Домашни обврски

R

Randy

Гостин
Уште една машко женска тема на форумов.

Прашањето е едноставно. Кој колку и што треба да работи по дома? Дали треба да е се 50/50 или треба едниот да е дома другиот да оди на работа?

И машка и женска перспектива нека има во темава. Значи што мислите вие и како е во пракса кај вас (ако живеете заедно)? Кој пере, кој пегла, кој поправа, кој работи?
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.646
Поени од реакции
1.895
Једини начин да биде фер е ова: да се постави цена за домашниот труд. Се што се прави дома, има своја цена. Пеглање, готвење, перење, чистење.... Така да, вкупниот придонес кон домаќинството би бил еднаков од двете страни во бракот.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Фифти-фифти друже ............. кој има поголемо слободно време по дома од партнерите(без разлика дали мажот или жената) нормално дека тој ќе треба повеќе да работи по дома .......... пр. ако жената работи, а мажот не, тогаш он повеќе ќе се ангажира за домашните работи, доколку па мажот работи, а жената не тогаш таа повеќе ќе се ангажира за домашните работи, но сепак фифти-фифти ............ или пак да си ги поделат работите, едниот партнер(мажот) ќе работи едни домашни работи, другиот партнер(жената) други домашни работи ........ значи компромис .......... од работа никој не умрел, можеш и ти некад да фатиш крпа и правосмукалка во раце, да фатиш метла надвор(доколку живееш во куќа), да спржиш нешто, да направиш кафе или да фрлиш ѓубре и.т.н. ............ б.т.в. не постојат машки и женски работи, потребно е разбирањето и почитувањето во бракот, а домашните работи/обврски се најмал проблем ...... секој има раце да фати по нешто дома !
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Уште една машко женска тема на форумов.

Прашањето е едноставно. Кој колку и што треба да работи по дома? Дали треба да е се 50/50 или треба едниот да е дома другиот да оди на работа?

И машка и женска перспектива нека има во темава. Значи што мислите вие и како е во пракса кај вас (ако живеете заедно)? Кој пере, кој пегла, кој поправа, кој работи?
Kaко мислиш кој пере, пегла?
 
L

Luki Junior

Гостин
Мојта идна невеста ќе работе се од А до Ш. :icon_mrgr::icon_mrgr:
А додека не ја најдам, јас правам се од А до Ш. :facepalm::facepalm::facepalm: Бетер од очајна домаќинка сам...
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Мојта идна невеста ќе работе се од А до Ш. :icon_mrgr::icon_mrgr:
А додека не ја најдам, јас правам се од А до Ш. :facepalm::facepalm::facepalm: Бетер од очајна домаќинка сам...
Луки бе, не мора до Ш, еве нека биде до П (2/3 третини од азбука ;)). Зарем ќе треба и дрва да цепе и оџаци да чисти? :)

Штеди ја малку, на стари години да може чаша вода да ти принесе. :)
 

gata salvaje

matufa
Член од
2 декември 2011
Мислења
6.882
Поени од реакции
10.438
Se se raboti so dogovor, luge sme:)
Vo mojot slucaj i dvajcata ideme na rabota i mazot mi znae da smeti so pravosmukalka, da pusti masina, da spruzi alista, da soberi igrackite, da go presleci deteto koga jas sum na rabota ....edino so nikogas ne go pravi e mienjeto sadovi.... i se toa ne go raboti prinudno , nego dobrovolno, ali zatoa biduva nagraden:sneaky:;)
Nema nisto loso vo toa da se pomogne okolu domasnite obvrski i od dvete strani, nema podelba masko zenski raboti, zatoa neli se vika zaednica .
 
A

AnFem

Гостин
Дома работи кој сака и што сака. Кога на никој од нас не му се работи, а станот станал хаотичен, договараме ден кога и двајцата имаме помалку работа, или сме слободни од работа и заедно ги завршуваме сите обврски.
 
L

Luki Junior

Гостин
Луки бе, не мора до Ш, еве нека биде до П (2/3 третини од азбука ;)). Зарем ќе треба и дрва да цепе и оџаци да чисти? :)

Штеди ја малку, на стари години да може чаша вода да ти принесе. :)
Глумам дека иам ташаци и дека јас ќе ја командам оти оште неам невеста. На крајо ќе испадне како на Љандра вицо и големио газда шо се кријал под масата :icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr:

Иначе, реално, јас па ќе си продужам да правам се од А до Ш дури и да имам невеста, ама па ќе имам одморена и задоволна за да ме топле у студените зимски вечери под јамболијата.

Единствено нешто шо сакам да знае е да месе тесто и да сука баница. Е тава нешто не го научих, и не го научих.
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Арно, само пази се, отварај очи триста пред да одбереш. Денес има ного неФести шо шетаат со престилки во рацете на кои пишува ..... I cook, clean, wash and vacuum for sex .... и само бараат на кого да ја обесат .... кецељата де. :):)
 
2

~2A

Гостин
Дома работи кој сака и што сака. Кога на никој од нас не му се работи, а станот станал хаотичен, договараме ден кога и двајцата имаме помалку работа, или сме слободни од работа и заедно ги завршуваме сите обврски.
Се се постигнува со меѓусебен договор.
Порано се знаело,кој работи дома,а кој заработува,но сега е нешто друго. :icon_mrgr:
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Дома работи кој сака и што сака. Кога на никој од нас не му се работи, а станот станал хаотичен, договараме ден кога и двајцата имаме помалку работа, или сме слободни од работа и заедно ги завршуваме сите обврски.
You are so lucky girl... Јас имам професионална деформација од мама, а и момчето такво се погоди, од мандалото негово потешко да не крева. Кога и да се кажеше дека треба да се чисти, јас му велев: Можам сама јас, не ми се мешај. Е можев сама пред да тргнам на работа, но сега се нема време. :)
 
L

Luki Junior

Гостин
Арно, само пази се, отварај очи триста пред да одбереш. Денес има ного неФести шо шетаат со престилки во рацете на кои пишува ..... I cook, clean, wash and vacuum for sex .... и само бараат на кого да ја обесат .... кецељата де. :):)
Бисерче македонско, сакам да се убедам оти пазам, ама момите си кријат карактеро како змија нозите. Јас па отворен како книга, одма ме читат оти си разбирам од куќни и домашни работи и си ја настрануват капата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom