Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Драга ...

нема ништо поболно кога свадбата на најблизок, на оној со кого си растен ќе ја гледаш на скајп. Така со на братучетка ми, а сега и со на братучед ми. И среќна и тажна во исто време, солзи ми течат и од среќа и од тага. Глупо чувство, ама само за убаво нека е :love::love::love::love:
 
Член од
23 август 2013
Мислења
296
Поени од реакции
640
Подотерана, позгодна, помоќна (а по некоја смешна случајност само ја сум и праела услуги у животов, обратно никад, круна ќе паѓа, аман), поуспешна, за побогата, мислим не ме смеј, со повеќе контакти од мене, што е најтрагично треба да ми е блиска и е свесна дека најдобриот могучи совет ќе и го дадам во која било ситуација и дека сум и све сем непријател.
Па, сепак јас сум и трн во окото. Додуше, на фаца може сум поубаа, ама не веруем тоа да е муабетот, разликата у интензитет дури и да е така е занемарлива.
Е па фала маче, поискрен комплимент у живот не сум добила.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.122
Поени од реакции
16.111
Сакам да кажам дека сум згрозен од луѓето т. е. продавниците за бебешка опрема кои им продаваат на родителите производ кој е деклариран за нешто што не е и кој со неправилно користење може да остави трајни деформитети кај бебињата. Поточно, мислам на помагалата што се продаваат под називот - проодувалка, што јасно и недвосмислено имплицира дека се работи за производ кој ќе му помогне на детето да прооди или ќе го забрза процесот на проодување, а всушност се работи за помагало кое служи и правилно се користи кај веќе проодени деца за да бидат под надзор, близина и контрола на родителите кога шетаат во град, на пример, за да не падне детето или пак да не се држи за раче што истотака може да предизвика повреда. Во сериозен свет, овие несовесни лица заслужуваат казна и осуда.

Да не навлегувам на што се паѓаат родителите кога се децата во прашање и каков драматичен момент претставува проодувањето на децата. Како што побрзо, тоа подобро, притоа форсирајќи ги децата за да го испукаат својот селски еготрип на "моето дете многу рано прооде/прозборе/или што и да е", притоа заборавајќи дека на крајот сите деца проодуваат, па дури и тие со некакви понатамошни ментални пречки(не дај боже).

Но важно е да се биде дневна доза типичен селски лик од Македонија.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Se gazam od smeenje na komentarive
Just to let you know
Without ever letting you know :D
 

|gor

Шмрчем амфетамин
Член од
12 јануари 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.503
15 години од Рамковниот договор. 15 години од смртта на Македонија. Ќе воскреснеш татковино. Кога тогаш. :oeoeoe:
 
A

Antigona

Гостин
Кајги , друже ..... :backa:

39 са 2

није ти добро а излазиш напоље

толико топла сам ја

с колико нула пише се туга

знам ја најбоље


П.С. Во изчекување :jeeee: не можам да ти кажам пред време што , али наскоро ќе те информирам



...... и идемо опет ....


....... знам ја најбоље :jeeee:
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.465
Поени од реакции
9.400
Што е финтата со родендените сега на овие години кога веќе не си дете?

Цела радост беше во поклонот, чекаш нешто што одамна си посакувал, па ти доаѓа друштвото од школо, па сите во кеса по една тетратка, моливче и водени боици, по некое блокче или па оние богатите 200 денари во плик ти даваа. И тетките кога ќе дојдеа па алишта еден куп, се мрштиш се лутиш, па те бацуваат, уши ти тегнат, па се срамиш, се смешкаш, бегаш во другата соба пак да си ги гледаш поклоните. И стандард некаде пред тортата мајка ти ги носи поклоните демек да разгледаме со гостите кој што поклонил (ова и ден денес се прави и јас умирам од срам кога ќе дојде на ред мојот поклон) па се гаси светло и ја носат тортата, свеќи еден куп на неа колку што имаш и немаш години, да се има повеќе за дување, па бамби нацртан на тортата... И секогаш, ама баш секогаш додека поминат песните си чекаш ти да дуваш и некој дебел другар ќе ти ги дувне свеќите, па се смеат гостите па демек ајде пак ќе ги запалиме, ама не е тоа тоа веќе, втор пат дуваш ај колку да не се расправаш, ама веќе роденденот ти е уништен.

И вечерта пред спиење си ги ставаш поклоните до тебе на кревет и си ги гледаш додека не заспиеш. И неколку моливчиња и водени боици, едвај 300 денари и неколку пара пижами те прават најсреќното дете на планетата.
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Драга, овака кога идам по гости, со полна корпа зготвена храна, се осеќам ко Бри од Очајни домаќинки. :ROFLMAO: Ама со оглед на тоа колку сум само несмасна, едвај жива глава спасувам по пат. :ROFLMAO:

Пред некој ден ама ја зачукав главата во отворен прозор... :ROFLMAO: Тууугоо, тууго несречо. :свиркам: Али во моја одбрана, креветот ми е позициран точно под прозорот и темница беше. :X3: Дури и сестра ми се извади од памет од звукот, а спиеше, можеш само да замислиш што мавање беше тоа. :facepalm: За малце тиквата ќе си ја пукнев. :aplauz: Се смеам сеа, ама си ја барам бељата... :noze: Ај бе, живи били. :D Не ми е првпат вака од прозор да ја мавам, навикната е, има стекнато имунитет. :icon_lol: Све е до психа. :P

И добро бе, само јас ли бе не знам да пијам вода од фонтана? :icon_mrgr: Поише у очи ми иде, него ли што ја пијам. Од очите - па се' до патиките, лом се праам. :sramezliv:Друг пат ќе си земам цевче со мене, па белки така ќе се научам. :ROFLMAO: И ја па од фонтана ќе сум пиела, од шишенце не знам да пијам, па од фонтана ќе сум пиела, мрш бе. :D

И знаеш шо ќе му праам да имам едно вакво дома? :love: Еее, не ти кажувам. :kezec: А бе ќе го гушкам цело време бе еј бе, види го бе какво е. :ljubove: Ама ако може да не порасне, да си остане такво малецко меченце. :oops:

Ај бе чао. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom