Дрога ( Наркотични дроги )

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.688
Поени од реакции
4.822
абе ти моеш свашта да кажеш
Ја ти зборам за официјално, што спаѓа у тешка, а што у лесна дрога. Зборам за изрази што правно се користат.
glup si ili glup se prais ,oficijalno klasa 1 se teski drogi megju koi e i mdma

ne mora da go roknes u vena da bide "teska" droga .roba ke pravis sekoj vtor den , no mdma nemozes
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.410
Поени од реакции
79.359
glup si ili glup se prais ,oficijalno klasa 1 se teski drogi megju koi e i mdma

ne mora da go roknes u vena da bide "teska" droga .roba ke pravis sekoj vtor den , no mdma nemozes
Остај ти дали ја ти се чинам за глуп или не. Твојата перцеппција за мене е сосема друга тема.

Ја ти викам, правно и официјално дека таблите се лесна дрога, заедно со марихуана.

А тоа тебе како ти се чини е скроз друга работа.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.688
Поени од реакции
4.822
Остај ти дали ја ти се чинам за глуп или не. Твојата перцеппција за мене е сосема друга тема.

Ја ти викам, правно и официјално дека таблите се лесна дрога, заедно со марихуана.

А тоа тебе како ти се чини е скроз друга работа.
Ti moze da kazes i zemjata deka e ramna - no neznaci deka si u pravo .Daj dokaz deka e "lesna" oti sekade e klasificirana kao teska.

Se fati za oroto i ne ocekuvase deka mdma e klasa 1 droga.

Dzabe se inatis ko malo dete.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.410
Поени од реакции
79.359
Ti moze da kazes i zemjata deka e ramna - no neznaci deka si u pravo .Daj dokaz deka e "lesna" oti sekade e klasificirana kao teska.

Se fati za oroto i ne ocekuvase deka mdma e klasa 1 droga.

Dzabe se inatis ko malo dete.
Коа идеш на суд, или во весници, или било каде официјално и правно mdma е во класа на лесни дроги.(
доста тропаш глупости)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.410
Поени од реакции
79.359
еве пример од весник:
Лутата жолта ја заменуваат со лесни дроги
Хероинот помалку се троши на црниот пазар во Тиквешијата. Според информации од полицијата, намалената побарувачка е поради отворањето на метадонскиот центар, каде што наркозависниците секојдневно добиваат бесплатна „терапија“ Главен проблем со кој се соочуваат излечените зависници се ресоцијализацијата и враќањето во реалниот живот Околу двесте и осумдесет кавадарчани, најмногу седумнаесетгодишници, користат дрога. Полесно е велат да се издрогираат отколку да се опијат. Почнуваат вообичаено со жолтата ракија, за потоа да преминат на посилни „стимуланси“. Во Кавадаречко лесните дроги, како марихуаната и екстазите, ги има во поголем обем. Хероинот помалку се троши на црниот пазар во Тиквешијата. Според информации од полицијата, намалената побарувачка е поради отворањето на метадонскиот центар, каде што наркозависниците секојдневно добиваат бесплатна „терапија“. Не е регистриран ниту еден случај на препродажба на кокаин. Нешто малку поминува низ полициските контроли, а најчесто таа доаѓа од Скопје. Згора на ...
Нова Македонија | 11:54, 28 Апр 2011 | слични
Автоматски споено мислење:

еве уште еден пример од весник:

Дилањето дрога почнува уште во основното училиште, додека во средните стручни училишта тоа зема толку голем замав, што речиси нема средно училиште во Белград во чиј двор барем еднаш не биле разменети наркотици. Најчесто се дилаат „лесни“ дроги – екстази, тродон и марихуана, а ретко кокаин и хероин, вели Антиќ за српски „Курир“.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.561
Поени од реакции
21.588
Ti moze da kazes i zemjata deka e ramna - no neznaci deka si u pravo .Daj dokaz deka e "lesna" oti sekade e klasificirana kao teska.

Se fati za oroto i ne ocekuvase deka mdma e klasa 1 droga.

Dzabe se inatis ko malo dete.
Pa mene tvojot muabet povekje mi lichi na ramna zemja.
Mdma ne e teshka droga, voopshto ne stvara zavisnost kako heroin, kokain, metamfetamin i drugi takvi drogi.
Imam lapnato milion tabli vo zhivotot i realno nikogash sum nemal zhelba ete da sedam relax i da mi se priprai nekoe trkalce.
Sekako, se shto kje se pretera od poroci e opasno osven treva zashto realno nemozhesh da ispushish 20 jointi vo nokj od prosta prichina shto posle petiot kje ti se zgadi.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.688
Поени од реакции
4.822
Nekoj novinar sho pisuva statija za drogata u tikvesijata - pisal deka mdma e "lesna" droga :tapp: nasproti stotici istrazuvanja i klasifikacii

U mvr mislis polesno ke pomines so tabli/mdma prav nego koka ili roba?

Mdma e lesna droga za tebe i nekoj novinar ete.No realnosta mozes da ja vidis so toa sho u cel svet e klasificirana kao teska droga.

I ako znaes nekoj sho e ljubitel na toa mozes da se uveris zosto e poteska od mn teski drogi.
Автоматски споено мислење:

Pa mene tvojot muabet povekje mi lichi na ramna zemja.
Mdma ne e teshka droga, voopshto ne stvara zavisnost kako heroin, kokain, metamfetamin i drugi takvi drogi.
Imam lapnato milion tabli vo zhivotot i realno nikogash sum nemal zhelba ete da sedam relax i da mi se priprai nekoe trkalce.
Sekako, se shto kje se pretera od poroci e opasno osven treva zashto realno nemozhesh da ispushish 20 jointi vo nokj od prosta prichina shto posle petiot kje ti se zgadi.
Ne stvara zavisnost :tapp: da te zapoznaam so edni decki sho se zavisni od toa,krkaat po nekolku u nedela dena i dobar del sho zavrsija u ludnica od sho ne e zavisno.

Ne stvara kao roba,amfos no sepak ima mn primeri.I mn postetno vlijae na mozok od tie pozavisnite.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.688
Поени од реакции
4.822
да

(и LSD ја рачунаат за тешка исто)
Epa si se zaebal,metilendioksidmetamfetamin i heroin ista kazna nosi ako imas ista gramaza, 100 grama mdma kristal i 100 grama heroin isto zatvor nosat.
Автоматски споено мислење:

да

(и LSD ја рачунаат за тешка исто)
Ako si prael trip ke znaes zosto e teska ,nema zavisnost ... no mozes mn gluposti da naprais i ekcesi osven ako ne si u ok setting i drustvo.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.561
Поени од реакции
21.588
Ne stvara zavisnost :tapp: da te zapoznaam so edni decki sho se zavisni od toa,krkaat po nekolku u nedela dena i dobar del sho zavrsija u ludnica od sho ne e zavisno.

Ne stvara kao roba,amfos no sepak ima mn primeri.I mn postetno vlijae na mozok od tie pozavisnite.
Pa zatoa ti vikam,Se shto kje se pretera e losho.
Ja sakash da te zapoznaam so Dimche od pazarche shto sekoj den ljoka rakija i nemozhe dva zbora da gi svrze?
Znam i ja mnogu primeri so lugje koi se zabegani od tabli, ama za toa oni se sami krivi a ne tablite kako droga.
Oni koga bilo preporaclivo da zemat 1-2, oni krkale po 5-6 pa posle ochite kako novomatic mashina i pametot ko prvache.
Epa jbg, nemozhesh za toa da ja klasificiras tablata kako heroinot i kokainot.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.688
Поени од реакции
4.822
Pa zatoa ti vikam.
Se shto kje se pretera e losho.
Ja sakash da te zapoznaam so Dimche od pazarche shto sekoj den ljoka rakija i nemozhe dva zbora da gi svrze?
Znam i ja mnogu primeri so lugje koi se zabegani od tabli, ama za toa oni se sami krivi a ne tablite kako droga.
Oni koga bilo preporaclivo da zemat 1-2, oni krkale po 5-6 pa posle ochite kako novomatic mashina i pametot ko prvache.
Epa jbg, nemozhesh za toa da ja klasificiras tablata kako heroinot i kokainot.
Drugarce te sfakjam.

Ali realno,koka i roba mozes da prais sekoj den i ok ke bides ako ja znaes dozatasSo mdma nemozes taka,na mozokot mu treba minimun 2-3 meseci da vrati serotoninot sho go pozajmuvas.

E sea roba i koka vlijaat na drug nacin koa te udiraat i zatoa se navlekuvas polesno i se odi do ekcesi kade mozes da se pukas so gan u vena.

Ja klasificiram kao teska droga oti treba golema pauza izmegju dozi za razlika od drugite drogi.

Sea roba e posmrtonosna normalno radi nacinot na koi se zloupotrebuva,no mentalni precki sum videl najvekje od premnogu tabli sho krkale likovite i od spid imas mentalni problemi no toa e akutna psihoza i nemas precki kao so mdma oti ne vlijai isto na mozokot i zatoa se korist amfoto kao lek u stranstvo oti nema nekoja si dolgorocni posledici kao mdma.

Da bese mdma lesna droga ke ja davaa za terapevtski celi kao sho bilo planot pred 40 godini ,no den denes nemozat da dobijat dozvola nikade u svet radi strav od cesta zloupotreba.Za razlika od mdma amfetamin/aderal na deca im davaat u nekoi zemji.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.410
Поени од реакции
79.359
Drugarce te sfakjam.

Ali realno,koka i roba mozes da prais sekoj den i ok ke bides ako ja znaes dozatasSo mdma nemozes taka,na mozokot mu treba minimun 2-3 meseci da vrati serotoninot sho go pozajmuvas.

E sea roba i koka vlijaat na drug nacin koa te udiraat i zatoa se navlekuvas polesno i se odi do ekcesi kade mozes da se pukas so gan u vena.

Ja klasificiram kao teska droga oti treba golema pauza izmegju dozi za razlika od drugite drogi.

Sea roba e posmrtonosna normalno radi nacinot na koi se zloupotrebuva,no mentalni precki sum videl najvekje od premnogu tabli sho krkale likovite i od spid imas mentalni problemi no toa e akutna psihoza i nemas precki kao so mdma oti ne vlijai isto na mozokot i zatoa se korist amfoto kao lek u stranstvo oti nema nekoja si dolgorocni posledici kao mdma.

Da bese mdma lesna droga ke ja davaa za terapevtski celi kao sho bilo planot pred 40 godini ,no den denes nemozat da dobijat dozvola nikade u svet radi strav od cesta zloupotreba.Za razlika od mdma amfetamin/aderal na deca im davaat u nekoi zemji.
Нормален ли си бре ти, што израмнуваш табли со хероин?

Генерално, тоа е проблемот општо, тука. Јавниот наратив со тенденцијата да ги поистоветва сите дроги, користејќи за сите, една иста негативна премиса. А сите дроги не се исти. Па детето кое слуша: дрога = лошо, дрога = хероин, марихуана, кокаин... ги гледа у живо - како некои пушат повремено марихуана и ништо не им е, ништо не им фали, па ќе си рече: -Добро, колку можат и другите тие да бидат опасни?
A можат да бидат. Многу повеќе. Со многу повеќе негативни ефекти во секојдневниот живот. Со уништување на досегашниот секојдневен живот. А он тоа нема да го знае. Бидејќи јавниот наратив, од кај што до сега ги црпи информациите, ги поистоветува сите дроги, а он у живо глеа како некои, ете, се дрогираат од време на време и ништо не им фали.
Поистоветувањето на дрогите, за атер на некаков стремеж да се развие еднаква одбојност, кај младата публика, кон сите дроги подеднакво, всушност, предизвикува дезинформирање на младата јавност и заради тоа, во немал број на случаи доведува до обратно посакуван резултат.


Е сега, ја не викам дека ти не си у право за опасностите од злоупореба на MDMA, само ти кажувам дека никој не ги рачуна mdma како тешки дроги.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.688
Поени од реакции
4.822
Berik da bese mdma lesna droga ke bese lek u 2020.

I da ,logicki povekje umrele od roba i stanale zavisni toa sekoj znae.Tuka nema sho da sporeduvas so mdma.

Ako te plasi opasnosta oti roba e smrtonosna i zavisna a tablite retko,ondak sho da kazeme za cigarite i alkoholot so milioni smrtonosni slucai godisno a nikoj ne gi smeta za teski drogi.
 

gODHEAD

Crucified
Член од
6 декември 2007
Мислења
1.827
Поени од реакции
1.163
Луѓе, please, и самите знаете дека МДМА не е лесна дрога, го уништува функционирањето на еден од најважните невротрасмитери серотонинот, и да, создава зависност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom