Држави кои се пред банкрот

Член од
25 мај 2011
Мислења
321
Поени од реакции
52
Проблемот не е во конкуренциjaта само,а предимно во фактот дека Западна Европа се задолжуваше во времето на студената воjна + се задолжи за да купува заводи от срушениот източен блок и сега грмна балонот.

Каков раст имаш како пари или како количина? Порастот да не се должи на поголемите цени на прехленбените производи, а количината да е истата?
1Зголемувањето на БДП не може да се должи на зголемените цени на стоките, бидејќи тие се зголемуваат како на влезот на претпријатието, така и на излезот.


2Цените на исходот не може да растот постојано, бидејќи во еден момент некој ќе донесе стока од друга земја, кои се поевтини.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Од овакви експертутки да ти пукне чир на дванаестопалачно црево.
Толку текст а ниту една бројка, тоа е демагогија, го преживеавме тоа цунами.
Ако ти опишувам со бројки ќе почнеш прво тромесечие на 2010 година да го споредуваш со трето во 2011. Оти ти нали знаеш што со што се споредува видов :)

--- надополнето ---

Многу пати до сега имаш кажано и докажано дека не ти е уопште важно ништо од земјава.. т.е. дека те боли ташакот за земјава,оној женскион ташак.. Ако се молиш за цунами да не поплави,или земјотрес да не сруши,ти може и ќе се спасиш,ќе му ја киднеш на време, ама ќе останат под вода,или под рушевини гробовите на твоите предци и некои твои драги луѓе, за кои нема сигурно да ти е сеедно..И секој пат пред да не колнеш ,размисли убаво Леандро
Овој па овој :pos:

--- надополнето ---

Леандра очигледно си партиски обоена личност.....и не е битно тоа
но очигледно е дека македончето не е за жалање
македончето не излегува в чаршија без 1000+ денари в џеб
македончето веќе не пуши родео него цигари од 80+ денари
македончето веќе не вози 101 југо или лада рива......него голф4, мерцедес, бемве и све друго над 4 - 5к евра
никои работи не се купуваат со пари.....за се друго постои мастеркард
Грујоски,Грујоски оди види што пушат оние во контејнери што се пикнати.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Ако ти опишувам со бројки ќе почнеш прво тромесечие на 2010 година да го споредуваш со трето во 2011. Оти ти нали знаеш што со што се споредува видов :)

--- надополнето ---



Овој па овој :pos:

--- надополнето ---



Грујоски,Грујоски оди види што пушат оние во контејнери што се пикнати.
Не е смешно ..него покај се на време, да те спасиме што можеме :icon_lol:
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Ако ти опишувам со бројки ќе почнеш прво тромесечие на 2010 година да го споредуваш со трето во 2011. Оти ти нали знаеш што со што се споредува видов :)

--- надополнето ---



Овој па овој :pos:

--- надополнето ---



Грујоски,Грујоски оди види што пушат оние во контејнери што се пикнати.
Никој овде не ги спомна тие луѓе што ги има и во најразвиените земји јас ти кажувам за мнозинството
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Никој овде не ги спомна тие луѓе што ги има и во најразвиените земји јас ти кажувам за мнозинството
За кое мнозинство зборуваш? За она што го гледаш низ Скопје? Си погледнал како е во Велес,Прилеп и останатите градови? Си гледал во домовите каде се греат на картони собрани од улица?
За кои коли зборувате вие овде? За колите на пола милион административци и политички лигуши,рекетари и Франкфурт мафии? Земете си капки за очи и подобро ќе гледате.
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
За кое мнозинство зборуваш? За она што го гледаш низ Скопје? Си погледнал како е во Велес,Прилеп и останатите градови? Си гледал во домовите каде се греат на картони собрани од улица?
За кои коли зборувате вие овде? За колите на пола милион административци и политички лигуши,рекетари и Франкфурт мафии? Земете си капки за очи и подобро ќе гледате.
Не сум видел во Прилеп како е само живеам таму.....
Очигледно ти немаш видено настрана од Скопје (претпоставувам)
Сигурно немаш видено трговски центри и кафичи во едно обично село и по 2-3 коли во куќа
НО македончето е такво шо и во бентли да го видиш че застани и че ти речи "немам пари - едвај крпам крај со крај"
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Оние од Беверли Хилс сигурно не биле во Бронкс.
Или според демагогијата на леандра, бронкс е во македонија а беверли е на другиот континент.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Не сум видел во Прилеп како е само живеам таму.....
Очигледно ти немаш видено настрана од Скопје (претпоставувам)
Сигурно немаш видено трговски центри и кафичи во едно обично село и по 2-3 коли во куќа
НО македончето е такво шо и во бентли да го видиш че застани и че ти речи "немам пари - едвај крпам крај со крај"
Трговски центри в село, 2-3 коли по куќа и бентли?
Каде има Прилепска амбасада или барем конзулат, да аплицирам за иселеничка виза ?
Или некој друг Прилеп е, оној во 4-тиот дензитет од мултиверзумот...:vozbud:
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Не сум видел во Прилеп како е само живеам таму.....
Очигледно ти немаш видено настрана од Скопје (претпоставувам)
Сигурно немаш видено трговски центри и кафичи во едно обично село и по 2-3 коли во куќа
НО македончето е такво шо и во бентли да го видиш че застани и че ти речи "немам пари - едвај крпам крај со крај"
Стварно очекуваш некој сериозно да ти ги сфати постовиве?
Трговски центри во села, 2-3 коли во куќа?

Или си убедлив трол или некој те плаќа за да го пишуваш ова, нормален човек не може вака да се глупира.
Ова што го напиша кажи им го на стечајците или пак на 30% Македонци кои се невработени.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не сум видел во Прилеп како е само живеам таму.....
Очигледно ти немаш видено настрана од Скопје (претпоставувам)
Сигурно немаш видено трговски центри и кафичи во едно обично село и по 2-3 коли во куќа
НО македончето е такво шо и во бентли да го видиш че застани и че ти речи "немам пари - едвај крпам крај со крај"
Нека те одселат од Прилеп, јас минатиот викенд бев и видов сиромаштија,а ти таму живееш.
Јас цело време сум настрана од Скопје, не гледам Сител и А1 и гледам луѓе во беда и луѓе во изобилие. Гледам класна разлика,нема средна класа има беда и богатство. Но вие изгледа само богатство гледате,можеби оти ништо не работите и уште ве ранат.
За пријатна вечер и песна ќе ви посветам:

--- надополнето ---

Оние од Беверли Хилс сигурно не биле во Бронкс.
Или според демагогијата на леандра, бронкс е во македонија а беверли е на другиот континент.
Славјански толку години си на форумов,веројатно и плата ќе треба да почнеме да ти даваме. Една чрвена би ти залепила меѓу очи за муабетов што ни го изврза на темава 2+2=3
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.718
Леандра е стар пациент..
А се појави таа на ваква тема сами ставајте лисици на рацете.:tv: Море јаже на гредата, поарно.
Инаку ќе мора да ги слушате предсмртните жалопојки како никогаш не било полошо (а никој од нас не е дете, и помниме и полоши и понеперспективни времиња).
Пишува како лично Геровски да се јавува од хот лајн центарот на една добро позната адреса.
Се надевам не звучи како него.
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Стварно очекуваш некој сериозно да ти ги сфати постовиве?
Трговски центри во села, 2-3 коли во куќа?

Или си убедлив трол или некој те плаќа за да го пишуваш ова, нормален човек не може вака да се глупира.
Ова што го напиша кажи им го на стечајците или пак на 30% Македонци кои се невработени.
room 101 now
The Big Brother awaits you
2+2= 5
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.043
Поени од реакции
4.698
Нека те одселат од Прилеп, јас минатиот викенд бев и видов сиромаштија,а ти таму живееш.
Зависи што гледаш.
Лани, кога цените на откупот на тутунот достигнаа највисоки цени + субвенцијата + увозот на половни возила.... Грујоски е во право. По 1-2 коли од семејство имаат. Една стара и една нова.... БМВ, Мерцедес, Волксваген... За мотори поарно и да не зборувам.
Кафичи отворија на секој чекор.
Чаршијата Прилеп е преполна. Во секое време. Скоро во секое време. :)
Ниту самиот град не е она што беше пред 7-8 години...

Е сега и А1 од троа дожд правеа поплави. Ќе појдат кај Ромите и веднаш цел град изгледа како да живее во беда...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Каран конечно и ти се разбуди да поделиш по еден економски совет. Овие два/тројца се историчари,добри познавачи на правниот систем и одлични економисти. Мајка еднаш раѓа вакви синови:СЕЗНАЈКОВЦИ.
Значи они се предодредени од Господа овде да ни објаснуваат за секоја тема поврзана со Македонија.Нешто слично како Латас. Ако не се согласуваш со нив или си предавник или ...си предавник тоа се опциите :) Надвор од нивниот прозорец има ружи,ластовици,мир и тишина. Да ги прашаш пола не живеат во Македонија ,ама се знаат. Да им се воодушевуваш.

Хуман јас се гледам и тоа што сакам и тоа што не сакам.Баба Ванѓа ми е фамилија.
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Трговски центри в село, 2-3 коли по куќа и бентли?
Каде има Прилепска амбасада или барем конзулат, да аплицирам за иселеничка виза ?
Или некој друг Прилеп е, оној во 4-тиот дензитет од мултиверзумот...:vozbud:
Ај ко че дојдиш пак во прилеп ти леандра ти тоекутер и уште некој нз кој беше че ве однесам до село ЛАЖАНИ и таму ќе седниме во кафуле че пијаме кафе и че видите КАКО СЕ ЖИВЕЕ ТАМУ.не гледајте само а1 телевизија шетнете наоколу
П.С НЕ САМО БЕНТЛИ И ФЕРАРИ МОЖИ ЧЕ ВИДИМЕ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom