Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.712
Поени од реакции
35.165
Член од
28 ноември 2022
Мислења
235
Поени од реакции
375
Onoj što ima i najmala možnost, sila, volja, energija, pari, pamet, što i da e, treba što pobrzo da pobegne od Balkanov, seedno kade, samo da ne ostane zatvorenik vo ovoj toksičen i gnil sistem na vrednosti i na izopačeni sfaḱanja. Tuka, nikogaš ništo nema da se promeni na podobro, bez razlika koj e na vlast. Ova e prekrasna zemja, vo koja za žal, vo pogolemiot del se naseleni ,,srednovekovni umovi", što ne dozvoluvaat nitu opštestven, nitu kreativen, nitu umetnički, nitu ekonomski, nitu naučen isčekor napred. Takvite, ja uništuvaat prirodata, vozduhot, rastitelniot i životinskiot svet, bidejḱi se na duhoven razvoj na nivo na tenija, a popatno ve gušat so nekoi prikazni za slavnite predci. Sfatete deka tie predci odamna gi nema, a nivnite potomci ne si go pomrdnaa gazot podaleku od sopstvenata kapija. Zatoa, begajte dodeka možete, ako sakate da se spasite od kolektivnoto ludilo i od sekojdnevniot stres začinet so najotrovni sodržini so koi ve hrani sistemot. I sekoj što ḱe vi reče ,,nikade ne e podobro od tuka" ili laže kako baron ili e totalna budala ili ništo ne videl podaleku od ogradata, ili mu odgovara vakvoto opštestvo. Mene 50 godini mi otidoa vo nadež deka nešto ḱe se smeni, makar i na molekularno nivo, no koj mi e kriv što sum glupav i naiven. Samo podaleku odovde.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.428
Поени од реакции
4.259
Ах драга кајгана и недраги ентузијасти за права на животни. https://denesen.mk/nov-napad-vo-struga-iskasana-aktivistka-za-zashtita-na-ulichnite-kuchinja-vo-centarot-na-gradot-bila-napadnata-od-glutnica/
Драго ми што вакви настани даваат риелити чек на сите тие што живеат во роз свет на сончеви зраци, виножита и љубов. Нека служат како пример да се избегава догматичен поглед и лицемерство кон вакви работи.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
453
Поени од реакции
759
Kolega Romanac: ich gee drogen und automat spilen
Kunde Srbin: Ni sam spavao 4 dana, kockam se smrkam I jebem, koristim jako belo, ho4e6 da te po4astim da vidis svet
Pansion Bugari: Bratleeeeeee ela pri nas imame specjalno bjalo od najakia diger na banhof...
Se vo rok od 24 casa....
Da vi se namocam I na Evropskite vrednosti, kokain ima poveke kolku sto ima prasok za perenje vo marketite....
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.836
Поени од реакции
5.954
Драга, се убија од пуштање реклами по социјални мрежи дека гумите им се на акција.
Им одиш на страниците, им пишува дека имаат од летните на залиха.
Поучен од тоа како работат македонските компании, пред да порачам, им се јавувам на телефон и ми викаат: "Ги немаме на залиха. Или имаме само една, ама и таа не е во добра состојба"
Па што кур сте ги ставиле тогаш дека ги имате? Фејк маркетинг ли да правите?

Сеа по 2 месеци кога ќе дојде новата пратка, по 500-че поскапо. Џглаб.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.473
Поени од реакции
19.821
Како беше муабет за у Шутку кд умре Мајкл Џексон?
Збориф си двоица цигофци...
-Абе слушна ли брат, умреја Мајкл Џексон.
-Абе много му е гајле, незнае колко паре има.
 

Rolling Paper

Џокер Ноле
Член од
21 јануари 2023
Мислења
252
Поени од реакции
519


Ејјјј кај си бе брат... .Еј еве бе брат
Добар?? Еве со Ѓоц... како си шо има ново?
еве ништо до кај женска ми,накај дома идам..
шо праеше кај неа?
па ништо седевме онака датиеам,муабет
колку време идеш со женска ти ?
7 мецеца пеер
ЈА опна еднаш а?
НЕ бе пеер.
Уште не си ја сефтосал?
- Не бе пеер, не сум по такви работи
Лејјј...
Ти го фаќа на голо барем?
не бе, не, ама кај и да е...
Значи само си го маваш ти уствари, така ?
Па кога како да тиеам...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom