Дрога ( Наркотични дроги )

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.030
Поени од реакции
55.436
ај малку држи ниво во подфорум Здравје си!
Па глеаш дека ти пишал дека го боли курот. Каде на друго место да каже дека кур го боли ако не во подфорум здравје?
Во подфорум Историја да не сакаш?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.097
Поени од реакции
15.961
На кого му кажуваш бе, овој чекаше ред и фаќаше врски пред пензионери да иде да се вакцинира против корона и мислеше дека стана посебен и редок вид на човек.
Бетер од теткиве е со затуцаните размислувања.
Navistina e kako tetka, a ok decko si e inace, poveke ili pomalce.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.451
Поени од реакции
9.365
Поздрава е, ако е произведена според стандарди.
Марулата исто содржи хемија во себе, а и немаш 2 стомака да ја свариш. :P
Онака ја зедов како пример, ете морков нека е. Само нервоза ме фаќа, додека стигнам до твое мислење или на некој што си споделува свој став и сакам да го прочитам, треба да листам надоле гугл паст реферати и слики и да листам и да листам и така до бескрај.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.097
Поени од реакции
15.961
Друже, пред фармакологијата човекот у просек живеел 50 години ако е среќен. И среќен требало да е да преживее детство. Од 10 деца 3-4 им умирале пошто немало лек. Тоа да тврди некој дека трефки лечеле све е тотална глупост од епски пропорции.
Blagodarenie na antibiotici, koi se revolucija vo medicinata. Ostanatiot del e nasocen kon tretiranje na simptomite, no ne i pricinite, poradi toa imas tolku mnogu bolni. Eve da otides na hirurgija za sto i da e, odma ke te naklukaat lekovi i ke ti predlozat intervencija, nikoj ne te tretira celosno, da se pocne so prevencija vo koja spaga hrana, zivoten stil, naviki, stres itn.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.349
Поени од реакции
29.822
А иначе подобро би било да се забрани алкохол, а да се легализира трева според мене.
Мара треба да се легализира и од многу причини, а што се тиче забранување алкохол тоа веќе е реалност во некои држави. Но таму жените обично носат булки, а освен алкохол забрането е и се друго. :)

Јас би идел вака.
- мара би легализирал за лична употреба, би забранил комерцијализација или строго би ја регулирал
- алкохол би регулирал многу построго од сега, со повеќе давачки кон државата, но со исклучоци како пиво и алкохол произведен дома за сопствена употреба (а продажба на црно драконски би казнувал)
- за другите дроги драконски би казнувал, всушност би го прилагодил кинескиот правен систем во сегментот за справување со дрога (и нивниот е прелабав) на пример дилери би казнувал со средновековни и други историски пракси за справување со најштетните елементи од општеството
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
бафра, да те слушавме тебе сите требаше до сега едно колективно самоубиство да си извршиме.
Бидејќи не ме слушавте, сега ќе треба убиства да правите. Ама за вас слепите послушници тоа не ви е проблем нели. :kuracc:
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.779
Поени од реакции
9.560
ај малку држи ниво во подфорум Здравје си!
Абе батали ги, гледаш дека се надувани и се клештат без везе.
На нив ли ке им докажуваш што е опасно, што е штетно...остави ги нека пушат, шмркат, пијат.
Автоматски споено мислење:

Па глеаш дека ти пишал дека го боли курот. Каде на друго место да каже дека кур го боли ако не во подфорум здравје?
Во подфорум Историја да не сакаш?
Која си ти глуперда:tapp::tapp::tapp:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.664
Поени од реакции
34.872
Ако ми посочиш еден, само еден пример на самоубиство, убиство, масакар, сообраќајка, тепачка, агресија, семејно насилство па и обична кавга предизвикано од некој под дејство на трева, јас јавно со огромни букви ќе ти се извинам и ќе ти признаам дека да тревата е дрога.
Не пример каде што бил наклукан со други работи плус трева, него чисто само трева си пушел и заминал да се самоубие. Или убие, или што и да ти кажав погоре.
Зошто со мене зборуваш за тревата само, да не ми извртиш дека и за хероинот имам ваков став.
...значи со мој коментар копи пасте од гугл се докажува ова што си напишала, јас што отварам гугл знам да го прочитам и да го спроведам, ама ти кога ќе прочиташ не можеш да го процесуираш оти си неедуцирана, а тоа„ што све знаеш“ само го покажува твојот плафон, зашто цел живот се учи и никој не е свезнајучи, а и никој немаат уградено мемориска картица во мозок па да памти све од образованието и нормално да се отвори денешнава книга што се вика НЕТ- гугл,
Не се изразив прецизно точно како што треба се извинувам.
Паштета Марула

Прегледај го приврзокот 413363Прегледај го приврзокот 413364
- Мелено соединение од разни остатоци на месо. - Растение за салата
Организацијата 'веган' од САД, направила истражувања во кое е откриено дека луѓе кои јадат паштета се 70% со поскратен век од оние што не ја конзумираат. На светско ниво, паштета е во првите 5 најштетни храни во светот.
Марула е едногодишно или двегодишно растение кое расте како лиснат зеленчук. Кај нас и во повеќето европски земји се јаде ладна и свежа, во салати, сендвичи, и други јадења, додека во некои, како да речеме Кина, зелената салата се јаде зготвена и дршката има подеднаква важност како листот.
Листовите на марулата од врвот надолу се задебелуваат, а долниот најдебел дел (белиот) е одговорен во најголема мера за типичниот вкус на марулата. Марулата исто така изобилува со мнозинство витамини кои се потребни за здравје во нашето тело.
Е сега, исто како мене некој да ме убедува дека паштетата е поздрава од Марулата кога ќе споредат штетност на растение спрема хемија.
... ниту марулата ниту паштетата се зависни дроги, ниту споредба што сакаш да ја доловиш не одговара, за да ни се слоши колку би требало паштети или марули да изедеме во моментот или марула може безконечна количина да изедеме?
... еве како би било, споредбено за природно наспроти вештачко ама ист производ, еве ќе те прашам, знам дека све знаеш и дека ќе одбереш правилно и точно ќе напишеш кое е покорисно и зошто, што ќе одбереш да приготвиш чај од жалфија или пастили од жалфија?

Организацијата 'веган' од САД, направила истражувања во кое е откриено дека луѓе кои јадат паштета се 70% со поскратен век од оние што не ја конзумираат. На светско ниво, паштета е во првите 5 најштетни храни во светот.
...ова што си напишала, како член на таа организација или си била присутна на истражувањето? или извадок од некоја твоја книга од што си научила све што знаеш? :toe:
Марула е едногодишно или двегодишно растение кое расте како лиснат зеленчук. Кај нас и во повеќето европски земји се јаде ладна и свежа, во салати, сендвичи, и други јадења, додека во некои, како да речеме Кина, зелената салата се јаде зготвена и дршката има подеднаква важност како листот.
...овој твој почетен текст за марулата сигурно го памтиш уште од кога си учела како ученик од книгите од каде „све знаеш било што да те праша некој“, а јас сакав да ти докажам што значи копи пасте, ама каде можам јас со тебе ниту нема да се трудам или да пробам? а?!
цитат од Википедија:
Зелена салата или марула — умерено едногодишно или двегодишно растение кое најчесто се расте како лиснат зеленчук. Во некои земји, како Македонија, се јаде ладна и свежа, во салати, сендвичи, и други јадења, додека во некои, како да речеме Кина, зелената салата се јаде зготвена, и дршката има подеднаква важност како листот.

...да се вратам на темата, ако сакаш да дискутираме за природното и хемиското, мора да биде ист вид, па да видиме што е покорисно, поопасно или пак е исто, така да требаше (ако си сериозна) да дадеш споредба за канабиноидите од природно потекло што ги има во марихуана како растение и канабиноидите добиени по синтески (хемиски) пат.
Онака ја зедов како пример, ете морков нека е. Само нервоза ме фаќа, додека стигнам до твое мислење или на некој што си споделува свој став и сакам да го прочитам, треба да листам надоле гугл паст реферати и слики и да листам и да листам и така до бескрај.
...ќе ми биде мило како истакната модераторка по доделување казнени во последно време, да ја искористиш опцијата ,,игнор,, ич не сакам моите постови да ги читаш, ниту се наменети за тебе,
Бетер од теткиве е со затуцаните размислувања.
... ако може да бидеш попрецизен, кои се ,,теткиве", да знаеме на кого се однесува затуцаноста!
 
Последно уредено:
Член од
31 март 2024
Мислења
6
Поени од реакции
1
Па глеаш дека ти пишал дека го боли курот. Каде на друго место да каже дека кур го боли ако не во подфорум здравје?
Во подфорум Историја да не сакаш?
Разбирам дека сакаш да споделиш својата мисла за местото каде треба да се постираат одредени теми.
 
Член од
31 март 2024
Мислења
6
Поени од реакции
1
Член од
11 април 2018
Мислења
205
Поени од реакции
60
Здраво
Каде можи да се најди чисто масло од канабис (се работи за здравствен проблем)?
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
21
Поени од реакции
4
Здр! Некој со искуство во “трип-ситинг”? На прив. Фала!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom