Драматичен пад на наталитет во Европа и Балкан

Член од
25 март 2011
Мислења
7
Поени од реакции
3
Ај пак, ме заболе дали ќе прават потомство, и дали ќе се продолжи белата раса, генерално не ме интересира ни дали ќе постои планетата за 1 век од сега.

Да, ме интересира кој треба да студира, особено што дипломи зедоа идиоти кој не знаат да се потпишат, и се пикнати на работа во државни институции на мој грб, т.е од мојот данок.
Па што дискутираш тогаш на тема за драматичниот пад на наталитетот, споделувај ги твоите мисли на тема за тоа кој треба да студира и за паразити во администрација.
Едно со друго нема врска.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.659
Тоа е, декаденција... еден ден во иднината ќе се читаат овие работи за кои нè предупредувавте вие но никој не ве сфаќаше сериознооооо :anco:
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Не гледам проблем во намалување на наталитетот, дури тоа е корисно за планетата Земја, да сме помалку.

Луѓето стануваат се` повеќе самосвесни, па пред да направат таква одлука, размислуваат и вагаат опции, за разлика од порано кога ми се чини дека повеќе живееле ко во лер, онака терање на животот колку да се тера, идентично на сите други. Сега има многу повеќе излегување од "нормите", за разлика од порано кога биле ептен ставени во калап. И сега се премногу луѓе без никакво свое јас, ама барем се форсира индивидуализмот и различностите, па тоа е добро, за да се сменат некои стари навики.

Во ред е луѓето да прават како што сакаат да прават, да им дозволиме.

That being said, го имам приметено трендот на социјалните мрежи, кога шетаат низ светот, идат по одмори, а пари за деца јок. Тоа лично не ми е ОК. Искуства од патувања може секогаш да се имаат. Не сакам да ми биде досадно на 40,50,60 години кога би била расположена за шетање. Нормално, ако имам услови.

Е сега пари за стан не се прават туку-така, па година, две, три, пет не прават голема разлика во заштедата за стан. Така да, не сум за да се чека да се заштеди за стан, освен ако партнерите се млади и имаат стварно големи плати. Секако зависи од ситуација, многу е погодно да биде ваш станот каде што ќе имате деца и да си го приспособите токму онака како што ви треба за најлесно да ги исчувате. Тука влага распоред на соби, греење/ладење, babyproofing, се`, затоа што огромна разлика може да направат самите услови за живот со тоа како ќе се справите со родителството.

Али не е пресудно. Сепак, родителството има најголема врска со самата психичка сила и спремност на луѓето, па нормално, најбитно е како некој се чувствува. Прилично е исцрпувачки да се биде родител без помош од баби/дедовци и во трула држава како оваа. За среќа знаев колку е тешко зошто следев многу инстаграм страни каде што мајки цело време се жалат за се`, и јасно ми беше во што се впуштам. Странски инстаграми, нормално не нашиве, што се скроз фејк со positive vibes.

Јас се запрашав неколку работи кога размислував за дете:

- Дали месечните трошоци + трошоци за дете одговараат на нашите плати или треба др работи да бараме?
- Дали имам доволна заштеда за да се спремам за имање прво дете (количка, трансптер, алишта, креветче, пораѓање) ?
- Дали нивото на стрес и обврски на работа ми дозволуваат да истерам бременост таму?
- Кога е најдобар период да имам дете, со оглед на бројот на деца што сакам да го имам и разликата во години меѓу нив?

Друга замерка, имам впечаток дека некои луѓе премногу се фокусираат на тоа да бидат "подготвени", што после доколку сакаат две или повеќе деца, испаѓа дека требало да бидат ПРЕМНОГУ подготвени, пошто е ептен тешко да се имаат деца едно по друго.

Мене логиката ми беше дека подобро е да почнам "порано", иако не се чувствував пре-подготвено, за да ја имам опцијата да почекам меѓу имањето прво и второ дете. Сепак секој си ја знае ситуацијата во која се наоѓа. Ако имав ептен поддржувачка мајка во пензија, можеби и ќе чекав уште, па потоа ќе имав две деца едно по друго. Но тоа би било во идеални услови. Мене всушност тоа и ми беше најголемиот стрес кога размислував за имањето деца, како да се поделам себе на два дела за да одговорам на потребите на две деца, на пример. Така да, секој си се познава себе најдобро. И така и е, сега не ни помислувам на второ, иако во идеалните услови што ги пишав, ќе ми беше во стомак. Моментално ептен ми одговара што не МОРАМ да се оптоварувам со прашањето за второ дете, што ќе беше ситуација доколку имав повеќе години.

Еве и да испадне така, сепак не е крај на светот и тоа, да се имаат повеќе години и да се има/ат дете/деца подоцна во животот. Така да не го осудувам тоа воопшто, иако може на моменти така делуваше во постов. Кажувам дека тоа би ми донело повеќе стрес и грижи, но ако така се наместеа/наместат коцките, тоа е тоа. Дури и да останам само со едно дете, ОК ми е и тоа, едноставно се` би дала за него и сум веќе преблагодарна.

Иначе ако идам по лер, по паметот на другите луѓе, веројатно ќе требаше сега да имам второ. Но, пак ќе кажам, секој себе си се знае најдобро и си знае што одговара највеќе за својот живот. Знам до кај ми се границите на издржливост, психички и физички. Веќе ми се на граница и сега. :)

Забегав, но муабетот ми беше, ОК е, нека си паѓа наталитетот, така си е насекаде во светот.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.398
Поени од реакции
35.945
...според мене главен проблем на пад на наталитетот е ,,љубовта",

...во денешно време со брзиот технолошки развој човекот ги губи емоциите, веќе не се заљубува или сосема тешко се заљубува, све е вештачко со сила и глумење лудило, со сила убајна не бива, а најмалку правење деца,
...децата никогаш не можат да се планираат тие кога ќе дојдат, ќе дојдат, без разлика на социјален, економски и образовен статус, единствен промотор е заедничка поврзаност која се вика ,,љубов", кога е присутна ,,љубовта" планира и ја има ситуацијата во раце, ни сакам ни несакам, не те прашува!

... денес многу ретко вистински се заљубуваат и женските и мушките, све нешто се глуми Хај Фај заљубеност, но не и она вистинска која ќе те натера веднаш да се венчаш и веднаш веќе потомок на пат!

...све нешто кашаво денес, не се знае што сакаат младите, сакам , па не сакам, наааа куц куц на дрво за љубов, абер се нема!

...нема љубов, нема наталитет- точка!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.268
Поени од реакции
40.042
...според мене главен проблем на пад на наталитетот е ,,љубовта",

...во денешно време со брзиот технолошки развој човекот ги губи емоциите, веќе не се заљубува или сосема тешко се заљубува, све е вештачко со сила и глумење лудило, со сила убајна не бива, а најмалку правење деца,
...децата никогаш не можат да се планираат тие кога ќе дојдат, ќе дојдат, без разлика на социјален, економски и образовен статус, единствен промотор е заедничка поврзаност која се вика ,,љубов", кога е присутна ,,љубовта" планира и ја има ситуацијата во раце, ни сакам ни несакам, не те прашува!

... денес многу ретко вистински се заљубуваат и женските и мушките, све нешто се глуми Хај Фај заљубеност, но не и она вистинска која ќе те натера веднаш да се венчаш и веднаш веќе потомок на пат!
...све нешто кашаво денес, не се знае што сакаат младите, сакам , па не сакам, наааа куц куц на дрво за љубов, абер се нема!
...нема љубов, нема наталитет- точка!
која црна љубов имало пред 50 години? Сите бракови биле договорени и пукале жените по 10 деца. Сега со љубов со молење, лингурење едно дете да извадат едвај, и тоа со мука. Не е до љубовта, проблемот е во вас.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
469
Поени од реакции
876
Да можев да го вратам времето никогаш немаше да запишам факултет или слично него уште средно ќе го прекинев и ќе се женев на 18. ама мислев дека сум многу паметен, а уствари сум бил најглуп...
Реално секој факултет освен ај ти е изгубено време од животот.
И после како што напишаа некои времето врви, после тоа си стар и немаш сила за деца...
Кариера е најголемата превара, ќе ти ја вадат душата дури да најдат некоја понов од тебе и ќе те шутнат.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.398
Поени од реакции
35.945
која црна љубов имало пред 50 години? Сите бракови биле договорени и пукале жените по 10 деца. Сега со љубов со молење, лингурење едно дете да извадат едвај, и тоа со мука. Не е до љубовта, проблемот е во вас.
...па сеа додај барем 100 години да биде поубедливо за сите договорени бракови, а и со свеќа во темница не се седело, ниту Тв или друга занимација по темница освен правење деца,

...ене го комшијата не излегува од обложувалница, а навечер седи како вампир пополнува спортска и лупа по ѕидот, а комшивката на трети спие до пладне, па цел ден нешто педикир и масажи,

...тој ут сам, таа утка сама, никад нема да се сретнат и да се спојат, а и да се случи тоа за една вечер и толку, без емоции без љубов, без потреба за нешто посериозно што ќе се круниса со детенце!
 
Член од
30 април 2022
Мислења
248
Поени од реакции
347
која црна љубов имало пред 50 години? Сите бракови биле договорени и пукале жените по 10 деца. Сега со љубов со молење, лингурење едно дете да извадат едвај, и тоа со мука. Не е до љубовта, проблемот е во вас.
Ne e do niv, do isfeminiziranite maski e. Ste zaboravile koj ja vodi igrata koj e lovecot a koj plenot. Old skul be momce ne instagrami fb mb da i pisam pa sto da i pisam. Ebago sto tolku se plasite, zenite se ednostavni kako nas. Tie virtuelni princezi se topat na muabet vo zivo da si znaete.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.268
Поени од реакции
40.042
Ne e do niv, do isfeminiziranite maski e. Ste zaboravile koj ja vodi igrata koj e lovecot a koj plenot. Old skul be momce ne instagrami fb mb da i pisam pa sto da i pisam. Ebago sto tolku se plasite, zenite se ednostavni kako nas. Tie virtuelni princezi se topat na muabet vo zivo da si znaete.
кажи еве некој совет ти како ПУА играч. По семафори ги бркаш или по паркови?
 
Член од
30 април 2022
Мислења
248
Поени од реакции
347
Да можев да го вратам времето никогаш немаше да запишам факултет или слично него уште средно ќе го прекинев и ќе се женев на 18. ама мислев дека сум многу паметен, а уствари сум бил најглуп...
Реално секој факултет освен ај ти е изгубено време од животот.
И после како што напишаа некои времето врви, после тоа си стар и немаш сила за деца...
Кариера е најголемата превара, ќе ти ја вадат душата дури да најдат некоја понов од тебе и ќе те шутнат.
Izvini ama epten loso razmisluvas. Nisto sto si naucil vo zivotot ne e izgubeno vreme. Kolkav si ti? Luge na 40 god imaat deca im se raduvaat, za takva srekja nikogas ne si star.
Автоматски споено мислење:

кажи еве некој совет ти како ПУА играч. По семафори ги бркаш или по паркови?
Strikno na semafori so ortoma gi lovam. Po parkovi mnogu trcaat.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.780
Поени од реакции
18.389
Проблемот е во нешто друго а тоа е што со остатокот на животот?
Жените имаат некои 6-9 години подолг животен век на ове простори, така да жена од 35 години има уште половина век пред неа, што ќе прави на 45 на 55 на 65, ќе се шлае низ кафиќи, ќе се забавља, ќе гради кариера во некое осигурувачко друштво во светот на бирократијата а секоја вечер ќе си легнува сама.
И така половина век, самотија.
Настрана што поголем дел од другарки ќе се омажат и ќе имаат барем едно дете со што и дотогашните навики ќе се изменат.
Имам еден трагичен пример со наша роднина која има 57 години, паметам кога доаѓаше во 90-ти кај нас имаше некои 36-37 тогаш, необично привлечна жена но не знам како и зошто никогаш не се омажи иако имаше неколку долго врски, сега изгледот и сексипилот го нема, зема цела шака лекови што за нерви што за остали проблеми, сама е, ни куче ни маче, ни дете, секој ден се буди сама, не можев да сфатам како таква образувана паметна и атрактивна жена да остане сама ближејќи се до 60 години. Пред некоја година кога се сретнавме на свадба на роџаци нешто начнав муабет дека ќе се женам па да планира да ми дојде на свадба а таа наместо да се насмее и се насолзија очи, језиво...

Среќа што ни јас ни мојата подобра половина неаме никакви општествени амбиции инаку ќе бевме сами ден денес.

А некако е себично кога човек го добил најголемиот дар што постои а тоа е дарот на живот како човек, единствено битие во соларен систем кое е свесно за самото себе, да не пружи таква можност со правење, раѓање и раснење на потомство. Зошто со личноста која ја сака човек повеќе од самиот себе да не се обиде да има детенце, секако ќе расне во фамилија полна со љубов, сосема реална љубов произлезена од трагични обострани околности, љубов родена во најбезвезно место за такви емоции но ете, никогаш не се знае.

Респект за тоа дека сакаш да имаш деца, а за зетот,верувај кога ќе го најдеш ако за брзо време се фатиш себе си во помисла како би било во брак со него, тоа е најсигурен знак за долготрајна љубов.
Може сум претерано емотивна, сентиментална и сензибилна особа па необично многу ми значи фактот што постои жена која преку потомството дели ДНК со мене, човек што беше со една нога во гроб, исто како и таа. Уште ако е нормален и ментално стабилен, џек пот. Многу жени па и мажи мислат дека зад наредно ќоше ги чека Бред Пит или Анџелна Џоли па не се задоволни со својата врска која реално е сосема во ред.

Понекогаш сакам да изнапишам на овој анонимен форум за сето тоа, можеби некои ќе извлечат поука ама ми е срам некако :unsure:

Единствено ми е жал што не ја запознав многу порано, во секој случај ќе имавме повеќе деца од државниот просек :angel:
Автоматски споено мислење:



Е ова не можам да го сфатам, како се станува спремен за имање деца, кои се тие параметри кои треба да се исполнат за да поединец биде спремен за дете?
Автоматски споено мислење:

Прилично е важна поделбата на задолженијата. Ако сопруга е подобра во нешто, тогаш тоа треба да и се препушти. Јас на пример виткам по 20-25 цигари навечер за да имаме за нареден ден, пошто пушиме голден вирџинија со америкен авијатор мх мх мх......утринскиот ритуал обично го правам јас, таа пример знае повеќе за пеглање па така :angel: Чистење на лавабоа ни кујна и вецеа го правам јас со жица и абразивна паста заедно со чистење садови од бигор и отнување на цевки од бигор, секој си има своја специјалност така да се каже и засега функционира прекрасно.
Автоматски споено мислење:



Никогаш немало такво нешто. Моногамијата настанала поради смртноста и долгогодишните последици као резултат на СПБ. Концептот кој денес се нарекува атомско семејство имс зачетоци уште во неолит.
Имено, две деца при некаква опасност, машкото дете го зема на грб таткото, женското мајката и бежанија :angel:
Немајќи никаква контрацепција ако се ебеле цело време ќе имало бум на популација но ништо од тоа, дури имало периоди кога човештвото било во опасност да исчезне,еден период пред 80К години на светот имало околу 6000 хомо-сапиенс-сапиенс (Шест илјади!).
Тешки глупости. Постојат луѓе кои едноставно не уживаат во друштво на други луѓе и порадо ја прифаќаат самотијата. Или за да максимално се исполнат критеиуми на квалитетно изживеан живот треба да ги сведеме работите само на секс, јадење, пиење, шетање по одмори и потомство?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.895
Поени од реакции
35.736
Па што дискутираш тогаш на тема за драматичниот пад на наталитетот, споделувај ги твоите мисли на тема за тоа кој треба да студира и за паразити во администрација.
Едно со друго нема врска.
Ако не те бендисува што пишувам може да ме игнорираш, ваљда ја знаеш опцијата од претходните акаунти.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.133
Поени од реакции
15.979
Majka mi stana podnosliva osoba I roditel otkoa vleze vo klimaks.
Ke bev porazlicna osoba I ke imavme sigurno podobra vrska ako me rodela na 40 godini, bar nemase celo detstvo da go pamtam so strav I kup anksioznosti.

Luge so imale ok odnosi doma, posebno so majkite, sakaat deca I po moe viduvanje okolu mene, gi praat porano.
Nie drugite nejkeme deca, ne ni vo priroda denes da se topime na fotka od bebe, bar duri ne si gi resime nasite problemi.
Za mene licno, nikogas ne bi imala deca ako sum single I bez partner, ja neam taa zelba po sekoja cena da stanam roditel.
No, bidejki maz mi bi bil fantasticen roditel, ne bi ni ja uskratila moznosta za roditelstvo, definitivno ne gleam vo idnina vo taa uloga.

Da gi prasuvav drugite, dosea dve deca ke trebase da iam, mislam zaso vleguvas vo brak ako ne za deca da imas za godina dena max. Ne deka ne prasuvaat, pa I si komentiraat deka sig iame problemi neso, no nivnoto mislenje za mene so go imaat ne e moja rabota.
Ne se objasnuvam na taa tema, zaso isto I toa ne e nivna rabota.
 

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.456
Поени од реакции
3.186
кога го читам типчево како збори само за еден пар ми паѓа на ум

Овој мсје Плевнеш најмногу ме асоцира на Византиецот ама тоа е веќе друга тема-како ги замислувате членовите на кајгана...:coffee:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.915
Поени од реакции
17.730
Не гледам проблем во намалување на наталитетот, дури тоа е корисно за планетата Земја, да сме помалку.
Проблемот со намалување на наталитетот е што не паѓа подеднакво насегде низ планетата. Технички популацијата се зголемува, така да намалувањето во Европа или Балканот не игра никаква улога за планетата.

Затоа има и вакви теми, каде се меша во туѓи животи и одлуки. Бидејки луѓето се осеќаат директно загрозени. Никој не му е гајле ако наталитетот во Африка опаѓа, меѓутоа намалувањето кај нас ќе си донесе политички и економски последици.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom