Државна матура (Англиски јазик)

Член од
15 јуни 2011
Мислења
11
Поени од реакции
9
Ајде да се договориме : прашај ја утре професорката(ако е асална) дали ако е прасно местото за текстови воопшто се прегледува писмената ! Ете толку не можам да се замарам повеќе коа си инат
Ми кажаа дека си бил во право...ако се вратиме во времето на првата матура, значи ако е празно местото, ти е утната темата или пак ти е утната границата со зборови се даваат 0 поени, но сепак ученикот добива оцена според другите добиени поени;)
 
Член од
10 јули 2011
Мислења
6
Поени од реакции
0
дечки има некој предходно поднесувано приговор и ако има може да пише :)
 
Член од
9 март 2012
Мислења
19
Поени од реакции
14
Јас сум професорка по англиски јазик, но не работам во државно училиште, туку во приватно (со курсеви). Ако ве интересира нешто, ако нешто не ви е јасно, слободно прашајте ме :) позз
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Јас сум професорка по англиски јазик, но не работам во државно училиште, туку во приватно (со курсеви). Ако ве интересира нешто, ако нешто не ви е јасно, слободно прашајте ме :) позз
Да идеш место мене да полагаш ?:D
 
Член од
17 април 2012
Мислења
38
Поени од реакции
24
Дали некој може да ми каже какви се писма може да се паднат за пишување и дали во тие 80-100 зборови се бројат потписот на крај, обраќањето на почеток, yours faithfully/sincerely и адресите, или само текстот како текст и друго.. дали ги знаете темите и писмата што се паднале 2010 и 2011 ?
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Дали некој може да ми каже какви се писма може да се паднат за пишување и дали во тие 80-100 зборови се бројат потписот на крај, обраќањето на почеток, yours faithfully/sincerely и адресите, или само текстот како текст и друго.. дали ги знаете темите и писмата што се паднале 2010 и 2011 ?
Јас имам мн добро другарче што е матурант годинава, нив им рекле дека такви работи нема да има, туку само есеј. Темата на есејот од 2010 ти ја пишав , а ние имавме писмо: Да го информираш пријателот кој се иселил од твојот град за 3 настани што се случиле откако се иселелил. И се брои СЕ! Ама сепак, ко што разбрав гподинава освен есеј ништо друго ќе немате.
 
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.059
Поени од реакции
2.683
Јас мислам дека ќе има и писмо за пишување бидејќи на консултациите со професорката ги вежбавме писмата и таа не ни спомена дека нема да ги има.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
38
Поени од реакции
24
Ќе има писмо според програмата, сигурно. Но, дали сигурно се се брои, затоа што многу малку останува на текст кога сигуно 15 - 20 збора ќе ми отидат на адресите?
 
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.059
Поени од реакции
2.683
Ќе има писмо според програмата, сигурно. Но, дали сигурно се се брои, затоа што многу малку останува на текст кога сигуно 15 - 20 збора ќе ми отидат на адресите?
Адресите не се бројат, а поздравите на почетокот и крајот на писмото да. И да, многу кратко излегува на крајот, внимавајте, професорката ни кажа дека можеме да си дозволиме само до 10 збора повеќе од дозволеното, се погоре нема да се важи.
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Ќе има писмо според програмата, сигурно. Но, дали сигурно се се брои, затоа што многу малку останува на текст кога сигуно 15 - 20 збора ќе ми отидат на адресите?

Е како бе 15-20 збора на андреси ке ти отидат? 7-8 максимално идат таму :D
 
Член од
17 април 2012
Мислења
38
Поени од реакции
24
Адресите не се бројат, а поздравите на почетокот и крајот на писмото да. И да, многу кратко излегува на крајот, внимавајте, професорката ни кажа дека можеме да си дозволиме само до 10 збора повеќе од дозволеното, се погоре нема да се важи.

Е фала. И уште нешто... адреси се пишуваат само кај формално писмо, така?

[/quote]
--- надополнето: 10 јуни 2012 во 13:04 ---
Е како бе 15-20 збора на андреси ке ти отидат? 7-8 максимално идат таму :D

Мислев ако се брои како македонски, секоја цифра од број како еден збор..
 
Член од
16 септември 2011
Мислења
36
Поени од реакции
3
Ова го прочитав на страницата за матура. Поззз


Броевите како дел од датум (19.06.2009) или час (5 o’clock) не се бројат.
Кратенките како o’clock, a.m/p.m се бројат како еден збор, а кратенките како don’t,I’d, He’s, како два.
Сложените именки со црта (Coca-Cola), се бројат како еден збор, а сложените именки без црта, како два.
СМС кратенките (4U наместо for you, или CU наместо see you,) не се дозволени и се сметаат за грешки.
 
Член од
10 јануари 2012
Мислења
131
Поени од реакции
28
колку шо знам јас и писмо и есеј че има годинава :d
--- надополнето: 11 јуни 2012 во 17:01 ---
-.-' *
 

Kajgana Shop

На врв Bottom