Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
27 ноември 2007
Мислења
28.395
Поени од реакции
55.093
Често ја посетувам зоолошката и низ годиниве навистина има позитивен напредок, но денес некако ме замисли состојбата на животните.
Ако ја тргнеме на страна дискусијата дали воопшто е правилно да се затвораат на тој начин, од денешните видувања би го издвоил следново.
Тргнав со голема желба да ги видам пингвините, кенгурите и слоновите, бидејќи не сум ги видел досега.
Ми се наруши сликата за тоа како изгледа слон и пингвин.
Слоновите бледи од прашината во која ги фрлиле. Едниот стонираше, другиот со главата се маваше во вратата. Никаков знак дека имаат свежа боја каква што сме гледале по телевизииве.
Не знам што пингвини се ова, ама дефинитивно не замислував дека изгледаат вака.
Кенгурите ставени во исто место со ноевите. Беа згужвани како бакшиш на краевите, додека исчупаните ноеви не следеа во чекор, очекувајќи храна.
Од нилските коњи немаше ни трага ни глас. Се прашувам дали пцовисале. Си отиде и едната жирафа, а другите личеа дека уживаат на дождот.
Ако нешто е атракција, тоа се фоките. Две три одења по ред, они го земаат приматот.
Некогаш најголем хит беа мечките, лавовите и мајмуните.
Сега мечките се за греота. Фрлени во два кафези, оставени во заборав. Заурдени, сместени во вирови со кал (какви што има и во другите места), личат ко да им е подосадно од пратеницине на седница.
Низ кафезите еден куп стаорци кои им ги јадат јадењата на другите животни.
Лавовите и тигрите секогаш спијат, оптегнати на голема далечина од местото за посетители. Мајмуните ги испопреместија и сега немаат доволно простор за интеракција со посетителите.
Змиите исти од времето, а под нив затворени глувци. Прилично симптоматично е дека глувчињата стануваат храна на нивните соседи во иднина.
Ламите мрзеливи, не можат ни да те ркнат, а прв пат гледам камили со паднати грбки.
Во оваа атмосфера на исцрпени животни, на кои изгледа времево и сите промени им влијаат и полошо од нас, мора да се издвои и белиот волк. Сам во кафез, шеташе лево - десно како хорсајлија и така непрекинато.
Разочаран сум дека лемурите ги однеле предалеку од посетителите, уживав во нивните шари.

П.с. пред 4 години Вардар газеше во Струмица. Денот ќе го памтам по еден прелош сомнителен хамбугер, купен од улична сендвичара на 40 степени, расипана кола на автопат и преноќување во Штип кај другар. Остана легендарното дека јадев бурек во 1 вечерта со литро црвено вино. Две недели имав стомачен вирус, 39 температура, од шоља не станав. Никогаш да не се повтори!
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
4.961
Поени од реакции
4.148
Толку време немам спиено, подолго од изминатото време од мојот последен пост тука.
 

Византиецот

Злобен Пич
Член од
14 март 2021
Мислења
1.074
Поени од реакции
3.854
Драга,

тие велат Демон, јас велам Ангел. Ангел. Без хеленистички Ореол, ама АНГЕЛ.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.387
Поени од реакции
1.878
Како издржуваат овие во Англија да им врне секој божји ден? Тука неколку дена врне и ме уби депресија. Среќа што не сум таму, до сега сто пати ќе се самоубиев.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
4.351
Поени од реакции
14.252
Драга,

Лето и плажи.
Јас си ги сакам и двете.

Но не е лесно да си најбелиот човек на плажата. На Балканов барем, каде одмор се брои ко квалитетно поминат ако се вратиш бар три нијанси поизгорен од што си тргнал. Јас никогаш немам добар одмор истерано според тој критериум.

Ко што пишав, не е лесно. Покажување со прст, озборување, тотални странци да идат да те замараат да не си нешто болна, тенот да ти биде окарактеризиран ко ненормален ... Кога читам глупости за белиот човек и неговите злодела, јас вина си набивам за двајца бели. :coffee:

Пред некоја недела ми рекоа да си ја приберам раката пошто ми се познавале вените и било крипи. :pos:
Левата поточно, таа ми е стварно крипи, десната се трпи некако.

Си го обожавам тенот, иако е проѕирен очигледно. Секогаш ми е интересно кога ќе слушнам покреативен прекар или опис од тоа што се иам изнаслушано претходно.
#proudToBeThisWhite
 

IssaAk

Novak Djokovic the GOAT
Член од
11 јули 2021
Мислења
243
Поени од реакции
417
1626694248285.png

Да живеат сите црнци на планетава. Да живее Јусеин Болт. Да живее Мајкл Џордан! Да живее Мајкл Џексон! Да живее Тупак! Морган Фримен! Самуел Л Џексон! Дидиер Дрогба!

BLACK > WHITE
#BLACK #BLACKLIFESMATTER #FOREVERBLACK #BLACKMUSIC #BLACKSPORT #BLACK
# PROUD #TO #BE #BLACK
 

Attachments

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
4.147
Поени од реакции
12.429
Драга

Мочај им се во уста на тие што се нарекуваат Срби, а живеат овде и зборуваат полошо и врло веома добро министерката наша бивша, а сери им се во уста на тие што оваа земја им дала се, а тие ја плукаат. Еден таков представник имаш за жал и на форумов...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.054
Поени од реакции
26.487
inb4 пост кој мрчи за мк што честитаат турбан шајрам у стилом „шо е со фиромјаниве бе со честитањето преплавен ми е ѕидот, кај беа муслиманите они да честитаат за велигден, е македонче македонче“ и слично.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
1.524
Поени од реакции
11.636
Драа

Поздраф до Леандра,Кинг Б,Нелту,Анне,Шакти,Кфик и Форест.
Некоја сфест е сфесна за сто душе,некое око гледа поише и од Хабл и Кеплер заедно.
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
432
Поени од реакции
908
Dragi zolti stranici,
Pred nekoj den citav vo edwn od tvojte drygi dnevnici za najdovro viski, epa dragi moi ljudi ,zviri i bestimije so bi rekol Giboni, podolu na slikata e 25 godisna devojka , liena 5 dena koga se pravese , striktno od kavadarecko grozje, cuvana pod zemja do pred 7 godini koga se iseliv od taa grutka zemja, denes e denot kova kw se druzime so nejze. A slikite i vkusovite na bilo koe viski idat vo folder trash , zosto so ova ne se meri nisto, do 4 ta casa , posle toa ...
Da ste mi zivi zdravi i veseli kajgandzii , i da bidete podobri od mene posle ovaa dryzba so devojkava . IMG_20210720_131914.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom