Домаќински е да утврдиме што имаме за да знаеме што ќе ни треба-ЗЕМЈОДЕЛСКИ ПОПИС!

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Еве кратко инфо за пописот, затоа што сигурно ќе во дојде попишувач на врата

Период на спроведување на Пописот:

01-15.06.2007 година

Попишувањето започна на 1 јуни 2007 година, во 8 часот наутро, а ќе заврши на 15 јуни 2007 година, во 20 часот, истовремено на целата територија на Република Македонија


Државниот завод за статистика го спроведува Пописот за земјоделство за да се изработи статистичкиот портрет на македонското земјоделство и неговите активности. Податоците што ќе се добијат од овој Попис на корисниците ќе им понудат сеопфатна слика за состобите во македонското земјоделство, односно релевантни информации за бројот на индивидуалните земјоделски стопанства, вкупниот користен земјишен фонд за земјоделство, рибарство и шумарство, добиточниот фонд по видови и по категории, земјоделската механизација и опрема, агротехничките мерки според видот и површината на земјиште на која се применуваат, работната сила ангажирана во оваа дејност и сл.

Критичен момент : Пописот и Постпописното истражување ќе се спроведат според состојбата на 31 мај 2007 година и според состојбата во период од една година пред спроведувањето на Пописот (од 1 јуни 2006 до 31 мај 2007 година).

и секако повеќе информации на:
http://www.stat.gov.mk/PopisNaZemjodelstvoto2007/opsto.asp
 
Член од
9 мај 2007
Мислења
35
Поени од реакции
0
Сето тоа убаво.Само не сум сигурен за релевантноста на пописните резултати.
Ако некој не пријавил посед,било тоа било обработувана нива или жива стока,или пак ја пријавил нивата ама не кажал дека ја обработува.Значи ја крие вистинската состојба на тоа што го поседува пред надлежните институции.Зошто тогаш би се исповедал на некои момчиња и девојчиња што ке му заѕвонат на врата.

Не знам што ќе испадни од сето тоа ,можеби ќе биде и полн погодок,но чисто сум скептичен кога се работи за владини проекти.Имаме 15 години лоши искуства со нив.

За најсвеж пример ќе го земам проектот за национален дрес.Борат би бил задоволен со изборот.
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
City navistina ubav gest sto toa sto ni ja dade ovaa informacija, gestot e dotolku poubav sto zavodot za statistika dade izvestuvanje i reklama vo pecatenite mediumi za popisot vo sabota pred prijavuvanjeto na popisuvacite vo ponedelnik.
Znam deka nemase opstina kade sto ne falea popisuvaci, i znam deka istiot bese bojkotiran od opstinite na DUI.. nitu eden popisuvac tamu.
Kako i da e vaznosta na popisot e od poveke aspekti najvaznite dva spored mene ke bidat ispolneti.
Ke se dobie slika i ke se registriraat zemjodelcite so sto ke moze da se sporovede vladinata politika za beneficirawe na zemjodelieto i konecno ke imame moznost za iskoristuvanje na EU fondovite za zemjodelieto.
Tie sto go bojkotiraat ke go izedat zdravo, i konecno neka go jadat mozebi i ke ja naucat lekcijata deka ima fajde od toa da bides ojalen gragjanin :)
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
brainbug напиша:
konecno ke imame moznost za iskoristuvanje na EU fondovite za zemjodelieto.
Можности има и сега (SAPARD), пописот не игра улога... проблем се условите кои треба да се исполнат (повторно, не е тоа пописот) за да се добијат средства. Најверојатно и новиот IPA фонд ќе ги има истите "ограничувања"... причина?? Големо лобирање од страна на Франција за неутрализација на конкуренција.
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
Hmmm
kolku sto jas bev zapoznat, barem kolku sto go svativ prijatelcevo koj raboti na taa problematika, nekolku od tie uslovi sto ti gi napomna ke proizlezat kako info od popisot, regioni i slicno, ako mozes da ni dades nekoi detali bi ti bil blagodaren
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Од пописот, владата ќе види на што е во земјоделскиот сектор, и врз основа на тоа би требало да направи одржлива стратегија, а не како до сега истата да ја вади од ракав, оти новиот ИПАРД предвидува трочлено, заедничко, финансирање: влада-ЕУ-земљоделцИ. Како вовед во проблематика на фондови повржани со земјоделство, прочитај го ова.
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
odlicno info blagodaram.. otidov jas pak da go preprocitam :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
Богами редно беше вакво нешто. Досега последните податоци во книгите беа од периодот околу 1990. :kesa:
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Macedonian напиша:
Богами редно беше вакво нешто. Досега последните податоци во книгите беа од периодот околу 1990. :kesa:
Друже не од 1990, туку последниот земјоделски попис е направен дури пред 40 години. Катастрофа!!!
Замисли колку работи досега се промениле!
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Прво треба да се оствари целата денационализација па отпосле земјоделски попис!
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
TpH_Bo_OkO напиша:
Прво треба да се оствари целата денационализација па отпосле земјоделски попис!
Не! Затоа што целта на пописот не е да утрврди кој колку земјиште поседува туку кој колку земјиште обработува. Тука постои разлика.нели?

Ти и да обработуваш туѓо земјиште должен си тоа да го пријавиш на попишувачот. Без разлика кој е сопственик на земјиштето, па макар да е и државата.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Знам за ова.Ми дојдоа на врата двајца ме прашаа дали имам земја.Име и презиме и чао
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
armin06 напиша:
Знам за ова.Ми дојдоа на врата двајца ме прашаа дали имам земја.Име и презиме и чао
Значи те прашале дали имаш земја а не дали обработуваш....

city?
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
TpH_Bo_OkO напиша:
Значи те прашале дали имаш земја а не дали обработуваш....

city?
Eпа тоа е грешка на попишувачот. Не знае како да се изрази. Така?

Официјално пописот е за попишување само на семејствашто имаат над 1000 метри квадратни обработлива земја. Ова 100% ти го тврдам.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
city напиша:
Eпа тоа е грешка на попишувачот. Не знае како да се изрази. Така?

Официјално пописот е за пошишување само на семејствашто имаат над 1000 метри квадратни обработлива земја. Ова 100% ти го тврдам.
Оф топик, нека пошишаат и кај мене малце :pos:

Можеби, незнам...кај мене уште не дошле...ма да имам еден куп земја од прадедо...

Но факт е дека денационализација мора да се изврши...без разлика на пописот каков и да е, без денационализација ништо не е валидно...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom