Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
16 јули 2017
Мислења
57
Поени од реакции
296
Кајгана, ќе простиш што тебе нема да ти се обратам денес, ама имам нешто побитно за пишување.

Драг човеку кој си ме косоздал заедно со мајка ми. Никогаш не ми беше родител бидејќи никогаш не беше доволно емоционално присутен за да те доживеам како таков. Мислеше дека да ми дадеш пари е најголемата родителска грижа која можеш да ја направиш.
Од тебе драг мој родителу имам скршено ребра на два пати. Лузна до окото од шестата година. Којзнае колку удари низ цело тело примив од тебе. Навреди од „чудак“, „неприфатен“ па до „болно пиле“, „изолиран“, „забеган“.
Цело детство го поминав, родителу, плашејќи се дека ќе се самоубиеш. Цел живот се закануваше дека од твоето пошироко семејство се самоубиле 9-мина, а ти ќе си десеттиот. И во гради се чукаше гордо со тоа. Ама не се самоуби. Се затвораше во купатило со отров за глувци, ќе го пуштеше во тоалет, ама битно ќе направеше сцена. Ќе фрлеше 20 анти-депресанти низ прозор и ќе направеше драма дека ги имаш испиено. Имав 13 кога најдов писмо под на мајка ми перница во кое се простуваш од нас. Ама ни тогаш не се самоуби. Детството го поминав спиејќи лесно за ако чујам како твоја врата се отвора, да излезам да те молам да не се обесиш или отруеш. Ама ниту се обеси, ниту се отру.
Си заминавме пред 5 години, знаеше дека не сме финансиски стабилни и дека ќе ти се вратиме.
Ама пред 10 дена кога заминавме, со стабилни приходи оние кои те напуштивме, знаеше дека нема да те молиме да ти се вратиме дома пак. И идиотот кој беше, прати писмо до мајка ми со листа кој да се покани на погреб, и заблагодари неа дека те трпела 3 децении, и кажа на сестра ми дека ја сакаш, а мене ме нарече себично копиље. И испи пестицид. И ебено умре после една недела.
Не е фино последните зборови кои ќе ги чуеш од родител да бидат дека те гледал како себично копиље. Можеби и бев себичен. Пошто ти се секирав за среќата и те однесов кај 5 психијатри, двајца терапевти, а кај неколку други ти закажав, но ти никогаш не се појави. Можеби бев себичен поради тоа што ти кажував дека немаш причина за несреќа и само имаш ненаситно око и сакаш да се нервираш за џабе.
Не ми е жал за тебе, ти беше некој кој во идеален систем ќе го поминеше животот во бела кошула, во психијатриска установа. Криво ми е што прокоцка живот бидејќи те воспитале лошо, а ти не сакаше со прст да мрднеш да поработиш на себе. Е тоа ми е мака.

Не можам да ти кажам да почиваш во мир. Не можам бидејќи уште ме болат ребрата, мајка ми има пост трауматско стресно растројство, сестра ми комплекси, јас бев анксиозен цела ебена деценија, не можам бидејќи швалерка ти седеше до тебе на чело на маси додека мајка ми беше кетеринг служба, не можам бидејќи никогаш нема да ги заборавам модрите очи на мајка ми од тепање, никогаш нема да ги заборавам скршените прозорци само пошто тебе не ти бил денот, не можам да ги заборавам маваните чаши по сите нас поради тоа што си сакал да не убиеш ради онака.
Се надевам еден ден ќе ти простам. А да почиваш во мир - нема. Ќе гниеш, родителу, ќе гниеш, и тоа е твојата казна за тоа што ние живи гниевме четврт век.

Со мајка ми зборевме прееска после погреб. Не ни се верува дека го нема повеќе човекот кој мене ме суди дека им помагам на романтични партнерки со готвење, кој ја алиенизира мајка ми од нејзините си роднини, кој сопствената мајка ја нарекува курва, кој сопствената ќерка ја нарекува дебела свиња која парите си ги дава за некој да ја ебе.

Епа гниј, гнидо, гниј.

Извинете за преголемата омраза во постот. Ми дојде.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Се борат двата волци во мене, кога ќе преовлада белиот во рајот сум но кога ќе нагази црниот ме отепа сомнеж и меланхолија цел ден така. Спротивностите се толку очигледни што ме исцрпуваат особено црниот волк чувството на немоќ и разочараност. А сабајле прва свесност белиот волк убавина, смиреност и рајски убавини...
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Д.....кога би живеела пред 1200 години како би го напишала бројот 9682,
Што е сега ајде пиши, или ај истиот број а живеела пред 3500 години. Ајде бре.
Што е пак сега.си ги заборавила оние шкртки пртки од пештерите а си била жива тогаш.
Да ти иб,,м и школство и се и прашања и одговори.
Дојде внуката кај мене 6 одд, е и ми дава да и го решам-напишам ова
Добро бре глупаци ај ќе одиме во МАНУ и ова ќе им го дадеме таму на сите да го решат и,,,,
што кој од академците ќе го реши ова веднаш го ставаме претседател..
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Мојте ми велат синко време е да се жениш што планираш?Па решив да го направам првиот чекор станав порнхуб премиум мембер за само 95долари за една година.Сега имам полни раце работа.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.757
Како протестира францускиот народ за подобар животен стандард.

received_1860187357614607.jpeg received_2114355881948877.jpeg

Како протестира македонскиот народ за подобар животен стандард.

И да ако повторуваш секој ден како не ја бива државата сама ќе се поправи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom