ЕУ стравува од можен егзодус на Евреите од земјите во Унијата

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Ова сум го дискутирал неколку пати досега со повеќе луѓе. Ако убиство на Евреи е анти семитизам и сеопфатна омраза кон Евреите, плус и тоа што им се правело за време на Втората Светска Војна, дела што патем не ги оправдувам бидејќи сите сме луѓе, но што тогаш треба да се прави со Индијанците кои се речиси целосно истребени од Американскиот континент, најмногу на територијата на денешните САД? Значи кога е откриен континентот започнува со истребување и тоа масовно во наредните неколку децении и векови. Зошто никој не ги спомнува нив како жртви и не им пружа помош или пак статус на народ кој страдал дури и повеќе од Евреите? Лицемерие на кило!
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Не сум толку активен на овој форум, но кога и да се логирам мора нешто да се наде против евреите, по се изгледа на овој форум антисемитизмот е на највисоко ниво..
Не, за Кајгана не карактеристична национална нетрпеливост....
Но интересно е дека националната нетрпеливост се јавува повторно во Европа.
За жал Евреи има многу мал број во Европа.
Но се појавува национална нетрпеливост кон доселеници од Африка и Азија
Во побогатите земји на ЕУ има национална нетрпеливост кон доселеници од посиромашните земји на ЕУ
И ова што се тврди дека се појавува антисемитизам, јас го гледам во тој смисол
 

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
599
Не, за Кајгана не карактеристична национална нетрпеливост....
Но интересно е дека националната нетрпеливост се јавува повторно во Европа.
За жал Евреи има многу мал број во Европа.
Но се појавува национална нетрпеливост кон доселеници од Африка и Азија
Во побогатите земји на ЕУ има национална нетрпеливост кон доселеници од посиромашните земји на ЕУ
И ова што се тврди дека се појавува антисемитизам, јас го гледам во тој смисол

Зар тоа не е исто и со .... СТАРИТЕ СКОПЈАНИ кон провинцијалците :eek:
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Ова сум го дискутирал неколку пати досега со повеќе луѓе. Ако убиство на Евреи е анти семитизам и сеопфатна омраза кон Евреите, плус и тоа што им се правело за време на Втората Светска Војна, дела што патем не ги оправдувам бидејќи сите сме луѓе, но што тогаш треба да се прави со Индијанците кои се речиси целосно истребени од Американскиот континент, најмногу на територијата на денешните САД? Значи кога е откриен континентот започнува со истребување и тоа масовно во наредните неколку децении и векови. Зошто никој не ги спомнува нив како жртви и не им пружа помош или пак статус на народ кој страдал дури и повеќе од Евреите? Лицемерие на кило!
Батали ги Индијанците. Може прво во наш двор да се погледне... Каде сме ние Македонците во равенкава?
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Батали ги Индијанците. Може прво во наш двор да се погледне... Каде сме ние Македонците во равенкава?
Кој не смета нас дека постоиме како држава и народ? Ние сме само една точка во Европа и светот која на сите им боде очи и никој не го боли таквото за нас. Далеку сме ние од позицијата на Евреите, неможеме да излобираме дека сме жртви на пропаганди и политички цели веќе скоро 2 века.
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Кој не смета нас дека постоиме како држава и народ? Ние сме само една точка во Европа и светот која на сите им боде очи и никој не го боли таквото за нас. Далеку сме ние од позицијата на Евреите, неможеме да излобираме дека сме жртви на пропаганди и политички цели веќе скоро 2 века.
Ни тие во израел што живеат немаат излобирано. Едноставно на некој му одговарало така.
 
Член од
28 ноември 2014
Мислења
155
Поени од реакции
46
Типична еврејска реакција.
Темата е за наводниот страв на ЕУ од можен егзодус над Евреите од ЕУ и реакцијата на Комисијата да се спречи одселување на Евреите од Европа.
Поединечните коментари се ставови на членови, и како што знаеме, нели, во демократска држава ставовите смеат да се разликуваат.
Во никој случај јас како припадник на Еврејската заедница во Република Македонија не прифаќам некој да ми пишува коментари од типот дека Евреите требало да се исчезнат во Европа. Тоа не е добро ниту за самите граѓани овдека што живеат, а исто така не е во духот на Европските вредности, јас незнам како може модераторите да толерираат вакви антисемитистички коментари. Инаку ниту една СИЛА во СВЕТОТ неможе да ги уништи Евреите, оти многу убаво знае каков одговор ќе добие. Евреите низ целиот свет каде и да се сите се за соживот и демократија, а исто така Евреите се најтолерантен народ во светот, но ако некој се обидува да не нападне било каде во светот,едноставно ќе го добие тоа што го бара, а инаку ниту еден Евреин во светот не е за војна,ниту пак за некои немири, но мора да се заштитиме бидејќи сме принудени и дискриминирани од антисемитистички ставови од некои хипократи..

А да не се логираш кога ќе видиш "антисемитизам"?
Дефинирај антисемитизам, дали тука ги ставаш и Арапите, кои се братучеди на Евреите, и се дел од Семитските народи?
Види, на овој форум најзастапени се муабетите за фудбалот и кладилниците.
Што предлагаш?
Дали треба да се автоцензурираме, да се откажеме од слободата на говорот?
Или делумно да се откажеме, па да збориме само за муслиманите лошо, а Евреите секогаш да ги претставуваме во добро светло.
?
Слободата на говорот во име на демократијата не треба да се злоупотребува против верските заедници, навредливите коментари и текстови не е во склоб со слободата на говорот..
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.281
Поени од реакции
22.562
Во никој случај јас како припадник на Еврејската заедница во Република Македонија не прифаќам некој да ми пишува коментари од типот дека Евреите требало да се исчезнат во Европа. Тоа не е добро ниту за самите граѓани овдека што живеат, а исто така не е во духот на Европските вредности, јас незнам како може модераторите да толерираат вакви антисемитистички коментари. Инаку ниту една СИЛА во СВЕТОТ неможе да ги уништи Евреите, оти многу убаво знае каков одговор ќе добие. Евреите низ целиот свет каде и да се сите се за соживот и демократија, а исто така Евреите се најтолерантен народ во светот, но ако некој се обидува да не нападне било каде во светот,едноставно ќе го добие тоа што го бара, а инаку ниту еден Евреин во светот не е за војна,ниту пак за некои немири, но мора да се заштитиме бидејќи сме принудени и дискриминирани од антисемитистички ставови од некои хипократи..


Слободата на говорот во име на демократијата не треба да се злоупотребува против верските заедници, навредливите коментари и текстови не е во склоб со слободата на говорот..
Да да така е (y)
Прво види роднинава твоја шо вика па после збори за тоа кој е толерантен и добронамерен

И кој ги има измислено мултикулти срањата и европските вредности
 

ʞönig

Миле... ми текна!
Член од
29 декември 2014
Мислења
131
Поени од реакции
614
Во никој случај јас како припадник на Еврејската заедница во Република Македонија не прифаќам некој да ми пишува коментари од типот дека Евреите требало да се исчезнат во Европа. Тоа не е добро ниту за самите граѓани овдека што живеат, а исто така не е во духот на Европските вредности, јас незнам како може модераторите да толерираат вакви антисемитистички коментари. Инаку ниту една СИЛА во СВЕТОТ неможе да ги уништи Евреите, оти многу убаво знае каков одговор ќе добие. Евреите низ целиот свет каде и да се сите се за соживот и демократија, а исто така Евреите се најтолерантен народ во светот, но ако некој се обидува да не нападне било каде во светот,едноставно ќе го добие тоа што го бара, а инаку ниту еден Евреин во светот не е за војна,ниту пак за некои немири, но мора да се заштитиме бидејќи сме принудени и дискриминирани од антисемитистички ставови од некои хипократи...
Кој ти пишувал такви коментари? Ако некој ти пишувал на профил или пп, таму со него расправај се.

Да, Евреите низ цел свет се за соживот и демократија. На пример, еве некои автентични Евреи од Израел, полни со соживот.





 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.809
Зар тоа не е исто и со .... СТАРИТЕ СКОПЈАНИ кон провинцијалците :eek:
Стари Скопјани?
Мислиш на трета/втора генерација доселеници кои на прва генерација (нови) доселеници им замераат за работи за кои всушност е одговорна самата држава?
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
103
Поени од реакции
31
Не е ни чудно. Во менталитето и гените им е на Евреите да се жалат постојано. Еден од најпознатите стереотипи за евреите е дека се им фале, се они угнетувани и секако трлањето на нос „холокаустот“ и тоа од страна на евреи кои никогаш не ни биле во Европа.
Sega ova e vo genot na Evreite ili Albancite reshete se ednash, ili po potreba se upotrebuva kaj sto treba.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.281
Поени од реакции
22.562
Sega ova e vo genot na Evreite ili Albancite reshete se ednash, ili po potreba se upotrebuva kaj sto treba.
За сите лицемерни народи кои глумат од една страна жртви а од друга страна тероризираат се околу нив.
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
103
Поени од реакции
31
За сите лицемерни народи кои глумат од една страна жртви а од друга страна тероризираат се околу нив.
Сега зависи од кој аспект се гледат работите.
Иначе Албанци и Еврејци имат речиси идентична историја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom