До кога МПЦ планира да го дере народот?

  • Креатор на темата Moon Child
  • Време на започнување
Член од
28 март 2006
Мислења
17.726
Поени од реакции
12.156
Јас во друга тема имам коментирано за случај што одбија да крштеваат дете, ако го најдам мислењето ќе го ставам и тука.
ова
http://forum.kajgana.com/threads/Неколку-прашања-кои-од-секогаш-ме-интересирале.54806/page-12#post-4485364

Во една скопска населба, одев кај едно социјално загрозено семејство, т.е. самохрана мајка и мало бебче. Жената, неколку месеци молеше во црква тоа поповите, да и го крстат детето. Не сакаа, зошто немаше пари да им плати.
Им објаснуваше дека е социјален случај, дека нема пари кашичка на детето да му купи, дека нема пари да го згрее зимно време.
Не ги интересираше.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Се сложувам со Буцио, монасите во манастирите бесплатно венчаваат. Имаше случај мислам во манастирот во Зрзе, каде што монасите венчавале бесплатно, им дошол некој поп, и се скарал, бидејќи монасите со бесплатното венчавање им го земале лебот.
А лебот им го земаат? Па ако сакаат поповите леб, има слободни места во индустриските зони, нека застанат на лента.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.291
Глуп адет. Смешни муабети од луѓето посебно за време на погреб. Во 21 век луѓе да оговараат за време на погреб е далеку поголем дисреспект него ли ете Дедалус што не се прекрстил.
Лично според мене фамилијарно не сум имал поп нит на погреб нит на свадба, не па на слава и помали манифестации. Не ни планирам на моја свадба и погреб. Беспотребни трошоци. Оние што (ќе) зборат, си ги фрлаат гомната во својата вера која им налага да бидат примерни рисјани.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Глуп адет. Смешни муабети од луѓето посебно за време на погреб. Во 21 век луѓе да оговараат за време на погреб е далеку поголем дисреспект него ли ете Дедалус што не се прекрстил.
Лично според мене фамилијарно не сум имал поп нит на погреб нит на свадба, не па на слава и помали манифестации. Не ни планирам на моја свадба и погреб. Беспотребни трошоци. Оние што (ќе) зборат, си ги фрлаат гомната во својата вера која им налага да бидат примерни рисјани.
Сето тоа ОК, но кога ќе го искористиш зборот приуштиш, на еден просечен македонски глупак му се чини дека тоа ти е некоја привилегија, поп да те венча, закопа или било што друго. Како одење на одмор на Малдивите.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.291
Сето тоа ОК, но кога ќе го искористиш зборот приуштиш, на еден просечен македонски глупак му се чини дека тоа ти е некоја привилегија, поп да те венча, закопа или било што друго. Како одење на одмор на Малдивите.
See my point? :D
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.732
Поени од реакции
11.995
Верувам во Господ, ама во вакви попови како да верувам бе?
Проблемот е тоа што вие уствари не верувате во Господ (или нешто слично) освен во кризни времиња на нужност или традиција.
Да верувавте немаше попои да си играат курташак со вас.
 
D

Daedalus

Гостин
Проблемот е тоа што вие уствари не верувате во Господ (или нешто слично) освен во кризни времиња на нужност или традиција.
Да верувавте немаше попои да си играат курташак со вас.
Они веруваат, само што не се информирани.
Многу христијани, искрено веруваат во Бог, само не знаат дека Новиот Завет укажува на тоа дека нема потреба од црква како институција.
Некои од нив дури веруваат дека Господ ќе ги казни ако не викнат поп, шубе било, ад хокови зошто е лошо и баксуз ако не викнеш поп за ова, за она.
Ја не би го нарекол ова хипокризија (освен тие кои „веруваат“ ради традиција/адет), туку неукост.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.200
Поени од реакции
16.603
Сега ќе дојде Мики и ќе ве просветли со мудроста дека без преварите, лагите и паразитирањето на поповите ви нема спас, лага која успева да се одржи повеќе од 2000 години :sekc:
 
Член од
17 мај 2014
Мислења
124
Поени од реакции
214
Проблемот е тоа што вие уствари не верувате во Господ (или нешто слично) освен во кризни времиња на нужност или традиција.
Да верувавте немаше попои да си играат курташак со вас.
Ај вака сега. Не можеш да го тврдиш тоа дека некој верува само кога му врие под нозе.
Религијата кај некои луѓе е дел од нив. Еве на пример јас, знам пред спиење да се заблогадарам на Бога за тоа што го имам. Значи не е во кризни времиња.
А курташак не знам колку дозволувам да играат со мене, затоа што лично јас на поп пари немам дадено до сега (што не значи дека нема да дадам).
А тебе сакам да те прашам како тоа да веруваш и да го избегнеш манипулирањето на поповите во исти време или треба да се откажам од верата само затоа што поповиве се за никаде?
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.291
Они веруваат, само што не се информирани.
Многу христијани, искрено веруваат во Бог, само не знаат дека Новиот Завет укажува на тоа дека нема потреба од црква како институција.
Некои од нив дури веруваат дека Господ ќе ги казни ако не викнат поп, шубе било, ад хокови зошто е лошо и баксуз ако не викнеш поп за ова, за она.
Ја не би го нарекол ова хипокризија (освен тие кои „веруваат“ ради традиција/адет), туку неукост.
Црквата како институција е масовно вметната дури во средниот век, додека рисјанството е продукт во „златното“ римско доба.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.732
Поени од реакции
11.995
Они веруваат, само што не се информирани.
Многу христијани, искрено веруваат во Бог, само не знаат дека Новиот Завет укажува на тоа дека нема потреба од црква како институција.
Некои од нив дури веруваат дека Господ ќе ги казни ако не викнат поп, шубе било, ад хокови зошто е лошо и баксуз ако не викнеш поп за ова, за она.
Ја не би го нарекол ова хипокризија (освен тие кои „веруваат“ ради традиција/адет), туку неукост.
Да, тоа е она што ги ебе кокошките а не е петао: страв, суеверие и неукост - светото тројство.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
А лебот им го земаат? Па ако сакаат поповите леб, има слободни места во индустриските зони, нека застанат на лента.
А будала е да рмба кога можи да дреми в црква, неколку пати годишно да шетни по куќи, да собери пари. Имав клисар кај мене на работа. Самиот си кажа, си ги делевме парите со попот.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.732
Поени од реакции
11.995
Ај вака сега. Не можеш да го тврдиш тоа дека некој верува само кога му врие под нозе.
Требаше да нагласам дека не мислев на тебе пошто не те познавам лично, туку го искористив моментот во твојот пост за да воопштам како вообичаено е на терен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom