ЕУ бара преиспитување на приватизацијата во Србија

Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
306
Администрацијата на ЕУ пратила писмо до властите во Србија со кое бара Србија да ја испита приватизацијата на повеќе од 20 претпријатија за да се утврди дали била во склад со законот и со европските критериуми.

Министерот за внатрешни работи, Ивица Дачиќ, изјавил дека писмото стигнало во Министарството за правда и веќе е предадено на надлежните државни органи кои што ќе работат на испитувањето.

Дачиќ рекол дека ова не е ништо спектакуларно бидејќи често se размеувале слични за одредени процеси и случувања во комуникацијата со Европската комисија. :D

Меѓу претпријатијата што треба да бидат проверени се пристаништето Белград, Сартид, Југоремедија, Ју-ес стил, Сартид, Југоремедија, Мобтел, Ц маркет и други.

http://www.tanjug.rs/vest.asp?id=15570

Мене ова ми звучи одлично ако навистина се спроведе. Само се прашувам кај нас дали некогаш ќе има преиспитување на приватизацијата бидејќи мајка ни расплакаа тие претходните и 300.000 народ останаа на улица, а некој ги лапна милијардите.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.870
Поени од реакции
7.565
И да има преиспитување под диктат на Курвата Вавилонска нема да биде поради доброто на народот, туку заради инвеститорите кои што не можат да го лапнат тоа што некој претходно го лапнал па затоа бараат да поврати, за овие таа повраќаница да ја лапнат.
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
306
Немам илузии за кого се работи и со какви методи се служи. Самиот начин на кој што им е соопштено на Србите е одличен пример за тоа што е диктат. Но ми изгледа дека не им е баш право на овие во Србија и баш ме интересира што ќе напраат. Засега власта целосно извршува се што ќе и се каже, но тука се работи за големи претпријатија и големи пари, а да не збориме за огорченоста на народот чие мислење не може да се игнорира бесконечно. Затоа велам дека случајов е интересен, а веројатно праксата може да се пренесе и кај нас.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
9.667
Поени од реакции
14.339
замисли кај нас да побараат преиспитување......
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.582
Поени од реакции
2.693
Македонската приватизација беше најлегален криминал. Апсурд на сите времиња.
Така што, неможе ама баш ништо да се направи во однос на преиспитување на приватизацијата.
Еве едно партиско-пропагандно клипче во кое сепак е објаснет механизмот како се изведува криминална, а сепак легална приватизација

Кај Србите можеби има простор за преиспитување.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
31.700
Поени од реакции
19.672
ami plukanicata ne si ja davaat ja lizht shto prethodno ja pluknale ., a ne preispituvanje na privatizacija., a za koja privatizacija stanuva zbor., toa e kriminalen grabezh od imotot na gragjanite ., a za toa se odi ., kade li beshe...
samo se se dumam deka i ovie od eu ne im e chist gazot ta taka madro si kutat i ne baraat nikakvo preispituvanje kaj nas
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.100
ЕU воведува "професионални картички"

Документот ќе ја докажува квалификацијата на поединецот и правото да се работи дадена професија на територијата на секоја држава-членка
http://www.pari.bg/?PublicationId=e939ef1b-d110-4a19-9420-09b0d3fc43e5
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.571
Уште чипови да им вградат на луѓето и да почне да се остварува Библиското пророштво.;)

По темата: експерти велат дека земјата загубила стотици милиони евра поради корупцијата во процесот на приватизацијата, а курвата вавилонска бара да се испита законитоста на приватизацијата на повеќе од 20 компании според критериумите за започнување на пристапните преговори со ЕУ.

А што вели човек од нивната анти-корупциска? Го вели следново:

"Белград нема судство и полиција што се доволно силни за да се справат со вакви случаи. Сите истраги што ги има спроведено Советот открија тесна поврзаност помеѓу магнатите и државните тела, при што вториве избегнуваат да дејствуваат во однос на кривичните пријави што ги поднесовме за некои случаи од приватизацијата"
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.854
Поени од реакции
10.731
малку оф т.
ВУЧИЌ ГО ПОМИНА ПОЛИГРАФОТ, НАЈАВЕНА ИСТРАГА ЗА ЛАЖНИ ОБВИНУВАЊА
http://www.utrinski.mk/?ItemID=07070FD58FF66C45801D3F3DF16420CA

сепак, не е Србија амбасадорски Протекторат, ќе ги раскринкаат манипулаторите...[DOUBLEPOST=1448899514][/DOUBLEPOST]
малку оф т.
ВУЧИЌ ГО ПОМИНА ПОЛИГРАФОТ, НАЈАВЕНА ИСТРАГА ЗА ЛАЖНИ ОБВИНУВАЊА
http://www.utrinski.mk/?ItemID=07070FD58FF66C45801D3F3DF16420CA

сепак, не е Србија амбасадорски Протекторат, ќе ги раскринкаат манипулаторите...
овие гејовите од Утрински пак си прават самоцензура и менуваат линкови со друго..
Ама има српски линк, тој неможат да го избришат комуњарите ..
http://www.informer.rs/vesti/politika/43457/VIDEO-STEFANOVIC-Premijer-Vucic-je-prosao-poligraf-OPTUZBE-KURIRA-SU-LAZNE
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
15.854
Поени од реакции
10.731
ЕУ си бара ова , она, ама Србија е сепак голема држава, стратешки важна, а и единствена..па таа поставува услови...

Србија: ЕУ или Евроазија?

е сега на ЕУ и НАТО ова не им се допаѓа, па ќе се обидат и во Србија со шарена револуција, ова кај нас е само проба и увежбување..
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
ЕУ си бара ова , она, ама Србија е сепак голема држава, стратешки важна, а и единствена..па таа поставува услови...

Србија: ЕУ или Евроазија?

е сега на ЕУ и НАТО ова не им се допаѓа, па ќе се обидат и во Србија со шарена револуција, ова кај нас е само проба и увежбување..
Aман бе како сакаа весниците и порталите да си креваат рејтинзи се било мистерија, тајна, конспирација....

“Додека обичај на белградските власти е секоја можна и неможна инвестиција да ја најавуваат со месеци однапред и постојано ветуваат економска добивка, за претстоечката соработка со Евроазиската економска унија (ЕЕУ) мистериозно молчеа. “

Уште негде фебруар (значи пред 4 месеци) месец Вучиќ кажуваше на ТВ и одговараше на прашањата за договорот за извоз на пазарот на Руската федерација се работи за извоз од мислам 10.000 заставини возила, али тогаш имаше некои пречки и препреки од руската страна.
Србија си одбра свој пат, има доста сериозни инвеститори и ова со русите не знам дали е толку голема “вест“ како купување на смедеревската железара од кинезите како и големите кинески инвестиции во фирми, автопатишта пруги транспорт...
Си имаат тие и големи договори со Германија (Тониес, Гирлингер), Јапонија (Панасоник) веќе одамна се италијаните со Фиат, Кинези (Меита, Хестил...) има најави за Лидл, Икеа, Арапите во градежништво и Еир Србија.
Се на се пристапот на владата на Србија е поинаков од овој на нашата влада исто и ситуацијата на меѓународен план им е поинаква, пример само кога германија и дава предност и подршка на српската страна а не на хрватската во обидите на хрватска да го блокира влезот на србија во ЕУ, тоа е голем пресврт во односите на европа кон србија за споредба од минатите децении.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.854
Поени од реакции
10.731
Aман бе како сакаа весниците и порталите да си креваат рејтинзи се било мистерија, тајна, конспирација....

“Додека обичај на белградските власти е секоја можна и неможна инвестиција да ја најавуваат со месеци однапред и постојано ветуваат економска добивка, за претстоечката соработка со Евроазиската економска унија (ЕЕУ) мистериозно молчеа. “

Уште негде фебруар (значи пред 4 месеци) месец Вучиќ кажуваше на ТВ и одговараше на прашањата за договорот за извоз на пазарот на Руската федерација се работи за извоз од мислам 10.000 заставини возила, али тогаш имаше некои пречки и препреки од руската страна.
Србија си одбра свој пат, има доста сериозни инвеститори и ова со русите не знам дали е толку голема “вест“ како купување на смедеревската железара од кинезите како и големите кинески инвестиции во фирми, автопатишта пруги транспорт...
Си имаат тие и големи договори со Германија (Тониес, Гирлингер), Јапонија (Панасоник) веќе одамна се италијаните со Фиат, Кинези (Меита, Хестил...) има најави за Лидл, Икеа, Арапите во градежништво и Еир Србија.
Се на се пристапот на владата на Србија е поинаков од овој на нашата влада исто и ситуацијата на меѓународен план им е поинаква, пример само кога германија и дава предност и подршка на српската страна а не на хрватската во обидите на хрватска да го блокира влезот на србија во ЕУ, тоа е голем пресврт во односите на европа кон србија за споредба од минатите децении.
нема врска никаков пристап на влада, ние сме мали и небитни, дури и на Русија и Кина им е далеку поважно да не ја иритираат Грција.... ние ќе добиеме јака подршка од УСА само и само ако Ципрас почне сериозно да шурува со Путин
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
ЕУ си бара ова , она, ама Србија е сепак голема држава, стратешки важна, а и единствена..па таа поставува услови...

Србија: ЕУ или Евроазија?

е сега на ЕУ и НАТО ова не им се допаѓа, па ќе се обидат и во Србија со шарена револуција, ова кај нас е само проба и увежбување..
Голема? Голема на што? Извоз, БВП, икономика,териториja, популациja....?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom