Домазет

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
По некое непишано правило жени се тие кои ( најчесто ) одат да живеат во куќата на својот сопруг - се додека не земат некое станче, куќичка и слично или остануваат да живеат заедно со родителите на сопругот засекогаш. Тоа толку и не е битно. Има такви кои одат да живеат во куќата на својата жена заедно со своите нови „баба и дедо“. Која е причината за домазетсвото? Кој е вашиот став за домазетите? И, мажи, дали би оделе вие домазет? И зошто да/не?:icon_lol:
 
P

Princ

Гостин
Не знам пер, само знам дека бившата озбилно сакаше да сум домазет :)

Најверојатно оти ние сме гужва у фамилија.. врска немам.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Мојот иден (за неколку месеци) баџанак е на добар пат(99%) да стане домазет.Пари за стан или кирија немаат, он работи она не работи, и шо да прават?
Тешка ситуација, мора да се прикрпи некако, а за во иднина нека ја мислат.
Јас сум премногу горделив за да бидам домазет, не сум ни помислувал некогаш на тоа, а живеам сам со сопругата и детето. Немам ништо против оние кои се одлучиле да бидат домазети.
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
Па ако има девојката повеке простор за живеење одколку кај машката страна...мислам дека би било пожелно да оди домазет,а посебно ако немаат баш финансии да седат под ќирија, а кај машката страна е полна кука...или во случај кај што девојката нема брака и сестри, а има колку сакаш простор за удобен живот...:icon_lol:
 

betogrozdanov45

мајстор за гибаници
Член од
26 октомври 2005
Мислења
1.549
Поени од реакции
6
Абе само женското може да живее кај машкото у фамилија, обратно е СРАМОТА:):):)
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Не ми смета таква работа, бре ако има невестата подобри услови ич не му ја мислам одам у бољи живот! Преку таквоето од горделивост и такви работи, зошто да се стискам со мојата фамилија и да нема каде да си прднам на раат кога ќе можам кај невестата да уживам колку сакам. Па ако дае некоаш Господ, Лотарија на Македонија или магарето финансиски средства си одиме и сами почнуваме да живееме.
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
betogrozdanov45 напиша:
Абе само женското може да живее кај машкото у фамилија, обратно е СРАМОТА:):):)
A зошто да е срамота? Од каде знаеш ти кои се ”добрите” причини поради кои типот отишол домазет? Што ако немал пари за стан во кој ќе живеат со сопругата, ако ако сеуште ја отплаќа свадбата, што ако неговите живеат во две соби? А од друга страна жена му живее во куќа на три спрата од кои едниот е нејзин, другиот на нејзината сестра/брат а третиот на родителите. Сеуште е срамота да оди домазет? Или таа треба да оди кај него ( поради некое непишано правило дека жената треба да оди во куќата на сопругот ) и да се тискаат сите четворица во две соби? М?

Ова како пример само..
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Не сум за живот со родителите, но ако ете, е некоја ситуација во која нема шанси да живеат сами младите, а девојката има подобри услови за подобар и покомотен живот не гледам причина зошто да не оди домазет момчето ... што е важно тоа уствари? :kajg:
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Не би сакала маж ми е да е домазет ниту ја домаснаа:icon_lol::icon_lol:.
Или ќе живеам во мое или не се земам.Е сега ако ептен неможеме двајцата да најдеме средства за самостоен живот можеби некако после долго размислување би прифатила да дојде да живее со моите иако мислам дека шансите тоа да се случи се скоро невозможни.Живеењето со родителите во брак го гуши бракот,а особено кога мажот живее со родителите на жената.
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
„Домазет не ода ја, от ми е срам од мајка е и татко е...” :pos:
Шала на страна.

Си имам мое и жената ќе живее во моето, без никој да ни се меша.
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Има причина зошто е редок домазетлукот...
Не би одел домазет и тоа нема врска со горделивоста. Рационален сум и сакам да шетам по гаќи и синдикалка по дома. Не сакам миљинја и вазни на телевизор. Не сакам мали филџани за кафе. На фудбалот и шпанските им се подудара терминот чат пат.
Сакам моја територија.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Важно е да им е убаво и имаат среќа, радост и љубов, а каде се, мислите дека им е битно ако тоа е се в ред?
 
Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
Абе каков домазет. Ни на сон. А уопште живеење со родители не е добра работа. Моите го имаат сватено тоа (фала богу), иако уште ми е рано за женење :kez: . Абе луѓе со родители дома не можеш да се шеташ гол низ куќа, а да не збориме дека не можеш да се :sekss: на раат.:pos:
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Хммм
Не гледам зошто да не оди домазет ако условите што ги има девојката се подобри .. нормално дека сум за самостоен живот настрана од сите родители ама ако се нема можности за такво нешто ке се оди таму каде што се има подобри услови за живот додека не се создадат услови за свој живот.
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Devilish Angel напиша:
Хммм
Не гледам зошто да не оди домазет ако условите што ги има девојката се подобри .. нормално дека сум за самостоен живот настрана од сите родители ама ако се нема можности за такво нешто ке се оди таму каде што се има подобри услови за живот додека не се создадат услови за свој живот.
Да точно сакаш мажти по цел ден на гаќи да си шета по дома и да си прди кај сака (двор ми е кур ми е)!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom