ЕУ бара преиспитување на приватизацијата во Србија

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.227
нема врска никаков пристап на влада, ние сме мали и небитни, дури и на Русија и Кина им е далеку поважно да не ја иритираат Грција.... ние ќе добиеме јака подршка од УСА само и само ако Ципрас почне сериозно да шурува со Путин
Значи кога е на тема рушења на власт од странскии сили, нема поважна земја од Македонија. Кога е за инвестиции, никој не неќи оти сме мали и небитни. Па решете се еднаш
Постојат 2 основни начина за подобрување на сосптвената економија и животен стандард, едното се странски инвестиции кои се брзи дават веднаш резултати и се маркентишки најпопуларни (Ќе излезе премијеро ќе најави звучни имиња, и милиони евра на тацна) и другиот начин е вложување во сопствен развој, а тука треба да му се објасни на народот дека тоа ќе оди бавно, скромно, постепено и уз доста труд, шо само политичар со мадиња би го направил.
Во првиот начин (доминантно со странски инвестиции) странците идат носат нешо капитал ние им даваме луѓе, земја објекти преправаме закони и прописи и во зависнот од тоа колку сме способни уговараме зделка каде најчесто странецо собира кајмакот а ние пиеме сурутка (додуше сурутката е здрава али тера на чести проливи па ќе се најдеме до гуша у измет набрзо). Странецо ќе отвори погонче ќе донесе спаковани готови ленти за производство ќе вработи од 50 до 500 души по погон за апсолутно најминимална плата која ќе ја исценка и со максимални права како работодавец. Странскиот инвеститор обично е плашливо животинче кое цело време следи светска берза, политички превирања и е спремен во секој момент да се ослободи од инвестициите, (продаде, затвори, напушти) а да не испадне зијан. Па имаш секој ден како “тој и тој ланец откупил овој или оној... како таа компанија затворила погони таму и таму, како некој прекуокеански борд одлучил да отпушти 25% вработени...
Малце подобра ситуација е кога странецот инвестира големи пари долгорочно во големи погони, и комбинати али то е многу поретко и кај нас барем ние то шо беше вредно и големо - распродадовме на брзинка како наркоман шо продава медаљите од дедото и накитот од мама за да купи дрога за недела - две.

Другиот начин е земање на работите во свои раце развој инвестирање и потикнување на домашни компании, домашно производство, сопствен развој на кој нема да влијае одлука на борд на некоја странска земја. Тоа оди пополека и барем према мене би требало да се движи во стратешки - производствени капацитети. Енергетика, транспорт, земјоделие, рударство, вложување во образование (сериозно)

У ствари постои и трет - наш начин а то е спискување на огромни пари на неважни краткотрајни нефункционални проекти али то веќе знаеме како изгледа.

Сума сумарум од странски инвестиции имаме трошки и ронки, од домашно - немаме ништо а треба да вратиме кредити и камати како да сме направиле 3 големи хидроцентрали, 300 километри современ автопат, и сме направиле македонија земјоделска сила во регионот и европски центр за експлоатација на неметали.[DOUBLEPOST=1465029161][/DOUBLEPOST]
Голема? Голема на што? Извоз, БВП, икономика,териториja, популациja....?
Споредено со македонија е голема и по население и по територија и по економија и по извоз...
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Споредено со македонија е голема и по население и по територија и по економија и по извоз...
Абе на поста се споредуваше повеке со ЕУ, а не со РМ ;)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.227
Абе на поста се споредуваше повеке со ЕУ, а не со РМ ;)
На поста се споредуваше србија со македонија, во очите на ЕУ Србија е поголема и како територија и народ и производство и извоз...
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
На поста се споредуваше србија со македонија, во очите на ЕУ Србија е поголема и како територија и народ и производство и извоз...
Човек ке се почуди дали читаш, дали гледаш поста... па да го цитирам овде

ЕУ си бара ова , она, ама Србија е сепак голема држава, стратешки важна, а и единствена..па таа поставува услови...

Србија: ЕУ или Евроазија?

е сега на ЕУ и НАТО ова не им се допаѓа, па ќе се обидат и во Србија со шарена револуција, ова кај нас е само проба и увежбување..
Ама караj....гледам от DW се замислувало за евтини Фиати за евтини Лади.
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.088
Човек ке се почуди дали читаш, дали гледаш поста... па да го цитирам овде


Ама караj....гледам от DW се замислувало за евтини Фиати за евтини Лади.
На ЕУ и е поважна Србија од Македонија. Србија е поголема и побогата. Тоа беше пишано во постот.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
На ЕУ и е поважна Србија од Македонија. Србија е поголема и побогата. Тоа беше пишано во постот.
ЕУ нема намера да има сива зона во Западните Балкани. Овде нема поважни и помаловажни.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.227
И сега имаме Србија која беше 10 години во војни имаше инфлации со иљадници проценти, беше со години под ембарга санкции и блокади, пола генерали и политичари им се по затвори и судови низ ЕУ, ги откостија од бомбардирање и пак успееа да се кренат и отворат поглавија со ЕУ па и уше Путин и Меркел да се грабаат за неа.
А ние овде лидери во се од вработеност, бизниси, инвестиции, невработеност, можности за бизнис, оаза на мир, изнаотворени факултети, направен ганц нов барок, врби по реки, палми топлиме на -20 и ги ладиме на +40 бетонски галии, стотици споменици.... и пак никој не есапи за живи.
Дефинитивно власта која допушти да соседни земји кои правеа злосторства и беа казнувани сега се со години пред нас треба да се смени најитно
Па Косово ни станува пример како се води држава бе. Ако не ја смениме ова власт, и Илирида ќе ни изгледа како ветена земја!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.827
Поени од реакции
10.696
И сега имаме Србија која беше 10 години во војни имаше инфлации со иљадници проценти, беше со години под ембарга санкции и блокади, пола генерали и политичари им се по затвори и судови низ ЕУ, ги откостија од бомбардирање и пак успееа да се кренат и отворат поглавија со ЕУ па и уше Путин и Меркел да се грабаат за неа.
А ние овде лидери во се од вработеност, бизниси, инвестиции, невработеност, можности за бизнис, оаза на мир, изнаотворени факултети, направен ганц нов барок, врби по реки, палми топлиме на -20 и ги ладиме на +40 бетонски галии, стотици споменици.... и пак никој не есапи за живи.
Дефинитивно власта која допушти да соседни земји кои правеа злосторства и беа казнувани сега се со години пред нас треба да се смени најитно
Па Косово ни станува пример како се води држава бе. Ако не ја смениме ова власт, и Илирида ќе ни изгледа како ветена земја!
нема тоа врска со кој е на власт... нашиот проблем е што и на Русија па и на ПРЦ им се побитни добрите односи со Грција отколку ние, слепо црево...единствена варианта да бидеме важни е ако му ја затворат кредитната картичка на Ципраз (со неограничен лимит), па тој навистина да му даде на Бутин поморска база. Тогаш прекуноќ ќе стане актуелен и геноцидот на егејците и чамите и се тоа...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.227
нема тоа врска со кој е на власт... нашиот проблем е што и на Русија па и на ПРЦ им се побитни добрите односи со Грција отколку ние, слепо црево...единствена варианта да бидеме важни е ако му ја затворат кредитната картичка на Ципраз (со неограничен лимит), па тој навистина да му даде на Бутин поморска база. Тогаш прекуноќ ќе стане актуелен и геноцидот на егејците и чамите и се тоа...
e па затоа власта која до сега не направи да му ја затворат кредитната картичка на Ципраз и не го актуелизира геноцидот на егејците мора да си замине
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Почнуват да се чуват слуходе,дека ке се бара укинуване на заедничката база во Ниш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom