Документарец за Игор Маџиров - детето со црвената коса

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Работите се прикажани такви какви што се - на искрен начин и од позитивната страна.
Целта на филмот не е да се зборува за мистеријата и на тој начин да создаде спектакуларност што ќе ја задоволи болната потреба на масите за слушање на негативни работи и црни хроники.
Не се работи за слушање на црни хроники и некакви измислени приказни. Јасно ми е која е целта на филмот, видов.
Се работи за тоа дека сме навикнати неразјаснетите нешта да ги оставаме неразјаснети. И не, не се согласувам со тоа дека работите не треба да излезат во јавноста, мислам дека треба да се дознае вистината. За многу луѓе остана нерасветлена. Игор барем тоа го заслужува. А јасно ми е и дека таквите муабети ја привлекуваат масата, но не зборувам за некакви демистификации и нереални теории, туку за факти. Впрочем и мајка му рече дека нема да биде мирна сè додека не дознае што навистина се случило.
 

TDM

Член од
5 јули 2012
Мислења
67
Поени од реакции
11
Не се работи за слушање на црни хроники и некакви измислени приказни. Јасно ми е која е целта на филмот, видов.
Се работи за тоа дека сме навикнати неразјаснетите нешта да ги оставаме неразјаснети. И не, не се согласувам со тоа дека работите не треба да излезат во јавноста, мислам дека треба да се дознае вистината. За многу луѓе остана нерасветлена. Игор барем тоа го заслужува. А јасно ми е и дека таквите муабети ја привлекуваат масата, но не зборувам за некакви демистификации и нереални теории, туку за факти. Впрочем и мајка му рече дека нема да биде мирна сè додека не дознае што навистина се случило.
Тогаш, вистината ја барате на погрешно место.
Тоа треба да го кажат надлежните, а не семејството или пријателите, затоа што и тие тоа го прашуваат.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Тогаш, вистината ја барате на погрешно место.
Тоа треба да го кажат надлежните, а не семејството или пријателите, затоа што и тие тоа го прашуваат.
А кои се надлежните?
Ако Игор имал проблеми од каков било тип, за тоа би знаеле негови блиски луѓе, пријателите, девојката...
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Работите се прикажани такви какви што се - на искрен начин и од позитивната страна.
Целта на филмот не е да се зборува за мистеријата и на тој начин да создаде спектакуларност што ќе ја задоволи болната потреба на масите за слушање на негативни работи и црни хроники.
И да не се направеше документарецот, работите беа на сите ни беа јасни околу тоа дека Игор е талент, било ваков онаков...

Според мене, премалку труд е вложен во документарецот за таков голем актер. Требаше повеќе ликови да бидат повикани, и да му се раскаже од почетокот на неговото раѓање, детсво, па потоа како се постепено се изградува низ кариера, повеќе снимки од театри / серии... итн, па се до смртта нормално.

И убаво рече Вокерка, каде е девојката? Каква е таа девојка која што се крие, ја нема жива? Па да му се сневиди, нели го сакала, љубов??? Се појавила ли некаде на некое интервју??? Да објасни ситуација и слично???

Овде имаше тема за Игор Маџиров и неговата смрт, но гледам дека ја избришале. И ако не се лажам, во емисијата КОД или со Васко Ефтов (не се сеќавам точно), се зборуваше за неговата смрт, па ако има некој видео... нека го постави да погледнеме.
 
Член од
1 август 2009
Мислења
453
Поени од реакции
960
Се сеќавам, порано имаше една многу интересна епизода од бајкиве што ги даваа на Мтв, Игор пееше нешто као Жанет, Жанет и имаше нешто со зајачиња тој као свирнеше и тие дотрчеа кај него, ама многу ми беше убава. :LOL: 1000 пати ја гледав и сеа се ежам кога видам слики исечени од таа епизода. Навистина актер кој натпросечно знае да привлече погледи и симпатии, башка горд сум што ми бил сограѓанин.
Почивај во мир.
Ја има таа епизода на Youtube, Малиот Петар е бајката - еве линк од третиот дел каде што е песничката.
Има и уште една бајка ставена на YouTube каде тој глуми - Касија и Рувен.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.756
Документарецот е еден трибјут за него, сеќавање од пријателите.
Ние за жал во МК не знаеме да направиме документарец со истражувачки карактер кој ќе навлезе подлабоко во суштината и ќе постави смели прашања и мислења. Но целта на овој документарец пак ќе речам, сигурно не била тоа, ова е само скромен трибјут и убаво е да се погледне.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
ko i sekoj drug dokumentarec....abe najbolje beshe sea koa e mrtov mozam da kazam taka...inace dur beshe ziv mi bese konkurencija i go kolnev....sea site lice praat so e jasno...nemoj slucajno nekoj da kaze i nekoja negativna strana...sve svetci gi praat po dokumentarcive
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
ko i sekoj drug dokumentarec....abe najbolje beshe sea koa e mrtov mozam da kazam taka...inace dur beshe ziv mi bese konkurencija i go kolnev....sea site lice praat so e jasno...nemoj slucajno nekoj da kaze i nekoja negativna strana...sve svetci gi praat po dokumentarcive
Тоа искрено и мене на моменти ме иритираше и нервираше, дури досадно стануваше. Сите што дадоа интервју, го кажаа тотално истото, само со различни реченици.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Дали некаде ја има театарската претстава Могли ,каде што Игор го игра Могли во главна улога?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Знам дека темава е за Маџиров, но се потсетив на уште еден прерано загинат македонски актер под неразјаснати околности Бошко Бозаџиевски.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.280
Омилениот лик од детството. Актерот со специфичен изглед, харизма, позитивна фацка, Светот на бајките и Театарот за деца и младинци се нештата кои ме постеќаат на моето детство. Штета што отиде вака млад...

Слава му.


Windfucker Само едно ќе кажам Бошко беше ЧОВЕК во вистинска смисла на зборот, никогаш нема да има некој како него, никогаш. Екстра актер и голем талент. Гледај го во Боли ли го има на youtube.
 
Член од
12 септември 2012
Мислења
70
Поени од реакции
72
Знам дека темава е за Маџиров, но се потсетив на уште еден прерано загинат македонски актер под неразјаснати околности Бошко Бозаџиевски.
Да, скоро, по Бош фестивалот, мислам дека заглавив овде читајќи за него...
Не знам колку ќе згрешам доколку кажам "слични судбини"

Да, слични креави. Никој не знае што точно се случило. Во суштина, вакви славни краеви имаат најчесто само познати луѓе. :unsure:
Највероватно, пропорционално на тоа колку луѓе ги сакат, толку и не ги сакаат. :unsure:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.494
Поени од реакции
6.121
Мојот омилен лик од светот на бајките.
Го познавав лично, беше многу смешен, обожавав кога ми свиреше со гитарата, иако тоа ми е како во сон сега бидејќи бев мн. мал.

НЕКА ПОЧИВА ВО МИР.
 
Член од
26 јануари 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
Legendarno Momce, Sekogas ke se sekavame na nego !!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom