ЕП 2016 - Група Ц (Германија, Украина, Полска, С. Ирска)

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Цела среќа што ние имаме толку стручњаци тука, па ете се држиме цврсто на 150 место.
Мислам дека Германија научи да тактизира, нешто што им фалеше до СП 2014. Не дека ми е мило кога ги гледам во вакви натпревари како овој со Полска, ама на крајот е битно да се освои ЕП.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Плус головите да носат бодови, порано вака се играло ако не се лажам.

И ја ова сакав да го спомнам, бем ти турнир ако нема луди африканци и издрогирани јужно американци кои не знаат и не можат да калкулираат, ол ин фудбал.

Од секогаш ЕП ми било најдосадно, Светско првенство и Копа Америка се мајка.
А најинтересни ми се овие кои не им смета 0-0 и тактизирање цело време, сигурно не им смета и шопска без сирење и хамбургер без плескавица :) не знам зошто гледаат фудбал освен ако не си фантазираат дека се стручњаци, да потроши човек два часа од животот на онакво срање како Германија-Полска е штета.

Вчера катастрофа Германија-Полска. Во квалификации истите одиграа две добри утакмици а вчера лајно.
Оние пак С.Ирска мора да имаат колективна шизофренија, првата играа тотален антифудбал, бегаа од топката, цело време на 0-0 и изгубија, а вчера со Украина ги набија украинците во шеснаесетник во прво, добри акции имаше, контрола на топка, дури и дриблаа добро некоку пати освен во последните 15 минути кога Украина притисна имаа целосна контрола и на крај одлична контра за 2-0, ќе им се удри од глава тоа ретардирано тактизирање со Полска.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Лев во 2014 ја имаше пола екипа од Баерн која шо ораше по терен и сеуште играше ГЕРМАНСКИ фудбал...
Лев во 2016 исто така ја има пола екипа од Баерн ама овој пат тие играчи 3 години по ред го играа "на-ти-го дај-ми-го" фудбалот од Пеп, не германскиот стил на фудбал ...
Германија ја игра скроз истата игра од СП 2014 само што сега немаат никаков избор за напаѓачката позција, па се уште постерилни.

До 2012 беа милина за гледање, но не успеваа да стигнат до трофеј. После тоа се повеќе го копираат шпанскиот модел со висок посед и хоризонтални пасови, кој донесе 3 титули по ред.
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
Абе до некаде во право си,ама ако биди вака по некоја случајност тогаш на малите репрезентации како Албанија,С Ирска,Исланд и Унгарија има мамичето да му го разебаат ..тие немаат квалитет за да направат нешто повеќе и секој натпревар каде што се инфериорни одат да не примат гол,а ако се отворат да дадат гол(во претпоставка дека нема да се дава бод за 0-0) тогаш ќе го јадат стапот....затоа мора да се почитува секој тешко изработен резултат бидејќи и за тие 0-0 е тешко и треба да се плука крв по теренот.
Епа ако не си способен да дадеш гол, нема ни што да бараш. Фудбалот се игра за да дадеш и да не примиш гол, а не само за да не примиш. Тоа што му се еба матер на све у последно време е друг муабет. Затоа ќе гледамо ваков “фудбал“.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
5.334
Германија ја игра скроз истата игра од СП 2014 само што сега немаат никаков избор за напаѓачката позција, па се уште постерилни.

До 2012 беа милина за гледање, но не успеваа да стигнат до трофеј. После тоа се повеќе го копираат шпанскиот модел со висок посед и хоризонтални пасови, кој донесе 3 титули по ред.
па и во 2014 немаа некој си посебен избор на напаѓачка позиција освен Клосе... и тогаш ротираа Милер и Геце на 9-ка... дури ако се сеќавам и Озил и Шурле играа на таа позиција на некоја утакмица.. Шурле најчесто како замена.. Клосе имаше балансиран настап поради годините, неколку утакмици влезе од клупа, неколку воопшто не влезе (немаше ни потреба), а на три беше стартер... разликата е во тоа шо тогаш Милер и Геце беа во страшна форма, а сеа воопшто ги нема, за Озил (Каспер) не ми се трошат зборови, Крос си ја држи истата форма.. ДА, фалат и Лам и Швајни ненормалноо (мислам дека Швајни ќе стартува чим почне нокаут фазата) ама си мислам дека Лев намерно тактизира со групнава фаза или "ja бара" вистинската формација и форма исто како шо тактизира и Дешамп.. муабети од типот дека чим налетаат на некоја позериозна репрезентација ќе се пакуваат ми делуваат многу смешноо.. Германија нема да пропушти да го освои ова ЕП :) штета шо утакмицата шо требаше да е финале ќе ја гледаме во полуфинале (Германија - Франција) ама шта је ту је... Deutschland über alles !!
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
па и во 2014 немаа некој си посебен избор на напаѓачка позиција освен Клосе... и тогаш ротираа Милер и Геце на 9-ка... дури ако се сеќавам и Озил и Шурле играа на таа позиција на некоја утакмица.. Шурле најчесто како замена.. Клосе имаше балансиран настап поради годините, неколку утакмици влезе од клупа, неколку воопшто не влезе (немаше ни потреба), а на три беше стартер... разликата е во тоа шо тогаш Милер и Геце беа во страшна форма, а сеа воопшто ги нема, за Озил (Каспер) не ми се трошат зборови, Крос си ја држи истата форма.. ДА, фалат и Лам и Швајни ненормалноо (мислам дека Швајни ќе стартува чим почне нокаут фазата) ама си мислам дека Лев намерно тактизира со групнава фаза или "ja бара" вистинската формација и форма исто како шо тактизира и Дешамп.. муабети од типот дека чим налетаат на некоја позериозна репрезентација ќе се пакуваат ми делуваат многу смешноо.. Германија нема да пропушти да го освои ова ЕП :) штета шо утакмицата шо требаше да е финале ќе ја гледаме во полуфинале (Германија - Франција) ама шта је ту је... Deutschland über alles !!
Двојката Keдира-Крос е најмал проблем, баш напротив тоа е најдобриот дел од тимот, така што нема потреба да се менува, а посебно не за Швајнштајгер, кој е постојано повреден низ цела сезона. Нема сила за повеќе од 30 минути на вакво ниво.

Нападот е болката, немаат ниедна деветка, а на СП Клосе супер си изигра иако не беше во прв план.
Пишав и пред еден месец, Гетце нема што да бара тука. Шурле за него моментално е доктор. Дракслер исто така ме разочарува, но и нема некој избор на клупата. Има пад Германија од последното натпреварување, моментално на играчки план се зад Шпанија и Франција, но никако не смеат да се отпишат, заради тој победнички менталитет.
 

ЧЕНТО

Претседник
Член од
27 јануари 2007
Мислења
8.239
Поени од реакции
4.839
Nema vrska jasno im e na site deka moze da gi osvois srcata ali i da go primis kurot na kraj i da si ostanes so srceto.

Beda utakmica ali im odgovarase na dvete rezultatot i kako se blizese rezultatot ne sakaa da reskiraat.

Nema prvenstvo osvoeno na juris...Na juris igraa 2010 pa go popija nemien i sfatija od togas nataka nekoi raboti.

Za prvava etapa e kljucna stabilnost so drugi zborovi da zastanat cvrsto na teren i najvazno od se da se preveniraat shokovi i glupi porazi odnosno so pobezbolno da se projde prvata faza.

Zatoa maksimalno se kalkulira i so sostavot i se biraat najstandardni igraci.Germanija na klupi ima top talenti ama u ovaa faza ti treba iskustvo pred se i stabilnost.Se kalkulira i so Svajni,Hummels tek vcera se vrati.

Vo nokaunt runda e skroz druga prikazna i nema mnogu kalkulacii.Edna utakmica na zivot ili smrt i mora maksimum da pokazes.

Od site do sea najvise pokazaa,najstabilni se,najiskusni...napadot moze da bide problem i bekovite.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
На вакви мртви Гетце, Дракслер и повреден Ројс супер ќе легнеше Белараби. И така Сане е сеуште многу млад, а Подолски е готов.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
На вакви мртви Гетце, Дракслер и повреден Ројс супер ќе легнеше Белараби. И така Сане е сеуште многу млад, а Подолски е готов.
Сане е млад, ама искина лани. Заслужува шанса како замена и тоа како, а не да го гледам Дракслер како се влече по теренот.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
На вакви мртви Гетце, Дракслер и повреден Ројс супер ќе легнеше Белараби. И така Сане е сеуште многу млад, а Подолски е готов.
Белараби немаше ништо да смени. Озил мора да паузира и да се проба на пример Сане. Какво озвежување сега ќе беше Кастро ама Лев не сака играчи од Дортмунд.
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
13.966
Поени од реакции
25.279
Bild | Leroy Sané played for the A-team in training and is expected to start against #NIR on Tuesday
Очекувам и Ширле да стартува наместо Геце како лажна 9-ка како и на десната бековска позиција да игра Емре или Кимих.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Koја експлозија би се случила, кога би влегол Вил Григ во игра. Се надевам има малце осет селекторов :icon_mrgr:
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
Лелелеле навијачиве еј. Свака им част! И Германциве почнаа да навиваат со нив. Браво.

Sent from my B1-730HD using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom