Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.392
Луѓе ми посакуваат да ме чувал дедо Боже за време на пораѓајот. Иако сметам дека секој благослов и убава мисла се слатки и добродојдени, циникот во мене:
Screenshot_20200908_122133.jpg
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Ние сме држава на пикавците.Одиш на плажа,повеќе пикавци него песок.Одиш во природа седнуваш на некоја клупа во парк пикавци на секаде.Колата на паркинг пред зграда со неколку пикавци на брисачите и пепел на кровот.На неандерталскот идиот полесно му било да ги фрла пикавците од тераса врз колите,него во пепељара.Не се будали овие од ЕУ да примат во свое друштво ваква багра од народ!
 
C

CoolIris

Гостин
Драга,

Секогаш ќе има некој кој ќе ти каже не можеш, не знаеш, не е добро, не е убаво итн. Ама баш заради таквите коментари од тој некој, желбата за да успеам и да докажам дека не е така ми се мултиплицира неколку пати. И како пргава, жива и темпераментна особа тоа е вистинска мотивациона бомба за мене и моето височество. Мислам, нема поубаво чувство од моментот кога ги гледам таквите персони во очи и се смешкам. Искри осеќам како ми излеваат од очите. Експлозија од задоволство во душава. И тоа ми дава таква самодоверба, што се осеќам ко божица во нивните очи. Жими се, се чувствувам недостижно и надмено и уживам во тоа :rolleyes:.

И така, тоа сакав да кажам драга. Денес после долго време имав убав фамилијарен ручек со семејството. Убав ден!:love:
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Постот на @Scirea за тик-токерката ми се надоврза на еден муабет што баш скоро го правев со другар ми кој инаку до скоро беше професор и со тоа има голем контакт со денешните тинејџери. Кога јас бев во средно (а тоа не е толку одамна, пред 15-тина години) можеше да видиш деца што фураат најразлични стилови. Имаше металци, панкери, рапери... И тоа и машки и женски. И сите тие си го тераа тој животен стил целосно. Па дури и кафичите на некој начин беа поделени на „рокерски“ или „фенси“ па секој излегуваше каде му одговара.

Денес од тоа што го гледам а и другар ми како „постручен“ ми потврди, сликата е многу поеднолична. Многу се ретки тинејџерите што се издвојуваат од масата. Металци на пример помлади од 20 години се бројат на прсти, барем во мојот град. Исто е и со други стилови што порано беа препознатливи. Дури и дечките што слушаат таква музика не го истакнуваат тоа преку имиџот за да изгледаат „нормално“ како другите.

Зошто е ова вака стварно не знам точно. Можеби социјалните мрежи наметнаа некои трендови и си го направија своето. Или па повеќето млади дечки ги гледаат овие појави како застарени. Во секој случај не е океј. Мене ми е подобро кога луѓето се повеќе различни отколку исти, кога не се сите дел од една толпа.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.915
Поени од реакции
84.324
The Daily Mail reports that in the online training session staff were instructed to stop using "pace" and/or "power" to describe black players.

This can be deemed as racial stereotyping,

Players with darker skin often have their success credited to physical strengths, according to the training session.

Adama Traore and Michail Antonio are among the Premier League stars regularly praised for these athletic attributes.

In comparison, lighter-skinned players will be more likely to be celebrated for intelligence, work rate and quality.

A guide was sent out to attendees which read: "Is there a danger of spreading a perception that black players' success is purely based on their athleticism and doesn't require hard work and intelligence?
Топ.

Едвај чекам кога во 2093/2094 ќе бидат банирани термините "pace" and/or "power" за користење врз белците бидејќи тоа имплциира дека само белците се брзи и моќни, а не и црните играчи, па така некој би помислил дека црните играчи се само со добар ворк рејт и квалитет, но не и добра брзина.

Коментирање порано:

ГООООООООООООООООООООООООООООООЛ ПОБЕДАААААААААААААААА ЗА ГОСТИТЕЕЕЕЕЕЕЕЕ

Коментирање за 50 години од сега:

И еве, после 99 минути молк поради лошите услови за живеење во: Кина, Танзанија, Сенегал, Монголија, Флорида, Тексас, Портланд, Молдавија, Украина, Белорусија, Зимбабве, Танзанија, Драчево и Шкотска, може да започне мечот.

Еве, судијата кој нема моќ над играчите, бидејќи и судијата е човек исто како и играчите, нели, нема што он да им кажува, ова е чист расизам, бел судија да му дава картон на црн играч? Ма ајде ви се молам, еве започна мечот...и веднаш завршија осумте секунди од натпреварот, судијата свири крај, уште еден маестрален меч во кој сите сме победници, сите сме исти пред Бога или науката или природата или било кој антички Бог или не-Бог го сакате, одличен резултат, 0-0 сите сме луѓе, сите сме еднакви, никој не е подобар од другите, да, и ти педесет и пет годишен дебел ќелав гледачу од Стоук со преостанат еден заб во устата, дури и ти си подеднакво квалитетен и добар како и Адама Траоре, сите се сакаме, сите заслужуваат бодови, среќа за сите.
Се гледаме утре, од 15 часот има меч помеѓу една екипа и друга екипа, а впрочем тоа е само една голема екипа, зошто да се делиме на Челзи и Јунајтед, на Јунајтед и Сити, на Сити и Гладни, сите сме еднакви, сите играме за една иста екипа, освен ако не сте себичен човек, во тој случај исто така тоа е ок, нема зошто јас да ви судам, впрочем јас сум само уште еден грешник како и сите ние, освен ако не сте од тие што не веруваат во концептот на грев, во тој случај и тоа е ок. Во 16 часот и 39 минути ќе започне мечот после 99 минути молк за преостанатите земји.

Ова е Премиер Лига, најдобрата лига што се вика Премиер Лига, ама можеби и не е најдобрата, пошто сите лиги се квалитетни и имаат нешто да покажат! Се гледаме утре...освен ако не сакате нешто друго, во тој случај и тоа е одлично, правете што сакате, вие сте слободен човек, освен ако не сакате да кажете дека Адама Траоре е брз играч, во тој случај горете во пеколот...или можеби не.

Јас сум Мартин Тајлер, до мене е Адам Смит, и се слуш..пардон, некои од вас се глуви...сакам да кажам, се гледа....пардон, постојат и слепи луѓе..овај...

Збогум! Премиер Лига!
 
Ф

Флеш

Гостин
Драааа .....Дојде момент и куќа у Лазарополе да шиткаш по 20.000 евра најмала цена на било кој ..... Јебо вас жичка лазарополска .... :popce:
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.014
Поени од реакции
55.316

У реду е мајки со мали деца. Не кур е лично ваша стазата за пешачење и возење точак па да се опуштате како да сте дома у дневна соба. Присоберете си ги копиљаците да не квичат кога ќе ги соберам со мојот старовремски љиљаков точак. :kafence:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
„Убавиот збор железни врати отвора“.
- стара третоодделенска​

Пред 2 месеци, шетав надвор и поминав покрај една новоотворена продавница. Сакав да купам нешто но не носев маска. Бев 7-8 метри од влезот на продавницата, ја забележав продавачката околу врата и културно довикнав „се извинувам, да ве замолам, ќе ме пуштите ли на брзинка без маска?“.
Продавачката размисли 2-3 секунди и со мала доза на тага ми рече „не“.
Една недела подоцна, поминував покрај истата продавница, не носев маска и овој пат реков дека ќе влезам без да глумам учтив и културен.
Беше истата продавачка.
Буквално ништо не ми рече и си купив тоа што ми требаше.

Пред 3 недели, забележав еден филм на IMDB но беше со многу малку гласови, непопуларен.
Не можев да го најдам буквално никаде, иако имам пристап до 2 места каде што ставаат непопуларни филмови.
Ја најдов Фејсбук страницата на филмот.
Ги прашав може ли некаде да се гледа.
Интересно, многу брзо ми одговори некој од страницата и ми рече дека може да ми го даде за рентање, достапен 48 часа, ако сум дал донација од 15 евра.
Јас му свртев филм (додушна, реалност) дека сум од shithole poor country и дека сите сме навикнати тука на пиратерија бла-бла.
И ми рече, океј не мора да донираш, еве ти го филмот.
И ми даде Vimeo линк со password за филмот.
И јас вчудоневиден од овој потег, им донирав 10 долари.

„Убавиот збор железни врати отвора“.

Зависи.

Светот е сив.
 
H

HoT _iCe

Гостин
Доваѓа едно девојче на работу што ми се свиѓа, стално пазари куде мене на пумпу и гу забравила маску.
„Извини може ли да улегну без маску, забравила сам гу.“
- Може слободно, маску тражу само на ружни, KEKW.gif
Девојче се насмеа слатко и посрамено.

Враќам се дома, додала ме на фејсбукО.
vm0mgfjfqoc51.jpg

:roker:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom