Дресура

Член од
25 ноември 2013
Мислења
41
Поени од реакции
42
И моето куче така како помало не слушаше кога ке го пуштев од поводник.Само работа, многу работа...принципот ми беше ако слуша ке добива повеќе шетање дури и шетање без поводник, трчање играње до други кучиња итн. Така се научи и ден денес да не ја шетам една недела ке слуша зашто знае дека ке поминам пак многу време со неа..тренинзи трчање шетање итн.Само работа иначе имам куче питбул/стафорд далеку поенергично од Џек расел-от.Социјализирано со кучиња птици (папагали) и мојот мачор.
Е ова е клучниот момент. А) ти го бркаш него и Б) се друго му е поинтересно. Треба да работиш на тоа да ти бидеш поинтересен од се друго. Мора да најдеш тригер, играчка или храна, што нема да му биде достапна цело време, за која ќе биде спремен да направи се. Кучето ти е како мало дете, работи на принцип на дај ми за да ти дадам. Значи ти мораш да имаш да најдеш што е тоа што пали кај твоето куче. Никој не рече дека дресурата е едноставна работа. Бара многу упорност бидејќи е секојдневна борба на карактери :)
Ви благодарам премногу за искрените совети, навистина ми се од корист и ќе ги применувам, да бидам искрен ги применувам цело време но ете изгледа ја грешам некаде работата. Ќе се потрудам прво да му го ограничам просторот дома, да работи буквално напорно за да добие нешто вклучително и прошетки. Мислам дека е во период кога се менува бидејќи има 9 месеци и завлезен е во пубертет затоа и вака реагира на некој работи, тестира до каде може да оди. Ви благодарам премногу! :)
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
150
Поени од реакции
43
Ви благодарам премногу за искрените совети, навистина ми се од корист и ќе ги применувам, да бидам искрен ги применувам цело време но ете изгледа ја грешам некаде работата. Ќе се потрудам прво да му го ограничам просторот дома, да работи буквално напорно за да добие нешто вклучително и прошетки. Мислам дека е во период кога се менува бидејќи има 9 месеци и завлезен е во пубертет затоа и вака реагира на некој работи, тестира до каде може да оди. Ви благодарам премногу! :)
Секој греши, а најмногу ке згрешиш ако го дадеш кучето иначе и моето куче тој период правеше така не слушаше и се друго.Не се секирај само со работа ке го средиш.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
41
Поени од реакции
42
Добро утро на сите. Имам вести и се надевам ќе ми посочите ако нешто грешам ама мислам дека сум на прав пат :) На Боно од вчера му е забранет пристапот до мојата соба каде што обожаваше да си лежи на кревет а ден претходно и креветите во дневна. Вчера додека седеше на кревет во дневна му кажав да се симне и не реагираше, пружив раце да го симнам и штом го допрев ја стави устата на мојата рака како демек ќе ме гризне иако знам дека никогаш нема да ме гризне пошто и други пати правел вака. Го симнав долу и пак се качи и одби да послуша, истото го правеше неколку пати. После исчитани и изгледани видеа што да направам завземав став со благ наклон нанапред и смирено го симнав долу без да го гледам во очи. Почна брканица поточно борба за власт :D трчаше и рипаше на креветите и одма се симнуваше и почна да лае на мене со опашот свртен нанапред накај мене. Останав смирен и не му дозволив да се качи на кревет напротив почна да се повлекува и да се движи накај другите соби, го доведов во ситуација да дојдеме во купатило каде што веќе немаше каде да бега, останав смирен и чекав негова реакција, неможеше да ме погледне во очи, немаше каде и седна но јас не попупштав додека целосно не се "потчини" и легна на земја. Стоев така една минута а тој не мрдаше. Се вратив во дневна и повторно се случи истото и пак истата ситуација додека не легне на земја. После 3-4 пати дојде во дневна и си легна на местото предвидено за него кое е на земја (како кревет за куче). Останав доследен во односот кон него цела вечер дури приметив дека ми приоѓа со свиткан опаш надолу од што беше исплашен. Му ставив поводник полека без да се расправаме и не се противеше. Си заспа на местото предвидено за него и после тоа го испратив во транспортер за спиење. Утринава кога станав и требаше да одиме надвор наместо да му ставам поводник одма за да не се бркаме, само отидов и го отворив транспортерот без да го гледам во очи, го повикав и му ставив поводник пред излезната врата. Додека шетавме беше мирен освен што 3-4 пати потегна кога ќе се надразни од нешто но тоа е тренинг. Стигнавме дома и господинот се залета за на кревет но овој пат немаше потреба да се бркаме само дојдов до него и сам се симна долу на неговото место штом посегнав по поводникот. Седна на неговото место без приговори но кога му реков да легне не сакаше, го повлеков со поводникот накај земја и ми заржа и демек сакаше да ме гризне, тука му реков да се смири додека се наклонив накај него, не сакаше да легне, но кога ја напуштив собата и се вратив видов дека си лежи на негово место. Сакам да ми кажете дали добро сум постапил? Мислам дека сега треба да работам на послушност, секое неизвршување на команда корекција со поводникот и да бидам фер према него за да стекнуваме доверба пошто несакам да ми приоѓа со страв со спуштен опаш и да се плаши да не настрада. Знам дека грешката што довела до сево ова е првично во мене а после кај моите кој привремено се дома и знам дека мојот однос кон него довел до сево ова, се трудам да бидам почитуван во неговите очи бидејќи за љубов знам дека се сакаме ептен :) Извинете за долгото четиво но сакам да ја доловам ситуацијата скроз :)
 
Последно уредено:

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.849
Поени од реакции
2.406
Poleka ke rabotis i na doverbata. Bidi dosleden vo svoite komandi. Kuceto uci rutina, sekoja komanda e rutina, zatoa moras d aja povtoruvas. Ako nesto ne ti ide kako sto treba pocnuvas od pocetok, za da kuceto razbere sto tocno se ocekuva od nego. Vovedi i nagradi, veruvam deka ke ti pomognat
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
41
Поени од реакции
42
Poleka ke rabotis i na doverbata. Bidi dosleden vo svoite komandi. Kuceto uci rutina, sekoja komanda e rutina, zatoa moras d aja povtoruvas. Ako nesto ne ti ide kako sto treba pocnuvas od pocetok, za da kuceto razbere sto tocno se ocekuva od nego. Vovedi i nagradi, veruvam deka ke ti pomognat
Да бидам искрен мислам дека со наградите и највеќе ја згрешив работата :) тие се супер кога се учи нешто ново, одлична мотивацијаа се ама кога ќе дојдеш до степен кога ќе слуша кога му одговара или ако види нешто во рака не иде :) ќе добива награда само кога навистина ќе направи нешто што сме учеле без јас да го водам а не како до сега да шетам по него пошо добро знае се и откога ќе ја добие наградата си тера по старо. Благодарам за поддршката и советите!!! :)
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
41
Поени од реакции
42
Здраво на сите :) само да ве известам дека добро одат работите со Боно. Послушноста драстично се промени на подобро, кога ќе украде некој предмет по дома папуча или нешто друго штом го повикам ја остава и доаѓа, ќе го погалам ќе му посочам дека не смее тоа да го прави и ќе му дадам играчка. Стекнувам доверба кај него дека кога и да го повикам мора да дојде и дека нема ништо лошо да се случи напротив и сега за сега гледам резултати. Инаку господинот пошто е Џек Расел мора инатот да го покаже и два дена по ред се помоча дома од кој еднаш успеал да влезе во соба кај мене на кревет и еднаш низ станот како што трчал пошо го фатив на дело и го искарав. Не го прави ова дома веќе долго време ама или покажува инат или маркира територија како и да е веќе 2 дена немаме такви проблеми. Го градиме односот еден со друг и супер ни оди, послушен е и немаме проблеми за тоа кој е главен дома, ако не сум во собата знае да се качи на кревет но штом влезам доследен сум и штом му покажам со рака веднаш се симнува без приговори :) Сега работам со него да се социјализира повеќе со други кучиња и мислам дека тоа ќе ми биде најтешкиот дел, многу се плаши. Вчера отидовме во дог парк и имаше внатре златен ретривер и почна да рипа по него за да си играат а Боно се уплаши и почна да бега и мислеше дека го напаѓа и сакаше дури да се одбрани и да го гризне ретриверот. Некогаш и сопственициве на кучиња не водат грижа за некој работи. Ме интересира некој совет за подобро да го социјализирам? Секогаш ќе има вакви испади од кучиња и ситуации кој нема да можам целосно да ги контролирам па би ве замолил за некој корисен совет. Интересно е што од мали кучиња не се плаши многу, со некој дури и си игра зборам за оние што се помирни и ги осеќа дека не се опасни а од поголеми бега. Ви благодарам на сите за досегашните совети и помош :)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.711
Поени од реакции
2.059
Ме интересира некој совет за подобро да го социјализирам?
Јас ти дадов совет, не го носи во дог парк. Направи ситуација што можеш да ја контролираш. На пример договори со некои други сопственици прошетки низ маало, со едно-две кучиња што веќе ги познава нека игра во контролирана средина.
Не е тоа испад од страна на ретриверот, тамо кучињата се пуштени слободно да трчаат. Несоцијализирани или плашливи кучиња не се за во дог парк, поготово не мажјаци. Имаш среќа што ретриверите се генерално мирни па не му вратил.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
41
Поени од реакции
42
Јас ти дадов совет, не го носи во дог парк. Направи ситуација што можеш да ја контролираш. На пример договори со некои други сопственици прошетки низ маало, со едно-две кучиња што веќе ги познава нека игра во контролирана средина.
Не е тоа испад од страна на ретриверот, тамо кучињата се пуштени слободно да трчаат. Несоцијализирани или плашливи кучиња не се за во дог парк, поготово не мажјаци. Имаш среќа што ретриверите се генерално мирни па не му вратил.
Пуштен беше ретриверот внатре и се стрча накај нас уште невлезени внатре а моето куче беше на поводник. Ќе имам во предвид :) прееска го доближив до едно улично шро знам дека е мирно и оди на сигурно не се опушта, чим мрдне другото куче со опаш или глава овој рипа и фаќа став за играње али бега на страна :) фала за совет! :)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.711
Поени од реакции
2.059
Сега јас си имам еден проблем со моево куче, таман мислев дека решив све, плус не е веќе мала, 20 месеци има. Ама настана сега нова ситуација.

Цело време зима некои работи од по дома што не се нејзини, на пример чорапи, ги краде од фиоки итн.. Доаѓа кај мене и како да ме предизвикува да ја карам и бркам, а одлично знае дека НЕ СМЕЕ да зима ништо што не е нејзино.
Пример јас си седам, она споро доаѓа до мене со чорапа во уста, мафта малку со опашот, ме гледа со криви очи и полека се оддалечува. Значи може комотно доколку сака да гризе чорап тајно да си земе и да го гризе, ама она намерно сака јас да ја видам. Откако ќе ја приметам ако станам и свикам почнува да ми бега. Ако ја игнорирам легнува на неколку метри од мене а чорапот го остава до неа. Штом потстанам или погледнам во нејзин правец брзински го фаќа со заби и пак истото.

Си реков ајде ќе и го направам меракот и јас од рака ќе ѝ дадам еден пар искинати чорапи. Ги зема, ги пофрла 2-3 пати и ги остави, не ги рецка. Пак вади и ми носи други, забранети. WTF?? :confused:
Е сега да беше само на чорапи, ќе ја ставев на ignore, може ќе искинеше неколку пара ама ќе ѝ здосадеше. Работата е што зима и други работи, ќибрити, гуми, пенкала, сунѓери итн. кои што не можам да си дозволам да ги уништува.

Што е финтава со вакво понашање и дали може да се реши? Карање и ќотек не помага, во моментот застанува и пушта и после 5 минути пак е во акција.
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
420
Поени од реакции
155
Сега јас си имам еден проблем со моево куче, таман мислев дека решив све, плус не е веќе мала, 20 месеци има. Ама настана сега нова ситуација.

Цело време зима некои работи од по дома што не се нејзини, на пример чорапи, ги краде од фиоки итн.. Доаѓа кај мене и како да ме предизвикува да ја карам и бркам, а одлично знае дека НЕ СМЕЕ да зима ништо што не е нејзино.
Пример јас си седам, она споро доаѓа до мене со чорапа во уста, мафта малку со опашот, ме гледа со криви очи и полека се оддалечува. Значи може комотно доколку сака да гризе чорап тајно да си земе и да го гризе, ама она намерно сака јас да ја видам. Откако ќе ја приметам ако станам и свикам почнува да ми бега. Ако ја игнорирам легнува на неколку метри од мене а чорапот го остава до неа. Штом потстанам или погледнам во нејзин правец брзински го фаќа со заби и пак истото.

Си реков ајде ќе и го направам меракот и јас од рака ќе ѝ дадам еден пар искинати чорапи. Ги зема, ги пофрла 2-3 пати и ги остави, не ги рецка. Пак вади и ми носи други, забранети. WTF?? :confused:
Е сега да беше само на чорапи, ќе ја ставев на ignore, може ќе искинеше неколку пара ама ќе ѝ здосадеше. Работата е што зима и други работи, ќибрити, гуми, пенкала, сунѓери итн. кои што не можам да си дозволам да ги уништува.

Што е финтава со вакво понашање и дали може да се реши? Карање и ќотек не помага, во моментот застанува и пушта и после 5 минути пак е во акција.
бара повеќе внимание, друго не ми текнува :D
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.462
Поени од реакции
3.977
20190619_181330.jpg Здраво, имам мал француски булдог, 3 месеци.
Го поднаучив да оди на тераса да извршува потреби, ама тоа го прави само кога е во заградениот простор во собата која спие. Штом го пуштам во дневна, знае таму да се измоча.
Не го шетам уште дека така ми кажа ветеринарот, уште 1 вакцина има за примање, па после таа сум можел да го шетам.

И друго, му купив 10 играчки, но ништо интересно како човечка рака, пред месец време не болеше, иако и тогаш го опоменував, сега кога ќе гризне и како минуваат деновите боли многу повеќе, пробувам со не, но за жал уште не ме слуша.

Би го носел и на дресер, но толку се приврзав за него, не би сакал повеќе денови да не биде со мене.

Неколку совети ако може, благодарам однапред.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.966
Поени од реакции
2.816
Прегледај го приврзокот 211074 Здраво, имам мал француски булдог, 3 месеци.
Го поднаучив да оди на тераса да извршува потреби, ама тоа го прави само кога е во заградениот простор во собата која спие. Штом го пуштам во дневна, знае таму да се измоча.
Не го шетам уште дека така ми кажа ветеринарот, уште 1 вакцина има за примање, па после таа сум можел да го шетам.

И друго, му купив 10 играчки, но ништо интересно како човечка рака, пред месец време не болеше, иако и тогаш го опоменував, сега кога ќе гризне и како минуваат деновите боли многу повеќе, пробувам со не, но за жал уште не ме слуша.

Би го носел и на дресер, но толку се приврзав за него, не би сакал повеќе денови да не биде со мене.

Неколку совети ако може, благодарам однапред.
Незнам колку е ефектно ама тука у шведска во градинката кај што го носам кучето користат обична прскалка (ко оние за стакло чистење средствата) со вода за место весник или удар. Така што почне ли да каса прскалката :) па ќе видиш дали има ефект.
Иначе тек сега ти почнуваат проблеми ќе менува заби, до кај 7-8 месеци машина за гризење ќе биде
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
8.077
Поени од реакции
12.653
Само толку бе?:icon_lol:
... јас се потрудив со некој линк, ниту лајкче не даде, не дека ми треба ама барем така знам дека нешто си прочитал од изнесеното, а ти бараш уште? :toe:
 
На врв Bottom