ЕУ се заканува дека ќе ја признае Палестина како независна држава...

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Ништо нема да се случи дури и да признаат де факто нема да промени ништо. Израел им се влезени и баракадирани со војска . Израел ќе падне кога САД ќе падне . Само ме плаши дека кога ќе иде доле ќе се обиде да повлече некој со себе .
 
V

Vollstandig

Гостин
Aко ја признае, поддршка за истокот, минус за западот, поддршка за муслиманите, и ете ти муслиманска европа.
 
Член од
29 декември 2008
Мислења
1.505
Поени од реакции
43
..............во границите од 1967 година.

Сериозна работа...

Europe threatens to recognise Palestinian state

Еurope's foreign ministers have threatened to recognise an independent Palestinian state to punish Israeli refusal to halt "illegal" Jewish settlements.

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/israel/8199643/Europe-threatens-to-recognise-Palestinian-state.html

E голема работа.Божем Израел е Македонија.ЕУ може да си игра овде со нас а Израел баш го заболе оти ЕУ ќе ја признаела палестина.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Не е само ЕУ


ОН; ЕУ; САД и Русија го подржуваат планот за независна Палестинска држава


Бан Ки Мун


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун изјави денеска дека израелската блокада на Појасот Газа предизвикува „неприфатливи страдања“ на Палестинците.

Бан денеска пристигна во Газа за да изрази солидарност со палестинскиот народ и побара крај на израелската блокада.

Првиот човек на светската организација веднаш по пристигнување се упати кон најпогодениот дел на Газа во израелската офанзива на почетокот од 2009 година.
„Јасно и отворено им реков на израелските раководители дека нивната политика на блокада не е добра“, изјави Бан.

Тој вчера на Западниот брег се сретна со палестинскиот претседател Салам Фајад.
„Нашите партнери од блискоисточниот квартет (ОН; ЕУ; САД и Русија) испратија јасна порака дека го поддржуваме планот за формирање независна палестинска држава“, му рече Бан на Фајад.

Меѓународниот квартет за Блискиот исток во петокот го повика Израел да ги „замрзне“ сите активности поврзани со населувањето на палестинските територии, што Израел го одби.

Палестинците тврдат дека израелските населби се градат на земја која треба да припадне на нивната идна држава.


 
Член од
7 декември 2010
Мислења
46
Поени од реакции
1
зборови зборови зборови и само зборови. Видовте како САД сака нешто што се случува (Косово и Србија)
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
:)evropa ke priznae nezavisna palestinska drzava:) haha:vozbud: toa ke bide nejzin pocetok i kraj:):uvo:
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Поздрав за поробениот и напатен палестински народ. Можеби и ние треба да размислиме за признавање на Палестина...
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
:)evropa ke priznae nezavisna palestinska drzava:) haha:vozbud: toa ke bide nejzin pocetok i kraj:):uvo:

А зошто да не се признае кога во времето беа држава,,, Косово никогаш не беше држава па се признае, заради тоа јас им давам подршка на палестинците, Косово чим стана држава зошто да не и другите????
 
Член од
4 август 2010
Мислења
318
Поени од реакции
188
Според линкот ова е неофицијално - нема таква најава од ниеден министер за н.р. Но како и да е, дури и да го сторат тоа, Израел не е Србија така да тоа што го прави - ќе продолжи да го прави без разлика дали ЕУ ќе ја признае Палестина или не. Со таква одлука нема ништо да се промени таму, освен да се дојде до нови судири.
Ние не треба да размислуваме за признавање на Палестина, затоа што со тоа би ги рушиле односите со една јака држава и тоа би било повторување на грешката од Циле со Тајван. Само што овој пат не би имало враќање назад. Не ми е гајле за тие народи, како што нив не им е за нас - најдобро е да се гледаат личните интереси и баш ме заболе за некои палестинци таму се додека Израел е пријателски настроен кон МК.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.067
Поени од реакции
4.716
Палестинска држава ќе постои само кога Израел ќе го дозволи тоа.
Ни САД, ни Русија ни ЕУ, никој не може да направи нешто во врска со тоа.
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Палестинска држава ќе постои само кога Израел ќе го дозволи тоа.
Ни САД, ни Русија ни ЕУ, никој не може да направи нешто во врска со тоа.
Сигурен си за болидираниот фактор?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.067
Поени од реакции
4.716
Сигурен си за болидираниот фактор?
Прилично.
Израелците веќе долго време не се зависни од САД.
Зависни се само дипломатски, т.е. во накаква си светска поддршка...

Израел не е оној пред четириесеттина години. Денес Израел соработува со голем број земји, а покрај тоа станува држава која ќе биде најмалку зависна од увоз.
Технолошки се многу развиени, а и сета технологија и ресурси што ги имаат ги користат ептен рационално.
Воено, се најсилната држава во радиус од 2000 километри. Никој од околните држави не може да им нанесе штета без да бидат добро исплескани. Дури ни Иран или Турција. Единствен проблем е нуклеарното оружје, ама и за тоа Израелците имаат одговор.

Во последно време дури и развијаа технологија за одбрана од ракетите од Хамас и Хезболах.
Големото вложување во технологијата им се исплати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom