Драга Кајгана

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Мислам дека не требаше да им се закачат професорите на студентите во движењево, тоа им е као додатна шанса да продолжат да го прават она боговското, "види ме кој сум јас и како зборам, студентиве ми се диват", наместо од страна на студентите да бидат присилени да го направат она што е основа, што треба да го има изработено секој што воопшто помислил да биде професор, а тоа е пишување на книга според која ќе се вршат предавањата и ќе се изработуваат испитите. Али не бе, народот обожава да има идоли, и затоа мора да има тука некој на кој ќе се диват, наместо да гледаат прво и основно, да си ја врши работата.

Ко второ, не им требаа свирки, поетски читања, изложби на факултетите и слично. Треба да покажат дека се доволно сериозни, а не камера да фаќа како некој микса како диџеј и слично. Тоа е све фино што се дружат и се`, ама поентата е да се покаже дека основата на бунтот е желбата да се биде вистински академски граѓанин, кој е доволно зрел и критички настроен за да не биде ебен во здрав мозок ... со неорганизирани трик прашања на заокружување смислени од неорганизирани луѓе, одржан неорганизирано, после сите испити смислени од професори (кои немаат материјал напишано и ги тераат студентите да се потпираат на белешките од нивните сјајни говори).

Места каде што автономно и слободно ќе се собира младината постојат и ќе постојат, а сеа фората е као со конкретни предлози и конкретни замерки, да се опраи образовниот систем, за бар тој аспект да функционира у државава.

Мене ми е жал што не бев на протестот против министерот за здравство Никола Тодоров, мислам дека секој граѓанин во земјава требаше да биде таму.
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Се ме боли ко да сум некој 80 годишен.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Драга Кајгана,
Страшно боли гледањето како некој близок тони во болест:place:
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Драга, денес зедов плата. Од кога бре шетање низ Прилеп со слушалки во уши е скопски?
Мислам дека компјутеров збудалува. Уште дискета да ми најдеше.
03.PNG
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.469
Поени од реакции
68.807
Боди билдер сум, развиен ко Тарзан, депилиран сум, намачкан со балсам, светам како џам за да ти се присвиџааааам :oeoeoe:

Денов требаше да биде добар и беше дур не почнав да го пишувам постов...
Конечно немам повеќе температура и не ме боли ништо освен забот...
Вчера налетав на некој филм за кој претпоставував дека е срање, ама решив да го симнам и да го гледам. Се шинав барајќи торенти, ангажирав и другар, за на крај да најдеме некоја Руска верзија :ojeaa:

Во филмот се сретнуваат најразлични јазици, Англиски, Турски, Француски, Германски, Шпански и Руски. Муабетот е дека константно во позадина оди РУСКА СИНХРОНИЗАЦИЈА, притоа оргиналниот јазик не е тргнат, туку синхронизацијата доцни секунда-две :pijani:
Најдов еден превод, во кој се преведува чат-пат по нешто со минута каснење или пак минута порано во различни делови од филмот :popce:
Успеав да го изгледам цел и цел да го разберам, не беше некоја филозофија...
Го гледав бидејќи во позадина целата сторија беше дека дента на случувањата се играше финале на фудбалската ЛШ меѓу Галатасарај и ДЕПРОТИВО на стадион во Москва :ojeaa:

Дур почнав да го пишувам постот ги очекував крофните од Хром :sekcza:
Ми стигнаа пред да постирам, па почнав да јадам дрчно и оп...
Отиде дел од забот :place:
Ако од нешто ми е страв, тоа е одењето на забар. Затоа уште 25 заби имам во устава, да ти ебам...
Како може толку брзо да се расипуваат, за кој курац ги мијам по три пати на ден :facepalm:
На забар одам само кога ќе дојде до точка да не можам да живеам од болка, и во тие моменти молам за да закажам :icon_mrgr:
Така си одложував и сега, ај во понеделник, ај другиот понеделник, ама сега сум на тоа да закажам уште утре.
Веќе ја чувствувам болката која ме очекува, се надевам нема уште вечерва да ме фати :sick:

Зошто имам толку страв од забар, маме му ебам... :facepalm:
Таман ќе ги направам, ќе речам од сега секој месец ќе доаѓам и оп...
Татко ми ми вика имал некој роднина забар, па му викам јави му се и кажи му да ми шибне коњска анестезија и ако сака сите заби нека ги извади :вонзем:
Ете го се јави, и веќе пола саат си муабетат, без да прејдат на главното :boksix:
Фак мај лајф...
 

ХулахопкиСоТочки

Out of step with the world
Член од
9 август 2014
Мислења
1.494
Поени од реакции
5.250
Дрaгa, дa се сoбереме сите шo ни фуфкa oд зaбaр и дa идеме зaеднo дa си пoплaчеме и пoжaлиме у хoлoт.(aли дa не биде у држaвнa).
Инaче, имa еден тип нa луѓе дa ти кaжaм, aбе дa пoсaкaш дa имaш 500 средни прстa зa дa им ги пoкaжеш oдеднaш. Ти нудaт сaми пoмoш и се смешкaaт, a кoгa ќе ти зaтребa тaa пoмoш никде ги немa.
Телефoнoв се мрднa, и oн сaкa дa имa пoвише средни прсти зa дa ми ги пoкaже oдеднaш пoштo душaтa му јa извaдив
 
Последно уредено:

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ретко гледам филмови, уште поретко ми се свиѓаат, ама Whiplash човече...:eek: Тоа не е филм, тоа е филмчиште.:cuc: Се ежев едноставно... глума, приказна, порака, све... алал вера. Браво. (y)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Од денес почнуваме со бесплатни фитнес совети во ДК :oeoeoe:

За почеток , пред спиење, 3 серии по 30 склекови и 2 серии по 50 стомачни. Така ќе го кренете адреналинот пред спиење, ќе ги истоштите мускулите до фаза да не можете да ги смирите екстремитетите и нема да можете да склопите око цела ноќ! Но не берете гајле, велат дека only the strongest survive :duel: *рандом песна од Роки серијалот*

До следниот час, пијте по 3 литра вода на ден и безосетно ослободете се од вишакот килограми :gjavol:
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.144
Поени од реакции
23.252
После серии престанав да читам .... гот ќе гледам. Фала на совет. (y)
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
12.456
Кога боксерот ме прозва пред месец дена, едноставно допре тоа до мене. Реков заеби ова, сменив чорапите, избричив брадата. РАБОТА ЌЕ НАЈДАМ ! Ај со господ напред од понеделник нека си почне стаж и платичка....тоа е кога човек ќе те трогне :place:
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Bricete toa bradite be ne se filmajte.
Tezok e grown up life. Pogotovu koga zarrabotuvas a pak brois sitni ko malo dete za utredenta da imas so da jades na rabota dur ti dojde plata.
Pa posle smejte mu se vie na bokser beskicmenjaci glupi. Mnogu nekad glupo deluvate zaebavate nekoj so pojma nemate koj e kako e sto e.
Denovive posebno empaticna sum kon site ama pogotovu kon decata bez roditeli i tie bez eden roditel. Kolku e zalno ne za dzabe detskoto pravo e najureduvano. Decata srcinjata nasi. Preeska citam edna kniga i vo knigava vika:
"Majkite se tuka da im dadat ljubov, a tatkovcite vrednost(samopouzdanje) na decata. (A knigava nema veze so majki tatkovci za odnosi i kominikacija neso e). Ocigledno, nekogas i majkite davaat vrednost i tatkovcite ljubov - fakt. Ama zemete go za primer detero vase - koga ke dobie 5ka na testot matematika odi prvo da se pofali na tato, a koga ke padne i ke si go povredi kolenoto odi kaj mama."
Solzi mi dojdoa. Jas toa go pravev ko mala. Pa duri i sega, koga ke polozam nekoj ispit so 10ka prvo na stariot mu se javuvam i ovoj celiot - bravo kerko taka treba bla bla, a koga ke se iskaram so drugarkite na majka mi i se javuvam i taa - eee dobro de ke se smirite vaka taka. Zamisli kolku mu e tesko na sam roditel...koj treba sekoj pat za se da se grizi za svoeto dete. I da mu dava i ljubov i vrednost vo taa mera da izleze odlicen normalen bez frustracii covek. Nevozmozno. I ne e ni cudno sto toa im ostava posledici na mnogu lugje pa se takvi kakvi sto se (primer ovie pogore). Mozda e toa sve nedostig na roditelska griza. Pogotovu pa u socijalizam koga decata povekje bile na ulicaa otkolu so nivnite doma.
Se sanjav kako bev sama. Deteto ne prestanuvase da place a jas osekjav nemok da go sopram od placenje i sakav samo da go dadam na nekoj za da mozam da placam i da mi olesni. Ili barem nekoj da mi se smeese dur bev na rabot na nerven slom. Ama nemase nikoj. A tolku mi bese realen. I deneska gledaj na kakvi sve temi naletuvam. Pa uste i za invitro i manipulacija na geni i surogat majki i posvojuvanje citav i slusav. Mozda i ne e tolku tragicno, ko sto jas go dozivuvam, imam mnohu drugarki koi se (najcesto) bez tatko i se najnormalni ama ja osekjaat tezinata iako ne obrnuvaat mnogu vnimanie na toa. Moze ne tolku decata ama za roditelot e sigurno vaka emotivno i nekad sakaat da ima nekoj so niv sto ako nisto drugo bi im stavil raka na ramo dur se nerviraat so nivnite deca. I zatoa e tezok grown up life.
Ne znam nekako mnogu razmisluvam za ova denovive. Semejstvo tatko majka pa duri i jas pocnav kako majka da se gledam, a ne kako deteto. A znaes kolku mrzam mali vriskavi bebinja sto treba da gi drzis u race dur se derat na cel glas i ne znaes sto im e. They freak me out!
A moze i deka treba i tretoto vnuce da mi se rodi pa ke imame novo bebe u familijata pa nekako potresena sum za bratucetka mi i poroduvanjeto.
Or its just hormones.
Blah. Ne znam zbuneta sum nekako...
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Бејби,
Изедов 2 недоготвени батаци. Се надевам нема да ми се слоши :D
Се утепав работење неделава. Ама затоа ќе имам прекувремено платено работно време :ojeaa: И сите на работа ми се заблагодарија што останав цел ден на работа во понеделникот. Ко мислиш без пари реков ќе работам :D У секој случај, убаво е чувството кога знаеш дека си ценет.
Отидов до старата ми работа да си земам документ којшто легално треба да го пратат по пошта пред крајот на Јануари. И на сред Февруари уште не беше стигнат! Енивеј, кога отидов таму (во униформа, нормално :P) газдата ме праша кај работам со таа униформа. Фацата кога слушна, прајслес. Епа така ти е, идиот.
Сите ме правеа будала кога ќе им кажев колку пари ме кошташе водоотпорната футрола за телефонот, ама како ми паѓа у последно време, вреди 3 пати таа цена. И дури оштетена, уште е водоотпорна :love:
Типката ми збори се' повеќе и повеќе :X3: Се осеќам многу боље :X3:
Си најдовме механичар овде. Ептен е закон човекот и не се занесува со цените. Сега колата е тип топ :D
Залади... Тапа :cenzura:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom