во последно време владата сака да ја крати администрацијата,а другарот се плаши да не го отпуштат,нејќе да изгуби 200 евра просечна административна плата и се надева дека ќе ги среди документите во скоро време за да избега во канада(таму има роднини).За романците единствено добро нешто што испаднало од ЕУ е слободно движење низ земјите од ЕУ.

ПС:Сакав да ставам клип со Скорпион и истата музика,ама не можев да најдам таков клип,јбг морам да се задоволам играјќи со Лу Канг(мислам ништо не е поawesome од демон-нинџа како те пали со неговиот череп am I right?)

ППС:А мислам дека можам да земам хрватски пасош,само треба да се почитуваат процедури,за разлика од бугарскиот.Или можам да си земам српски за 5000 евра....oh wait,не сум Косовец.

ПППС:Oh yeah................FATALITY!!!

Слободно реплицирај ми кога сакаш,само внимавај да не останеш шворц од толку потрошени жетончиња.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom