Драматичен пад на наталитет во Европа и Балкан

Член од
13 април 2021
Мислења
3.249
Поени од реакции
10.878
Јас сум само реалист и читам податоци, а тие го покажуваат тоа што ти го пишав погоре.

Сигурно е тешка интелектуалната работа, особено ако е само 40 часови неделно ;)
Тркни на градилишта или во рудник да им кажеш колку е тешка интелектуалната работа, и пробај да поработиш една недела таму, па ќе разговараме што е тешка работа.
Јас не сум таа што омаловажува нечија професија и ја дели на машка или женска.

Ти си тој што вели дека женските професии биле лесни и ги ставаш на кантар. Секоја професија си има своја тежина, предности и мани. И не може да ми кажеш дека жена неврохируг има лесна професија. Или еве жена рудар. Или тоа се машки професии?

Кои се машки, а кои се женски професии? Кои се тешки, а кои се лесни професии?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.441
Поени од реакции
5.937
Можеби најдобра ситуација дека еден брак ќе трае долго време е совпаѓање на карактерните црти кај мажот и жената. Пример маж кој одвај чека да се навреди, како на готовс е цело време и одвај чека и најмала можност за да се осети увреден со прашања од типот "cela vecer go merkase bracet mi heheh znam ja sto zmija si tiiiii " као кажано на шала а уствари тешка параноја.
Или нејзино "sto e bre sakas da kazes deka sum debela aaaa?" и отишо воз у кукуруз :angel:
Или ако слуша турбо-фолк, тоа е крај, спуштај завеса :icon_lol:

Друга битна ситуација од искуство, никогаш ама баш никогаш не го земајте партнерот здраво за готово како нешто кое ви припаѓа по дифолт пошто ете постоите и ви следи жена или маж.
Не заборавајте родендени, имендени, годишнини, не треба да се претерува нешто уау ама спонтан и убав гест, песна од Дејвид Боуви на која двајцата прегрнати ќе играте во кујна оставајќи све дур трае песната, тоа е нешто кое не можат да го купат ниту најбогатите на светот.
Момент кога детето ќе ви каже "мамо, тато, вие сте најдобри мама и тато од сите" и уште милион навидум ситници кои не би ги менувал за ништо под сводот небесен.

Не знам кои се причините за драматичниот пораст на разводи, па никогаш не сум бил толку среќен, фокусиран и исполнет откако стапив во брак, здравствената состојба be damned. Има некоја чудна состојба каде луѓе мислат дека ќе живеат по 1000 години па ајде има време за све.
 
Член од
25 март 2011
Мислења
7
Поени од реакции
3
Јас сум само реалист и читам податоци, а тие го покажуваат тоа што ти го пишав погоре.

Сигурно е тешка интелектуалната работа, особено ако е само 40 часови неделно ;)
Тркни на градилишта или во рудник да им кажеш колку е тешка интелектуалната работа, и пробај да поработиш една недела таму, па ќе разговараме што е тешка работа.
Колку деца имаш ти и на колку години ги доби?
И дали работиш во рудник или интелектуална работа?
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.249
Поени од реакции
10.878
Можеби најдобра ситуација дека еден брак ќе трае долго време е совпаѓање на карактерните црти кај мажот и жената. Пример маж кој одвај чека да се навреди, како на готовс е цело време и одвај чека и најмала можност за да се осети увреден со прашања од типот "cela vecer go merkase bracet mi heheh znam ja sto zmija si tiiiii " као кажано на шала а уствари тешка параноја.
Или нејзино "sto e bre sakas da kazes deka sum debela aaaa?" и отишо воз у кукуруз :angel:
Или ако слуша турбо-фолк, тоа е крај, спуштај завеса :icon_lol:

Друга битна ситуација од искуство, никогаш ама баш никогаш не го земајте партнерот здраво за готово како нешто кое ви припаѓа по дифолт пошто ете постоите и ви следи жена или маж.
Не заборавајте родендени, имендени, годишнини, не треба да се претерува нешто уау ама спонтан и убав гест, песна од Дејвид Боуви на која двајцата прегрнати ќе играте во кујна оставајќи све дур трае песната, тоа е нешто кое не можат да го купат ниту најбогатите на светот.
Момент кога детето ќе ви каже "мамо, тато, вие сте најдобри мама и тато од сите" и уште милион навидум ситници кои не би ги менувал за ништо под сводот небесен.

Не знам кои се причините за драматичниот пораст на разводи, па никогаш не сум толку среќен, фокусиран и исполнет откако стапив во брак, здравствената состојба be damned. Има некоја чудна состојба каде луѓе мислат дека ќе живеат по 1000 години па ајде има време за све.
Зошто не ми се јавуваш, па 828281 пати сум те барал телефонски? Зошто ме игнорираш? А ти само не си го слушнал телефонот.

Ти имаш дечко, нема зошто со другарките да пиеш кафе. Другари не смееш да имаш!

Ти имаш девојка, заборави на искачање со другари. Другарки не!

Веројатно посесивност, комплекс од пониска вредност, ниска самодоверба, незрелост, не знам, све тоа замешало прсти, чашата е преполна и почнува веќе да се излева. И веројатно сплет на околности го одолговлекуваат таквото измачување па често пати таквите некомпатибилни врски завршуваат со неславни бракови.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.868
Поени од реакции
35.674
Јас не сум таа што омаловажува нечија професија и ја дели на машка или женска.

Ти си тој што вели дека женските професии биле лесни и ги ставаш на кантар. Секоја професија си има своја тежина, предности и мани. И не може да ми кажеш дека жена неврохируг има лесна професија. Или еве жена рудар. Или тоа се машки професии?

Кои се машки, а кои се женски професии? Кои се тешки, а кои се лесни професии?
Каде се шансите за повреди/гинење поголеми?
Еве јас можам да ти направам споредба бидејќи имам работено на градилишта, и на секакви терени, и исто во канцеларија.
Надвор те врне дожд, сонце 40 степени на лето, зима минусни температури, а во многу ситуации сум бил сведок на повреди на луѓе кои после тоа останувале искршени со месеци во кревет, и дури инвалиди. Колку доктори си слушнала дека останале инвалиди поради повреда на работно место?
Колку жени имаш сретнато да работат на позиции ризични по живот?
Во канцеларија освен психички замор, и проблеми врз кичмата поради долготрајното седење речиси и да немаш друга мака.

Колку деца имаш ти и на колку години ги доби?
И дали работиш во рудник или интелектуална работа?
3 комада за да фатам субвенции од Грујо, пред 25 сите.

Се пишав шипо и сум на државно, ништо не работам, ти?
Автоматски споено мислење:

Не знам кои се причините за драматичниот пораст на разводи, па никогаш не сум бил толку среќен, фокусиран и исполнет откако стапив во брак, здравствената состојба be damned. Има некоја чудна состојба каде луѓе мислат дека ќе живеат по 1000 години па ајде има време за све.
Првично пари, секундарна живеење надвор од реалност.
Сите очекуваат живот како од инстаграм, а реалноста е дека не можат да си дозволат ни 100 пати полошо од тоа.
Очекуваат дека ќе сретнат некој модел, а се погрди од Гаргамел и тн.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.249
Поени од реакции
10.878
Каде се шансите за повреди/гинење поголеми?
Еве јас можам да ти направам споредба бидејќи имам работено на градилишта, и на секакви терени, и исто во канцеларија.
Надвор те врне дожд, сонце 40 степени на лето, зима минусни температури, а во многу ситуации сум бил сведок на повреди на луѓе кои после тоа останувале искршени со месеци во кревет, и дури инвалиди. Колку доктори си слушнала дека останале инвалиди поради повреда на работно место?
Колку жени имаш сретнато да работат на позиции ризични по живот?
Во канцеларија освен психички замор, и проблеми врз кичмата поради долготрајното седење речиси и да немаш друга мака.


3 комада за да фатам субвенции од Грујо, пред 25 сите.

Се пишав шипо и сум на државно, ништо не работам, ти?
Одговори ми на прашањето кои се машки, а кои женски професии? И кои се лесни, а кои тешки професии?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.441
Поени од реакции
5.937
Зошто не ми се јавуваш, па 828281 пати сум те барал телефонски? Зошто ме игнорираш? А ти само не си го слушнал телефонот.

Ти имаш дечко, нема зошто со другарките да пиеш кафе. Другари не смееш да имаш!

Ти имаш девојка, заборави на искачање со другари. Другарки не!

Веројатно посесивност, комплекс од пониска вредност, ниска самодоверба, незрелост, не знам, све тоа замешало прсти, чашата е преполна и почнува веќе да се излева. И веројатно сплет на околности го одолговлекуваат таквото измачување па често пати таквите некомпатибилни врски завршуваат со неславни бракови.
Крајно ниска самодоверба замаскирана во љубомора и чести испади на агресивност. Не разбирам како е можно да има толку луѓе со толку ниска самодоверба насекаде па случајно неодговарање на смс или повик аФтомаЦки се смета дека партнерот е во кревет со некој/а, а тоа партнерот може се тушира или врши дефекација :icon_lol: или било која баналност па не може да одговори веднаш.

А тоа со другарки, јас имам некаде 70 посто другарки према 30 посто другари па и кажав уште на почеток дека немам ништо со никоја од нив на физички или емотивен план и тоа беше тоа, па сега дури се спријатели со две мои другарки па праат по пола саат муабети на Вибер :icon_lol:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.868
Поени од реакции
35.674
Одговори ми на прашањето кои се машки, а кои женски професии? И кои се лесни, а кои тешки професии?
Не треба да ти одговорам јас, еве сама погледни наоколу и ќе ти стане јасно.
Колку пати си била кај жена што е механичар?
Колку пати си видела ѕидар жена?
Колку пати си видела електричар жена?
Колку пати си видела багерист жена?
Колку жени си видела камионџии?
Колку жени си видела дрвосечачи?
Колку жени си видела да работат на преси/дребонзи и сл?
Колку жени си видела автолимари?
Колку жени си видела да се качуваат на кровови?
Колку жени си видела во рударство?
Колку жени работат во железара, во леарници, топилници и сл?
Колку жени има војници?
Зошто за жени во полиција/специјални единици физичките тестовии се полесни?

Зошто за жени пензионирањето е на 62 години, а за мажи на 64?
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.249
Поени од реакции
10.878
Не треба да ти одговорам јас, еве сама погледни наоколу и ќе ти стане јасно.
Колку пати си била кај жена што е механичар?
Колку пати си видела ѕидар жена?
Колку пати си видела електричар жена?
Колку пати си видела багерист жена?
Колку жени си видела камионџии?
Колку жени си видела дрвосечачи?
Колку жени си видела да работат на преси/дребонзи и сл?
Колку жени си видела автолимари?
Колку жени си видела да се качуваат на кровови?
Колку жени си видела во рударство?
Колку жени работат во железара, во леарници, топилници и сл?
Колку жени има војници?
Зошто за жени во полиција/специјални единици физичките тестовии се полесни?

Зошто за жени пензионирањето е на 62 години, а за мажи на 64?
Ок. Значи ова според тебе се тешки професии. А сите други области во кои се заатапени жените се лесни професии. Така ли Лестер, м?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.441
Поени од реакции
5.937
Не треба да ти одговорам јас, еве сама погледни наоколу и ќе ти стане јасно.
Колку пати си била кај жена што е механичар?
Колку пати си видела ѕидар жена?
Колку пати си видела електричар жена?
Колку пати си видела багерист жена?
Колку жени си видела камионџии?
Колку жени си видела дрвосечачи?
Колку жени си видела да работат на преси/дребонзи и сл?
Колку жени си видела автолимари?
Колку жени си видела да се качуваат на кровови?
Колку жени си видела во рударство?
Колку жени работат во железара, во леарници, топилници и сл?
Колку жени има војници?
Зошто за жени во полиција/специјални единици физичките тестовии се полесни?

Зошто за жени пензионирањето е на 62 години, а за мажи на 64?
На преси имам видено кога работев во фабрика за електромотори пред 5454 години, а кога бев на граџевина све беше сосиџ фест, од Филипинци, Сики, Албанци, Босанци, Македонци,Словаци :icon_lol: не дај боже да поминеше некоја наоколу лиги им течеа како на Љубе лигавиот :angel:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.868
Поени од реакции
35.674
Ок. Значи ова според тебе се тешки професии. А сите други области во кои се заатапени жените се лесни професии. Така ли Лестер, м?
Епа еве ти пиши ми во кои професии каде мнозинството се жени може да се загине, или да се стекнат повреди за траен инвалидитет?
Еве ти како доктур кажи ми зошто мажите во просек живеат пократко?

Еве ти статистиката вика дека вие живеете подолго, што мислиш, зошто е тоа така?

 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
920
Поени од реакции
1.505
Последниве децении постои еден тренд во Европа и Далечниот исток а тоа е драматичен пад на наталитетот.
Иако тоа е светски тренд, сепак има разлика помеѓу 1,2 деца по жена во Италија и 4,4 во Чад.
Дали атомизацијата, можноста за виртуелно битисување, капиталистичкото величање на себичноста како доблест се одговорни за тоа? Дали е можеби излегувањето од комфор зоната причина? Или пак рекордите во поглед на разводи кои се рушат секоја година?

Во Германија 40% домаќинства биле со по ЕДЕН член што е крајно мизерна состојба.
Колку има врска еманципацијата на жените и одлагањето на имање деца до средни и доцни триесетти, со посебен осврт на таквите над 40?
Лично не би смеел да критикувам бидејќи јас "на старост" се оженив и основав фамилија а жената презеде огромен ризик со бременоста имајќи предвид годините и здравствената состојба.
Не ми е јасно зошто помлади парови 25-30 не се женат и не прават макар по едно детенце, здрави прави добри гени, релативно интелигентни, образовани...што е проблемот?
Има секави искуства во бидувањето родител но кај нас имавме голема среќа да имаме мирно потомство, навистина е среќа да се гледа како расте и влегува во животот, нешто неописливо се чувствува, не знам како да се изразам.

Дали кариерите вредат повеќе од имање потомство?
Разбирам да е тоа некоја кариера пример медицина каде се спасуваат животи, но кариера во Стокомак, WTF?


Цифрата на наталитет за проста репродукција е 2,1 дете по фертилна жена во богатите земји, но во сиромашните е повеќе од тоа бидејќи многу деца умираат при пороѓај или до петтата година од живот од маларија и остали срања.
Во РМ наталитетот е дно, и оној што е постои само поради цигани а донекаде и шкиптари, торбеши и турци кај кои исто така е намален наталитет во споредба со пред 20 години.
Во РМ наталитет е 1,4 деца по жена што е дебакл, ако се изземат малцинствата би бил нешто околу 1,1 веројатно. Освен тоа кај нас репродукцијата би била можеби 2,3-2,5 имајќи предвид дека сме во европски врв по смрт на новородени и мали деца.

Пописот очигледно беше фингиран имајќи предвид дека им требаше пола година да објават резултати, бројот на цигани официјално ми е многу сомнителен бидејќи живеам во маало каде има ромска населба, нема фамилија без 5-6 деца а еден лик има цели 11, фудбалски тим :icon_lol:

Дали планирате да имате деца или по никоја цена не би се решиле на таква одговорност?
tldr, od moj aspekt i moja gledna tocka, jas licno izbegavam da pravam deca radi pari, finansiska sostojba.

da, ke recete porano babi dedovci nemale mnogu, no imale zemja se rabotelo, im trebalo par race pa praele deca ko kinezi.

sega izbegavame, shparame, sakame da vidime eden kup stvari shto ni gi pruzi internetot i ni dava prostor da gi dzirneme, site tezneeme kon toa da proziveeme shto e mozno poveke.

znaci, kesh, finansii, i odolgovlekuvanje i nadez da se proseta i vidi svetot shto e mozno poveke.

sakam prven da resam stanbeno prasanje, a gledam so obicna plata deka ne mozam, iako i dvajcata sme vraboteni so okej mesecen prihod, ali celo vreme ima precki i izdatoci.

ziveam vo grad shto vekje site rabotat, a onie shto ne rabotat regular job zarabotuvaat na net x10-x25 mesecno od nekoja si prosecna plata vo mkd, i obicno tie imaat po 2-3 deca veke.

nekoj ke rece - zemi kredit, site zimaat. Ako zemam 50-60k evra kredit za stan, dusa ke mi se trese da ne ostanam bez rabota i od site strani si sardisan, i treba da si bezgrizen za da fanes da klepas deca u takva situacija. A noa grupana na fb pa i temava na kajgana za anksioznost polni i polni strani...
 
Последно уредено:
Член од
13 април 2021
Мислења
3.249
Поени од реакции
10.878
Љубе лигавиот
Дали е уште жив чоеков? Одамна не сум го видела. А имав прилика ја ко провинцијалка да го запознаам на многу неубав начин. :D
Автоматски споено мислење:

Епа еве ти пиши ми во кои професии каде мнозинството се жени може да се загине, или да се стекнат повреди за траен инвалидитет?
Еве ти како доктур кажи ми зошто мажите во просек живеат пократко?

Еве ти статистиката вика дека вие живеете подолго, што мислиш, зошто е тоа така?

Ќе ти пишам рефератче ко ќе се вклучам од компјутер.
 
Член од
25 март 2011
Мислења
7
Поени од реакции
3
Каде се шансите за повреди/гинење поголеми?
Еве јас можам да ти направам споредба бидејќи имам работено на градилишта, и на секакви терени, и исто во канцеларија.
Надвор те врне дожд, сонце 40 степени на лето, зима минусни температури, а во многу ситуации сум бил сведок на повреди на луѓе кои после тоа останувале искршени со месеци во кревет, и дури инвалиди. Колку доктори си слушнала дека останале инвалиди поради повреда на работно место?
Колку жени имаш сретнато да работат на позиции ризични по живот?
Во канцеларија освен психички замор, и проблеми врз кичмата поради долготрајното седење речиси и да немаш друга мака.


3 комада за да фатам субвенции од Грујо, пред 25 сите.

Се пишав шипо и сум на државно, ништо не работам, ти?
Автоматски споено мислење:


Првично пари, секундарна живеење надвор од реалност.
Сите очекуваат живот како од инстаграм, а реалноста е дека не можат да си дозволат ни 100 пати полошо од тоа.
Очекуваат дека ќе сретнат некој модел, а се погрди од Гаргамел и тн.
Океј, значи немаш деца ама ги осудуваш другите што немаат.
I rest my case.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.016
Поени од реакции
9.697
Епа еве ти пиши ми во кои професии каде мнозинството се жени може да се загине, или да се стекнат повреди за траен инвалидитет?

Епа еве, ставајќи тањири во машина за садови, да си скрши нокт..или бришејќи прозори да падне од столче..хмммм...ништо не ни текнуе друго :гик:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom