Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
“Па што има везе?“ е добар аргумент, на кога што и да направиш.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
D..... aj da cues nesto pak od mene RETRO
sto e ova ne moze da ti kazat novoskopjanite a nitu site dosegasni gradonacalnici na Skopje rodeni nekade daleku.
Ezerce vo park..opa toa go znaat i vrapcite
Stariot luna park vo gradot... e dobro de si go cula od nekoj tuka bese
Letnoto kino...ajde bre prikazni od babite (tuka bese negde do 67 g.
---------------------
e ova sto go gledas na slikava ova zdanie bese zeleznicka stanica,pojdovna na PIONERSKOTO vovce sto trgnuvase od tuka i odese preku selo Vlae,i Gorce dur do SARAJ. I sto e tuka bitno,site sluzbenici na ovaa stanica i vo vozot bea PIONERI. EEEEEJ uste od mali toa vreme posteno gi ucevme na rabota.Prodavaci na karti,skretnicari,kondukteri,redari more i masinovozaci.Se bea PIONERI. Kaj si bila bre ti D.... togas vo toa vreme dnas da se povozis so ova VOVCE PIONERSKO.
Da bese ova Norveska ili Danska toa vovce se uste ke bese vo upotreba. Koja radost za decata da se povozat vo vovceto vo koe se vozele nivnite babi i dedovci.
AMa...Ama ovde se se rusi..pa i onaa pruga tesnolinejka do Ohrida grada ja snema.A tamu bese vozot KIRO dobro na nego se sekavam.
EEEEEEj pazi VOZ vo OHRID sme imale,napravile nekoj dobri luge i toa uste pred ratot ili uste vo TURSKO a nie se srusivme.

Фотографија на Горданка Шукова.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
The Angel


I dreamt a dream! What can it mean?
And that I was a maiden Queen
Guarded by an Angel mild:
Witless woe was ne’er beguiled!

And I wept both night and day,
And he wiped my tears away;
And I wept both day and night,
And hid from him my heart’s delight.

So he took his wings, and fled;
Then the morn blushed rosy red.
I dried my tears, and armed my fears
With ten thousand shields and spears.

Soon my Angel came again;
I was armed, he came in vain;
For the time of youth was fled,
And grey hairs were on my head
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.170
Поени од реакции
107.690
Имав изминативе 10-15 дена обавези со станот и не се врткав дома ич, дали 2 пати спиев дома во тие 15тина дена. И завчера конечно си доаѓам, викам ај ќе одморам и бап ми ѕвони некој на врата. Отварам и комшиката од карши мене, 70 и кусур години, ми ги поставува следните две прашања:
1. Стефан кај е мајка ти? Доби одговор дека не е дома и дека е во комшии, по што следеше:
2. Да не знаеш дедо Коле дали е болен?

Па добро бе да му ебам матер, на матичар ли ви личам јас? Како може така да знам рандом комшија дали е болен, и тоа комшија од другата зграда... А и да знаев немаше да и кажам, ебате народот стрвен за оговарање. Стварно помислувам дека нешто не е во ред со мене што не ме занимаат животите на другите, не знам што друго да кажам. Не сум совршен човек, имам 300 други маани, ама пример да седам на кафе и да се ѕверам во телефоните на другите, да слушам што зборат или нешто слично, ма уопште не ме занима. Многу глуп нарав ни е тоа, општо зборам на цел народ овде, све у туѓ двор не занима.

Викендов ми е скроз за одмарање, конечно после некое време. Се завршува лека полека и дипломскиот труд, се надевам за 10тина дена ќе бидне работата. Ќе ти ебам матер ако врне и ако е дно времево, знам дека во претходниот мој пост овде кажав оти почнав да сакам дождливо и тмурно време, ама кога е викенд не, нарочито кога е ваков викенд кај што немам ниту една обврска. Ае да доглеам Пики Блајндерс задњава сезона, зз.
 
A

Aexil Kong

Гостин
Драга,
Од денес, па натаму до крај, желбата и вербата ми е една и единствена. Да бидам смирен во секоја можна ситуација. Ладно суштвество, без емоции, никоја да не ми е важна, ниту важен во животот.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Кој и да го направил ова заслужува награда за животно дело,не сум смеел вака одамна.
"People are suffering, people are dying, entire ecosystems are collapsing" sounds like something I could hear in the next Cattle Decapitation album
:lolzz::lolzz::lolzz::lolzz::lolzz::lolzz::lolzz:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ако некогаш мислиш дека си го допрел дното во животот и нема подолу, нека ти текне на луѓето што се дотеруваат за во Сити Мол и веднаш психички ќе се кренеш.
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Уф каков ден, не можам да речам дека не ми годеше, никако, нејзината рака во мојата, тој ме бодри, мала идила на прекрасна журка во една наша винарија. Мојата среќа немаше крај кога и ја исполнив и големата желба. Ах таа малечка, колку е само искрена и со ставови на возрасна девојка. Еден ден малечка, еден ќе ти ја исполнам и таа другата желба, а дотогаш јас и ти ќе бидеме единствени девојки во неговиот живот, принцези, ќе правиме планови како да му извлечеме одобрување за нови ролерки, нова боја на косата, за она мало привезоче и нов телефон. Ме освои од прва! Едвај чекам да се разбудиш утре и да подготвиме заедно појадок, потоа шопинг и да цртаме заедно школски задачи. Слатки сни лепотице!
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Помалиот син го праќам на фудбал и секогаш му давам пари и ништо не враќа назад. Се што има се ќе потроши.
Вчера си доаѓа и ми враќа пола од тоа што му дадов и си викам еј добро е не ги потрошил сите. (y)

Денес ми вика тато да ми ги дадеш тие парите што ти ги дадов, треба да ги вратам, ги земав од едно другарче. :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom