Драматичен пад на наталитет во Европа и Балкан

Член од
25 март 2011
Мислења
7
Поени од реакции
3
Каде се шансите за повреди/гинење поголеми?
Еве јас можам да ти направам споредба бидејќи имам работено на градилишта, и на секакви терени, и исто во канцеларија.
Надвор те врне дожд, сонце 40 степени на лето, зима минусни температури, а во многу ситуации сум бил сведок на повреди на луѓе кои после тоа останувале искршени со месеци во кревет, и дури инвалиди. Колку доктори си слушнала дека останале инвалиди поради повреда на работно место?
Колку жени имаш сретнато да работат на позиции ризични по живот?
Во канцеларија освен психички замор, и проблеми врз кичмата поради долготрајното седење речиси и да немаш друга мака.


3 комада за да фатам субвенции од Грујо, пред 25 сите.

Се пишав шипо и сум на државно, ништо не работам, ти?
Автоматски споено мислење:


Првично пари, секундарна живеење надвор од реалност.
Сите очекуваат живот како од инстаграм, а реалноста е дека не можат да си дозволат ни 100 пати полошо од тоа.
Очекуваат дека ќе сретнат некој модел, а се погрди од Гаргамел и тн.
Океј, значи немаш деца ама ги осудуваш другите што немаат.
I rest my case.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.868
Поени од реакции
35.672
Океј, значи немаш деца ама ги осудуваш другите што немаат.
I rest my case.
Каде прочита дека ги осудувам? Само констатирам, воопшто не ме интересира дали имаат и дали сакаат да имаат.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.441
Поени од реакции
5.937
tldr, od moj aspekt i moja gledna tocka, jas licno izbegavam da pravam deca radi pari, finansiska sostojba.

da, ke recete porano babi dedovci nemale mnogu, no imale zemja se rabotelo, im trebalo par race pa praele deca ko kinezi.

sega izbegavame, shparame, sakame da vidime eden kup stvari shto ni gi pruzi internetot i ni dava prostor da gi dzirneme, site tezneeme kon toa da proziveeme shto e mozno poveke.

znaci, kesh, finansii, i odolgovlekuvanje i nadez da se proseta i vidi svetot shto e mozno poveke.

sakam prven da resam stanbeno prasanje, a gledam so obicna plata deka ne mozam, iako i dvajcata sme vraboteni so okej mesecen prihod, ali celo vreme ima precki i izdatoci.

ziveam vo grad shto vekje site rabotat, a onie shto ne rabotat regular job zarabotuvaat na net x10-x25 mesecno od nekoja si prosecna plata vo mkd, i obicno tie imaat po 2-3 deca veke.

nekoj ke rece - zemi kredit, site zimaat. Ako zemam 50-60k evra kredit za stan, dusa ke mi se trese da ne ostanam bez rabota i od site strani si sardisan, i treba da si bezgrizen za da fanes da klepas deca u takva situacija. A noa grupana na fb pa i temava na kajgana za anksioznost polni i polni strani...
Па добро бе,не може со сопруга да се шета? Нема ништо поубаво од патување со сопруга, прегрнати во бус или авион ќе заспиеме во прегратка, па цигарче на пауза и назад во сон, делење на слушалки од телефон за слушање мп-3 една таа една јас, сериозно не разбирам како тоа со бракот се прекинува шетање? Освен извесен период во трето тромесечје на бременост и пост породилен период, може да се патува, ако веќе тоа е цел.
На друга тема кажав дека има феноменални места низ Балкан, не мора да се оди Ибица или Сен Тропе. Спомените никогаш нема да избледат.

За еден роденден ја однесов до оној изгорениот хотел Европа на Преспа, нешто беше како временска капсула од времето на Југославија само со мртви пацови насекаде и нивни измет, а пошто сме донекаде Југоносталгичари (не во политичка смисла) таа беше пресреќна, си најдовме некои ситници, едно радио касетофон или што беше па филџани за кафе со Вучко од ЗОИ Сарајево 1984... Знам дека сака жанр дистопија па ми текна дека има баш такво место како Припјат баш блиску до нас. Се искачивме на последен кат, таму и дадов една ружа (не беше црна :icon_lol:) направи таа куп фотки и селфи, неколку сочни бакнежи и прегратки, останавме некои пола саат и се вративме назад.
Настрана што и РМ има многу убави места кои се underrated.

Во нешто си во право, стамбеното прашање е критично во РМ, ние имавме среќа во тој поглед,огромна среќа.

Дали е уште жив чоеков? Одамна не сум го видела. А имав прилика ја ко провинцијалка да го запознаам на многу неубав начин. :D
Автоматски споено мислење:


Ќе ти пишам рефератче ко ќе се вклучам од компјутер.
Имал фејсбук профил сега :pos:
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.016
Поени од реакции
9.697
Па добро бе,не може со сопруга да се шета? Нема ништо поубаво од патување со сопруга, прегрнати во бус или авион ќе заспиеме во прегратка, па цигарче на пауза и назад во сон, делење на слушалки од телефон за слушање мп-3 една таа една јас, сериозно не разбирам како тоа со бракот се прекинува шетање? Освен извесен период во трето тромесечје на бременост и пост породилен период, може да се патува, ако веќе тоа е цел.
На друга тема кажав дека има феноменални места низ Балкан, не мора да се оди Ибица или Сен Тропе. Спомените никогаш нема да избледат.

За еден роденден ја однесов до оној изгорениот хотел Европа на Преспа, нешто беше како временска капсула од времето на Југославија само со мртви пацови насекаде и нивни измет, а пошто сме донекаде Југоносталгичари (не во политичка смисла) таа беше пресреќна, си најдовме некои ситници, едно радио касетофон или што беше па филџани за кафе со Вучко од ЗОИ Сарајево 1984... Знам дека сака жанр дистопија па ми текна дека има баш такво место како Припјат баш блиску до нас. Се искачивме на последен кат, таму и дадов една ружа (не беше црна :icon_lol:) направи таа куп фотки и селфи, неколку сочни бакнежи и прегратки, останавме некои пола саат и се вративме назад.
Настрана што и РМ има многу убави места кои се underrated.

Во нешто си во право, стамбеното прашање е критично во РМ, ние имавме среќа во тој поглед,огромна среќа.



Имал фејсбук профил сега :pos:
Извини вака, не мораш да ми одговориш, но кога те читам, мислам дека сте тазе венчани со жената.
Колку години сте во брак?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Последниве децении постои еден тренд во Европа и Далечниот исток а тоа е драматичен пад на наталитетот.
Кога студирав, просекот беше 1,4- 1,6 деца! Причината за падот на наталитетот не е само во пролонгирањето на бракот до крајна инстанца поради решавањето на финансиските прашања, станбените и кариеризмот, туку и поради зголемиот број на абортуси. Последниот проблем е доста сериозен и треба да му се посвети многу внимание, па и да се донесат непопуларни политички одлуки, како враќање на старото законско правило каде абортусот беше дозволен до првиот триместар, а сега е вториот цели 6 месеци!)! Треба развивање на општествената свест дека станува збор за човечко суштество, со свои права (како право на живот), но и должности (така, неродено, но зачнато, дете може да должи и даноци затоа што може да се јави како наследник, а се наследуваат и правата, но и обврските)! Да, капитализмот е суров! :noze:
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.441
Поени од реакции
5.937
Извини вака, не мораш да ми одговориш, но кога те читам, мислам дека сте тазе венчани со жената.
Колку години сте во брак?
Релативно тазе, еден олимписки циклус мање више. Не е најтазе пошто се затрескавме на стари годиње и се понашавме како седмооделенци :icon_mrgr: Како вчера да беше.
Има и причина зошто испадна така како што испадна ама тоа е долга и широка и не е за на форум.
Порано лупав бидалаштини дека бракот бил небитно парче хартија ова она, што ќе ми е тоа ама кога тоа станува опиплива ситуација човек сфаќа какви глупости сум тресел. Денес не сум нешто особено паметен ама коа имав 18-25 бев тотален дебил :pos:срам ме фаќа сега што глупештини имам правено.
Бракот е заедница помеѓу мажот и жената пред Бог, во Негова милост и љубов се наоѓаат две души кои се пресреќни имајќи се и основајќи семејство.

А ти си во брак или не?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.016
Поени од реакции
9.697
Релативно тазе, еден олимписки циклус мање више. Не е најтазе пошто се затрескавме на стари годиње и се понашавме како седмооделенци :icon_mrgr: Како вчера да беше.
Има и причина зошто испадна така како што испадна ама тоа е долга и широка и не е за на форум.
Порано лупав бидалаштини дека бракот бил небитно парче хартија ова она, што ќе ми е тоа ама кога тоа станува опиплива ситуација човек сфаќа какви глупости сум тресел. Денес не сум нешто особено паметен ама коа имав 18-25 бев тотален дебил :pos:срам ме фаќа сега што глупештини имам правено.
Бракот е заедница помеѓу мажот и жената пред Бог, во Негова милост и љубов се наоѓаат две души кои се пресреќни имајќи се и основајќи семејство.

А ти си во брак или не?
Да, долго време и имам деца, фала му на Бога :)
 
Ф

Флеш

Гостин
сфе то криво је Инстаграм/Фејсбук ... Од коа жените почнаа да користат социјални мрежи,станаа премногу емпаципирани .... После као да правиме деца ,коа е у веце 4 саати и се слика ....
 
Член од
25 март 2011
Мислења
7
Поени од реакции
3
Каде прочита дека ги осудувам? Само констатирам, воопшто не ме интересира дали имаат и дали сакаат да имаат.
Констатираше дека причина за пад на наталитетот е меѓу другото и губење време со факултети, па ме интересираше дали и ти така си го губиш времето или почна со создавање потомство на 19 год?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.868
Поени од реакции
35.672
Констатираше дека причина за пад на наталитетот е меѓу другото и губење време со факултети, па ме интересираше дали и ти така си го губиш времето или почна со создавање потомство на 19 год?
Со моменталниот концепт на факултетите, и кој се запишува таму, дефинитивно за најголемиот дел е губење на време и пари.
Грубо, 70% од тие што се запишаа на факултет немаат капацитет за високо образование, и никогаш нема да го употребат. Пак работат работи кои се за со средно образование, само што овој пат се полесни за неколку илјади евра, и неколку години џабе потрошен живот.
 
Член од
25 март 2011
Мислења
7
Поени од реакции
3
Со моменталниот концепт на факултетите, и кој се запишува таму, дефинитивно за најголемиот дел е губење на време и пари.
Грубо, 70% од тие што се запишаа на факултет немаат капацитет за високо образование, и никогаш нема да го употребат. Пак работат работи кои се за со средно образование, само што овој пат се полесни за неколку илјади евра, и неколку години џабе потрошен живот.
А кој си ти да одредуваш кој треба да студира а кој треба да создава потомство ?
И ако некој не студира не значи дека треба да има деца на 19 го зашто ти така мислиш.
Ако си толку загрижен за опстанокот на белата раса требало ти да се жртвуваш за таа кауза, не да очекуваш некој друг да го направи тоа.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.101
Поени од реакции
21.749
Ова не го очекував од тебе. Ти, интелектуалец, со вакви примитивистички размислувања.

И не знам зошто жените ги поистоветувате со лесна работа. Умствената и интелектуалната работа е најтешка. Да можеше секој ќе беше судија, професор, доктор, архитект, инжинер....едноставно не ти е океј муабетов.
Ti be cupe nemas bereno tutun vo 4 sabajle ,se nemas pentereno po skelinja na zeskoto, ja nemas paseno stokata po ridojte pa zatoa gi mesas rabotite.
Da go imas toa makar ednas praveno vo zivotot ke pravese razlika pomegju teska fizicka rabota i mentalnite gimnastiki sto ti gi dozivuvas kako epten teski i zamorni .
Najverojatno potesko od lajca nemas ni krenato vo zivotot.
P.s Jas ne sum intelektualec pa prema toa site opcii se vo igra :sneaky: .
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.868
Поени од реакции
35.672
А кој си ти да одредуваш кој треба да студира а кој треба да создава потомство ?
И ако некој не студира не значи дека треба да има деца на 19 го зашто ти така мислиш.
Ако си толку загрижен за опстанокот на белата раса требало ти да се жртвуваш за таа кауза, не да очекуваш некој друг да го направи тоа.
Ај пак, ме заболе дали ќе прават потомство, и дали ќе се продолжи белата раса, генерално не ме интересира ни дали ќе постои планетата за 1 век од сега.

Да, ме интересира кој треба да студира, особено што дипломи зедоа идиоти кој не знаат да се потпишат, и се пикнати на работа во државни институции на мој грб, т.е од мојот данок.

Ti be cupe nemas bereno tutun vo 4 sabajle ,se nemas pentereno po skelinja na zeskoto, ja nemas paseno stokata po ridojte pa zatoa gi mesas rabotite.
Владе тоа во 4:30 тие со помалку тутун :D Во мојто село станувавме во 2:30 за на тутун, во 3 веќе бевме во нива, и со машиниве со касетки дремевме до 11-12 таму (додека да товариш, да се спакуваш), и во 4 попладне втора тура се до 8 вечер.
А пак ноќно наводнување и до гуша во вода, дење те вари, ноќе комарците те прават партал...
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.101
Поени од реакции
21.749
Владе тоа во 4:30 тие со помалку тутун :D Во мојто село станувавме во 2:30 за на тутун, во 3 веќе бевме во нива, и со машиве со касетки дремевме до 11-12 таму (додека да товариш, да се спакуваш).
А пак ноќно наводнување и до гуша во вода, дење те вари, ноќе комарците те прават партал..
Nema vrska, toa ne e tesko. Ova doktorkata sto kazuva, e toa e tesko.
Tuku vaka si se mislam, oti be koga ke gi osudeja nekoi na teska fizicka robija ne gi terale vo zatvor da citaat knigi, da gi macat, dusata da im ja vadat tuku gi terale da delkaat kaldrma vo nekoj kamenolom :cautious: .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom