Држави кои се пред банкрот

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Славјански толку години си на форумов,веројатно и плата ќе треба да почнеме да ти даваме. Една чрвена би ти залепила меѓу очи за муабетов што ни го изврза на темава 2+2=3
Кај бројките увек слаби сте биле. Човек да не ви спомне раст на БДП одма се фаќате за полов орган мислите Бранко ги дупи стечајците.

Супер плата имам, црвената на Бранко дај му ја, кредит има, Бихачка е заложена.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.066
Поени од реакции
4.716
Хуман јас се гледам и тоа што сакам и тоа што не сакам.Баба Ванѓа ми е фамилија.
Гледаш се, ама не кажуваш се:
Нека те одселат од Прилеп, јас минатиот викенд бев и видов сиромаштија
Сигурно не си видела само сиромаштија. :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Кај бројките увек слаби сте биле. Човек да не ви спомне раст на БДП одма се фаќате за полов орган мислите Бранко ги дупи стечајците.

Супер плата имам, црвената на Бранко дај му ја, кредит има, Бихачка е заложена.
Рече и одлета кон ѕвездите...
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Instant view: Portugal downgraded to junk by Moody's

(Reuters) - Moody's Investors Service on Tuesday cut Portugal's credit rating by four levels to Ba2, two notches into junk territory, saying there is great risk the country will need a second round of official financing before it can return to capital markets.
...........
MARKET REACTION: STOCKS: U.S. stock indexes edged slipped BONDS: U.S. bond prices gained FOREX: The dollar gained against the euro

http://www.reuters.com/article/2011/07/05/us-usa-economy-instantportugal-idUSTRE7645BV20110705

 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Одам пуканки да земам
welcome to hell boys :D
Frankot не падна под 50че годинава :D
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Америка има 14 и пол трилиони долари долг. Како тоа не е на листава? Многу чудно. А да, американци ја правеле.
--- надополнето: Jul 6, 2011 4:29 PM ---
Излезете на улица и види колку коли возат со по еден човек внатре. Или појдете по кафаните, прашај за 8 март туристичките агенции има ли слободно место, или дојди во август во Скопје на раат да си прошеташ низ град, без 1/2 од неговите жители.
Далеку од сиромаштија сме ние.
Јас мислам дека треба и да се намалат малце парите пошто аздисуваат веќе луѓево све на кокаин и курви се дало.Нема смисла ова.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Америка има 14 и пол трилиони долари долг. Како тоа не е на листава? Многу чудно. А да, американци ја правеле.
--- надополнето: Jul 6, 2011 4:29 PM ---

Јас мислам дека треба и да се намалат малце парите пошто аздисуваат веќе луѓево све на кокаин и курви се дало.Нема смисла ова.
Amerika ima najgolema ekonomija vo svetot, koja e garant na dolgot, ete zosto ja nema.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Rating Action: Moody's downgrades Ireland to Ba1; outlook remains negative

Frankfurt am Main, July 12, 2011 -- Moody's Investors Service has today downgraded Ireland's foreign- and local-currency government bond ratings by one notch to Ba1 from Baa3. The outlook on the ratings remains negative.

The key driver for today's rating action is the growing possibility that following the end of the current EU/IMF support programme at year-end 2013 Ireland is likely to need further rounds of official financing before it can return to the private market, and the increasing possibility that private sector creditor participation will be required as a precondition for such additional support, in line with recent EU government proposals.

As stated in Moody's recent comment, entitled "Calls for Banks to Share Greek Burden Are Credit Negative for Sovereigns Unable to Access Market Funding" (published on 11 July as part of Moody's Weekly Credit Outlook), the prospect of any form of private sector participation in debt relief is negative for holders of distressed sovereign debt. This is a key factor in Moody's ongoing assessment of debt-burdened euro area sovereigns.

http://www.moodys.com/research/Moodys-downgrades-Ireland-to-Ba1-outlook-remains-negative?lang=en&cy=global&docid=PR_222257

Who's next?
 
Член од
25 мај 2011
Мислења
321
Поени од реакции
52
Америка има 14 и пол трилиони долари долг. Како тоа не е на листава? Многу чудно. А да, американци ја правеле.
--- надополнето: Jul 6, 2011 4:29 PM ---

Јас мислам дека треба и да се намалат малце парите пошто аздисуваат веќе луѓево све на кокаин и курви се дало.Нема смисла ова.
и 15 трилиони БДП. И покриен долар со целиот светски нафта, бидејќи нафта се купува со долари.

Кој чека САД да банкротира ќе умре со чекање
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
и 15 трилиони БДП. И покриен долар со целиот светски нафта, бидејќи нафта се купува со долари.

Кој чека САД да банкротира ќе умре со чекање
А ЕУ готова е, гледам Грци работат по кафичи кај нас, а Италијанки се продаваат за 500 денари кај саем.
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Ох глупави промити моз'ци...
Секој ден му благодарам на Бога зошто не има благословено со луѓе како тебе, кои сваќаат се и ни даваат светлина. Ти мој пријателе, си модерен Прометеј, и немој некој да ти каже дека не си. Сите жени сакаат да бидат со тебе, сите мажи сакаат да бидат како тебе. Оди малку одмори се сега, не можеш сам да го држиш целиот свет на твоите рамења.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Fitch свали кредитните реjтинзи на Шпаниja и Италиja.
http://www.investor.bg/news/article/124186/334.html
--- надополнето: Oct 7, 2011 10:52 PM ---
Когато зборуваме за државите,кои ке фалират е убаво да видиме колко са дложни владите во регионот.
Това са проценките за 2011 ако се остварат буджетските дефицити. Това са податоците спремо БВП.
http://www.gfmag.com/gdp-data-country-reports.html#axzz1a8dZ0ARi
1. Грциja - 152,3%
2. Албаниja - 59,9%
3. Хрватска - 44,1%
4. Чрна гора - 43,1%
5. Словениja - 42,3%
6. БиХ - 41,4%
7. Србиja - 40,5%
8. Турциja - 39,4%
9. Романиja - 39,8%
10. Македониja - 26.8%
11. Бугариja - 19,7%
 

Kajgana Shop

На врв Bottom