До кога светот ке биде машки?

Статус
Затворена за нови мислења.

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Ермира Мехмети во еден куп примери ја спомна, тоа не значи ништо. Ермира е портапорл, подобро ќе беше Теуата Арифи да ја споменеше или пак (пу пу пу не дај боже) навиената ко часовник Роза Топузова Каревска...има еден тон жени пратенички во нашиот парламент, па дури и лидери на партии.
Не е тоа поентата, сите тие се банални примери.

Шеќеринска ја снема, Лидија Поповска е сама...сите други се марионетки во машките партии.

Не е дека жените се потчинети, но едноставно не се скроени за стратешки работи. и 30 години училиште да се во прашање сепак ако го нема природниот инстикт се е џабе.

Проблематиката е во банални примери: ако жена се наоѓа 5 секунди пред сообраќајна несреќа таа дига раце од воланот и чека сами работите да се средат, доека пак машкото врти на спротивна страна и кочи.
Тој инстинкт жените го немаат...секоја чест на искључоците, глобално гледано, јас никогаш не би ставил жена главна да биде во војска или во судство или пак не дај боже народна банка...такви институции најмалку што им треба се нестабилни пмс епизоди и кршење на цела држава. Без навреда.
Само еве и практично со банален пример да покажам зошто е тоа така.

Жена Шофер
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Од една страна, сакаат да бидат скроз рамноправни, а од друга страна, коа ќе и учукаш една, важи правилото „жена не се мава“...епа или-или!!!

(да бидеме на чисто, не сум женотепач)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Девојко , ајде дефинирај ми шовинизам !!!
Кажи ми ти мене како го сфаќаш шовинизмот, што за тебе претставува тоа ?
Сам праша сам си одговори,одејќи по твојот речник на провокации,би додала,типичен машки одговор:icon_lol:

ImperatoR напиша:
нај искрено , ама многу мразам нафурани феминистки ...и се надевам понатака у темава нема да се појават такви ...до сега ми се свиѓаат признанијата дека мажите повеќе постигнуваат и сл.
леле ја утнав темата...

ImperatoR напиша:
Е да ќе забораев.
"Грото врснички" ги сакам во темна соба под ќебе.
Што мислиш зошто е така?
Јас би дала свое гледиште на твоево прашање.За пример ќе те земам тебе од машки род.Во два поста изнакажа милион работи,едно прашуваш,друго одговараш.Што кажа,ни самиот неможеш да објасниш.Од друга страна ќе ја земам eagle,девојка е.Прочитај ги нејзините два и твоите два поста.Објективно гледано,те јаде со се партали.Ако вака ги споредам работите,насловов на темава излегува ироничен.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Зад секој упешен маж стои успешна жена и обратно.Не мислам дека светов е машки секој си има место под сонцето.Не мислам и дека светов е рамноправен и дека и некогаш ќе биде.Секогаш ќе има одредена хиерархија во која што повисоките ешалони ќе имаат поголема одговорност врз пониските.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Види сега во твојот пост гледано од макро перспектива во суштина и самата си ја сфаќаш позицијата. Класичен пост со кој што живчано се реагира на провокација. Во професионалниот свет сега противникот твој трие раце бидејќи бесот е најбитниот чекор до пораз. Со други зборови сама себе си го убила. А ова е форумска дискусија дек во вистински живот ваква реакција ќе те чини многу повеќе замисли да си одговорно лице во армија за време на кризна ситуација. Настапи аргументирано, со ладна глава и рационално па за да може да се дебатира. Се дотогаш ја потпомагаш машката шовинистичка страна и си ставаш трн во здрава нога односно ги полеваш корењата на стереотипите. Благодариме на довербата. Девојки па и момци ете ви класичен пример како не треба да се реагира во професионалниот свет. :smir:
lol
(steta sto mora da e porakata podolga od 4 bukvi) Ne ja zemam jas maskata populacija za protivnik , kako sto si napisal ti vo postot, nemam potreba za toa. Ne se znae kaj si videl deka sum besna, ali dobro, sekoj ima pravo na sopstvena dijagnoza za mentalnata i psihicka sostojba na drugite.Ne vidov od tebe jas argument zaso sum se ubila, verojatno zaso ne mozes da mi repliciras na mojot stav, pa probues od okolu da se izvadis. Kako sto kaza, se raboti za stereotipite. Jas so primeri se obidov da go izrazam mojot stav, odnosno stavot na poveketo zeni. Boldiranoto ti ukazuva deka se sam si kaza. Deka ovde repliciras vrz osnova na stereotipi. A zamisli ti da si nekoj vodza na drzaa (pu pu pu se mrdam od mesto) i da treba da ja prezentiras kako sto kaza-SOVINISTICKATA strategija...
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Ермира Мехмети во еден куп примери ја спомна, тоа не значи ништо. Ермира е портапорл, подобро ќе беше Теуата Арифи да ја споменеше или пак (пу пу пу не дај боже) навиената ко часовник Роза Топузова Каревска...има еден тон жени пратенички во нашиот парламент, па дури и лидери на партии.
Не е тоа поентата, сите тие се банални примери.

Шеќеринска ја снема, Лидија Поповска е сама...сите други се марионетки во машките партии.

Не е дека жените се потчинети, но едноставно не се скроени за стратешки работи. и 30 години училиште да се во прашање сепак ако го нема природниот инстикт се е џабе.

Проблематиката е во банални примери: ако жена се наоѓа 5 секунди пред сообраќајна несреќа таа дига раце од воланот и чека сами работите да се средат, доека пак машкото врти на спротивна страна и кочи.
Тој инстинкт жените го немаат...секоја чест на искључоците, глобално гледано, јас никогаш не би ставил жена главна да биде во војска или во судство или пак не дај боже народна банка...такви институции најмалку што им треба се нестабилни пмс епизоди и кршење на цела држава. Без навреда.
Хахаха (Иронична насмевка, впрочем двата го обожаваме мирисот на иронијата.)

Дали знаеш дека кај жената, посебно таа кога ќе стане мајка, овие инстинкти се зголемуваат?..
Имено, кога нејзиното чедо се дави, или е во некаква животна опасност, не крева раце, прави се` што може за да го спаси.
А таткото знаеш што прави?.. Паничи.
Во многу ситуации сум го заприметила ова.
Примеров твој е апсурден и банален, сам како што рече.:wink:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Ермира Мехмети во еден куп примери ја спомна, тоа не значи ништо. Ермира е портапорл, подобро ќе беше Теуата Арифи да ја споменеше или пак (пу пу пу не дај боже) навиената ко часовник Роза Топузова Каревска...има еден тон жени пратенички во нашиот парламент, па дури и лидери на партии.
Не е тоа поентата, сите тие се банални примери.

Шеќеринска ја снема, Лидија Поповска е сама...сите други се марионетки во машките партии.

Не е дека жените се потчинети, но едноставно не се скроени за стратешки работи. и 30 години училиште да се во прашање сепак ако го нема природниот инстикт се е џабе.

Проблематиката е во банални примери: ако жена се наоѓа 5 секунди пред сообраќајна несреќа таа дига раце од воланот и чека сами работите да се средат, доека пак машкото врти на спротивна страна и кочи.
Тој инстинкт жените го немаат...секоја чест на искључоците, глобално гледано, јас никогаш не би ставил жена главна да биде во војска или во судство или пак не дај боже народна банка...такви институции најмалку што им треба се нестабилни пмс епизоди и кршење на цела држава. Без навреда.
haha odluci se... Site se tie banalni primeri i problematikata e u banalnite primeri, od koi ti dade eden? lol konfuzen si mi. So ima veze dali e portparol? Dadov primer za uspesna zena, orator, smirena faca, mene mi e idol iskreno. Hmm , abe se raboti za stereotipi, ednostavno, deka zena ne moze da vozi, deka zena ne moze da e pilot, deka zena treba da sedi doma i da muti kajgana... Toa ne e moj problem.blagodarenie na nasiot pms ti ke stanes eden den tatko, i kolku samo za informacija, za vreme na pms se zgolemuva brojot na nervni kletki u zenskiot organizam.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Девојко , ајде дефинирај ми шовинизам !!!
Кажи ми ти мене како го сфаќаш шовинизмот, што за тебе претставува тоа ?

Е да ќе забораев.
"Грото врснички" ги сакам во темна соба под ќебе.
Исто толку колку што ти ги посакуваш мажите ( Може и грешам во случај да си лезбо)
И затоа е безвезе такви аргументи да употребуваш против мене.
Впрочем и не е тоа темата.
Муабетот е , која страна на популацијата сеуште владее, САКАЛА ТИ ИЛИ НЕ, ама дефинитивно постои таква страна.И зошто е тоа така.
шовинизам(фр. chauvinisme) најнегативен вид национализам, распалување на национална омраза, преценување на својата нација, потценување на другите нации и народи, пројавување на национална супериорност и исклучивост; реакционерна политика на прогонување, истребување и угнетување на другите народи.
 
V

[vladimir]

Гостин
Хахаха темава преоѓа во друга фаза, феминистичко-шовинистички расправии :).

Инаку и жените се човечки суштества, што некогаш им беа покорени на мажите, ама одамна се изборија за своите човечки права кои дотогаш важеа само за мажите.Феминистичките движења ги покренаа идеите за фундаментално реобликување на односот помегу мажите и жените, а од овде и генерализациите по пол.
Во многу држави, посебно тие со исламска вероисповест барањата на жените за еднаков третман немаат место во контекст на човекови права.Со тоа што жената се третира на овој начин ја храниме дискриминацијата и насилството.
Живееме веќе во друго општество секој се бори да опстане како индивидуа независно од полот.Има успешни жени и успешни мажи, оној кој можел успеал и излишни се вакви банални примери.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
[vladimir];1848242 напиша:
Хахаха темава преоѓа во друга фаза, феминистичко-шовинистички расправии :).

Инаку и жените се човечки суштества, што некогаш им беа покорени на мажите, ама одамна се изборија за своите човечки права кои дотогаш важеа само за мажите.Феминистичките движења ги покренаа идеите за фундаментално реобликување на односот помегу мажите и жените, а од овде и генерализациите по пол.
Во многу држави, посебно тие со исламска вероисповест барањата на жените за еднаков третман немаат место во контекст на човекови права.Со тоа што жената се третира на овој начин ја храниме дискриминацијата и насилството.
Живееме веќе во друго општество секој се бори да опстане како индивидуа независно од полот.Има успешни жени и успешни мажи, оној кој можел успеал и излишни се вакви банални примери.
Одлично кажано. Претходно еднаш се изјаснив слично како мислењето на Владимир за тоа дека доколку си успешен не постои поим машко-женско. Жена сум и не сум се почувствувала дискриминирана ниту во образование, ниту на работа по основ на пол. Ниту еднаш не сум била сексуално вознемирена, ниту еднаш жртва на насилство ... и да не набројувам што се се` смета како несоодветен третман на жена. Ако си успешен не мора да значи дека си легнал со сите за да стигнеш до таму, туку дека имаш нешто во главата и сакаш да го покажеш на јавноста.
Кај мажите е исто, успешни се оние кои сакаат и работат на тоа да станат такви, но од друга страна гледаме многу примери на доста неуспешни мажи во било кој поглед.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
До кога ?

Едноставно не можеме да си го дозволиме ова




























 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
шовинизам(фр. chauvinisme) најнегативен вид национализам, распалување на национална омраза, преценување на својата нација, потценување на другите нации и народи, пројавување на национална супериорност и исклучивост; реакционерна политика на прогонување, истребување и угнетување на другите народи.
Абе не ти кажав да го отвориш на он нет речникот и од таму copy-paste да ми направиш!!!! Го можам и јас тоа.
Побарав од тебе , да ми опишеш како ти тоа го разбираш , како го препознаваш шовинизмот.Како кога ќе чуеш нечие размислување заклучуваш дека е шовинист или не е. (али ти едно читаш друго сфаќаш ,долга коса - краток ум , што би рекол колозв)
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Абе не ти кажав да го отвориш на он нет речникот и од таму copy-paste да ми направиш!!!! Го можам и јас тоа.
Побарав од тебе , да ми опишеш како ти тоа го разбираш , како го препознаваш шовинизмот.Како кога ќе чуеш нечие размислување заклучуваш дека е шовинист или не е. (али ти едно читаш друго сфаќаш ,долга коса - краток ум , што би рекол колозв)
А како ти го доживуваш шовинизмот и феминизмот? Што значат за тебе тие термини?
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Одма знам со какви луѓе дискутирам кога чувањето на деца го сваќаат како шовинизам или навреда. Нема што повеќе да се каже......тажно.:kesa:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Тамарче и останатите, никој вас не ве мрзи.
Ко што ние не сме за у ...шо ти знам веце, така вие не сте за битни работи.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom